خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان, زنان, زندانیان  >  وضعیت نگران کننده دراویش زن زندانی

وضعیت نگران کننده دراویش زن زندانی

خبرگزاری هرانا – در درگیری‌های اخیر دراویش با نیروهای امنیتی بیش از ۷۰ درویش زن بازداشت و از این بین ۱۱ تن از آن‌ها به زندان قرچک منتقل شدند و از یکم اسفند ماه در قرنطینه نگهداری می‌شوند. نگهداری از این افراد در وضعیتی بسیار بحرانی و اسفناک گزارش شده تا حدی که یکی از این زندانی‌ها به نام شیما انتصاری که از بیماری آسم رنج می‌برد به بهداری زندان منتقل شده است و برای سایر زندانیان که دچار جراحات وارده قبل و بعد از بازداشت هستند، تا کنون هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، کمیته پیگیری دراویش زندانی اعلام کرده که در حوادث تلخ گلستان هفتم بیش از ۷۰ درویش زن بازداشت شدند که مأمورین امنیتی-انتظامی، ۱۱ تن از آن‌ها را به زندان قرچک منتقل کرده‌اند.

وضعیت نگهداری دراویش زن زندانی در قرنطینه زندان قرچک بسیار بحرانی و اسفناک گزارش شده است. “دکتر نازیلا نوری”، “شکوفه یداللهی”، “سپیده مرادی”، “سیما انتصاری”، “شیما انتصاری”، “شهناز کیانی”، “مریم فریسانی”، “الهام احمدی”، “آویشا جلال‌الدین”، “معصومه براکوهی” و “صدیقه صفابخت”؛ یازده درویش زن زندانی هستند که از یکم اسفندماه در قرنطینه زندان قرچک نگهداری می‌شوند.

نبود سیستم تهویه هوای مناسب و وضعیت اسف‌بار بهداشتی و بوی فاضلاب و شدت گازهای ناشی از آن، شرایط بسیار بدی را برای زندانیان محبوس فراهم کرده و طی چند روز گذشته مسئول بند اقدام به بستن تمامی پنجره‌ها کرده که به همین دلیل “شیما انتصاری” یکی از دراویش زن محبوس که از بیماری آسم رنج می‌برد با تشدید بیماری، دچار تنگی نفس شده که وی را به بهداری زندان منتقل کرده‌اند.

این درحالی‌ست که علیرغم صدور قرار، این دراویش زن زندانی همچنان در بازداشت به‌سر می‌برند و پیگیری خانواده‌ی آنان به دفتر دادیار ناظر بر زندان آقای رستمی بدون پاسخ مانده است.

وضعیت سایر دراویش زن زندانی نیز به دلیل ضربات و جراحات وارده‌ی قبل و بعد از بازداشتشان در یکم اسفندماه نگران‌کننده گزارش شده است.

طبق قانون آیین دادرسی کیفری و آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها؛ سازمان زندان‌ها باید هرچه سریعتر اقدام به رسیدگی فوری و رفع نیازها و احتیاجات درمانی آنها کند و همچنین محل نگهداری این افراد بر اساس ضوابط و معیارهای قانونی و قوانین موجود در بحث حقوق زندانی باید توسط مراجع قضایی-انتظامی رعایت گردد.

ندامتگاه شهرری که با نام «زندان زنان قرچک» شناخته و هم‌چنین به « کهریزک زنان» شهرت دارد، در کیلومتر ۱۷ بزرگراه تهران-ورامین و قبل از شهر قرچک واقع شده است. زندان قرچک ورامین شامل هفت سوله است که هر سوله با تخت‌هایی به ظرفیت چند ده نفر تجهیز شده است. عدم وجود کوچک‌ترین سیستم برای تهویه هوا و وضعیت اسف‌بار بهداشتی و بوی فاضلاب و شدت گازهای ناشی از آن، برای بسیاری از زندانیان، ناراحتی‌های تنفسی جدی به وجود آورده است. دو سرویس بهداشتی برای بیش از ۲۰۰ نفر و دو اتاقک حمام برای همین تعداد از زندانیان در نظر گرفته شده است. به دلیل نبود حتی یک شیر آب جداگانه، زندانیان برای شستشوی لباس و ظروف خود باید از همین حمام و سرویس بهداشتی استفاده کنند.

هرانا در گزارشات قبلی خود نیز نوشته بود “بند ۳ زندان قرچک ورامین که محل نگهداری حدود ۴۶ زندانی بود تقریبا خالی شده زیرا که ۷۰ زندانی زن درویش قرار است به آن محل منتقل شوند. به زندانیان گفته شده تلفن‌های این بند نیز قطع خواهد بود”.

در ادامه‌ی گزارش نیز از انتقال دراویش به زندان‌های اوین و ورامین خبر داده بود. بر همین اساس بازداشت شدگان مرد عمدتا به اندرزگاه ۴ زندان اوین منتقل شده‌اند ولی کماکان از حق استفاده از تلفن محروم هستند. از سرنوشت تعداد زیادی از بازداشت‌شدگان  همچنان اطلاعی در دست نیست.

لازم به ذکر است که محمد راجی یکی از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در حوادث گلستان هفتم، در اثر ضربات وارده حین بازجویی در بازداشتگاه پلیس کشته شده است. آقای راجی دارای ۵ فرزند است که در حال حاضر یکی از پسران ایشان به نام محمدعلی راجی که در حوادث گلستان هفتم بازداشت شده بود نیز در زندان فشافویه در بازداشت به‌سر می‌برد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید