خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها  >  دادگاه ۱۵ تن از بازداشت شدگان اعتراضات تنکابن برگزار شد؛ صدور حکم حبس برای تعدادی از متهمان

دادگاه ۱۵ تن از بازداشت شدگان اعتراضات تنکابن برگزار شد؛ صدور حکم حبس برای تعدادی از متهمان

خبرگزاری هرانا – جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۵ تن از معترضان بازداشت شده دی ماه در شهرستان تنکابن در تاریخ ۱۴ اسفندماه سال جاری به صورت گروهی در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری شهرستان تنکابن برگزار شد و تاکنون برای سه تن از معترضان حکم دو سال حبس تعلیقی صادر شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، جلسه رسیدگی به اتهامات ۱۵ تن از معترضان بازداشت شده دی ماه در شهرستان تنکابن در تاریخ ۱۴ اسفند به صورت گروهی در شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفری تنکابن برگزار شد و آخرین دفاعیات خود را ارائه کردند، در این جلسه ۹ تن از معترضان بازداشت شده در دادگاه حاضر شدند و از ورود ۶ نفر دیگر از که با تاخیر به دادگاه رسیده بودند جلوگیری شد و به آنها گفته شده در صورت نیاز با آنها تماس گرفته خواهد شد و در غیر این‌صورت حکمشان به صورت غیابی صادر خواهد شد.

اتهامات این افراد “شرکت در تجمعات غیرقانونی”، “توهین به رهبری”، “اخلال در نظم عمومی”  “تبلیغ علیه نظام” و اقدام علیه امنیت ملی” عنوان شده است.

اسامی افراد بازداشت شده‌ی تجمعات سراسری دی‌ماه در شهرستان تنکابن توسط توسط هرانا: “سلیم صادقی”، “سینا نوروزی”، “مهین تاج احمدپور”، “امیرحسین حسامی”، “مصطفی جانی پور”، “محمد ابوالقاسمی”، “عیسی باقری”، “صادق مهدی رودی”، سینا (کمال) داوودی”، “علی گلیچ”، “هادی رحمانی گرمارودی”، “پریا دینارسرائی”، فاطمه دینارسرائی”، “علی یاری” و “رحیم علی محمود سلطانی” احراز شده است.

یک منبع مطلع از وضعیت بازداشت‌شدگان در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “قاضی سوالاتی درباره “دلیل حضور در اعتراضات”، “چگونگی شکل‌گیری تجمعات” و “شعارهای داده شده در طول راهپیمایی” از معترضان بازداشت شده پرسید و از آنها خواست آخرین دفاع خود را ارائه دهند؛ آنها نیز یک به یک به سوالات پاسخ دادند و در دفاع از خود مطالبی عنوان کردند؛ در پایان به آنها گفته شد که ظرف دو هفته‌ی آینده حکم نهایی در مورد آنان صادر خواهد شد،

طی دو روز گذشته نیز سه تن از متهمان به نام‌های “سینا نوروزی”، “هادی رحمانی گرمارودی” و “پریا دینارسرائی” هر کدام به ۲ سال حبس تعلیقی محکوم شده و باقی متهمان نیز در انتظار صدور حکم از طرف دادگاه هستند”.

این منبع مطلع در ادامه افزود: یکی از بازداشت‌شدگان به نام “رحیم علی محمود سلطانی” که در وضعیت فوق‌العاده خطرناکی همچنان در زندان تنکابن نگهداری می‌شود امروز در جلسه دادگاه حاضر شد، آقای سلطانی ۷۰ ساله است و پای راستش مصنوعی است و علیرغم عفونت شدید هر دو پایش او را به دادگاه آورده بودند، وی از بیماری قند رنج می‌برد و پیش از این در اثر عفونت شدید به خاطر بیماری قند پای راست خود را از دست داده بود”.

شهروندان بازداشت شده در اعتراضات تنکابن توسط نیروهای امنیتی بازداشت و پس از تکمیل مراحل بازجویی به زندان‌های “شهسوار (تنکابن)” و “نشتارود” منتقل شده بودند و پس از آن ۱۱ تن از آنها در تاریخ‌های مختلف با قرار وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شدند، “صادق مهدی رودی”، “سینا داوودی” و “رحیم علی محمود سلطانی” نیز به دلیل عدم توان در تأمین وثیقه و رد تقاضای فک قرار همچنان در زندان‌های نشتارود و “تنکابن” به سر می‌برند و برای “علی یاری” دیگر متهم پرونده نیز علیرغم پیگیری‌های خانواده قرار وثیقه یا کفالت صادر نشد و وی نیز در زندان نشتارود به سر می‌برد.

پیش‌تر یک منبع نزدیک به بازداشت شدگان تنکابن به گزارشگر هرانا گفته بود: “افراد بازداشت شده حین دستگیری و بازجویی به شدت مورد آزار و بدرفتاری جسمی و روانی قرار گرفته‌اند”.

هرانا پیش از این گزارش داده بود که مأموران امنیتی طی گردش کار ارسالی به دادگاه، مهین‌تاج احمدپور را به اتهام رهبری معترضان و سلیم صادقی را نیز به اتهام هماهنگ‌کننده تجمعات اعتراضی دی‌ماه در شهرستان تنکابن به دادگاه معرفی کرده‌اند.

در اعتراضات اخیر که بعضاً با عنوان «اعتراضات دی‌ماه» از آن یاد می‌شود، تعداد پرشماری از افراد در شهرهای مختلف بازداشت و مورد بازجویی قرار گرفتند. طی این اعتراضات در سراسر ایران دست‌کم ۲۵ تن کشته شدند.

بر اساس اعلام منابع رسمی اعتراضات در بیش از ۸۰ شهر برگزار شد و حدود پنج هزار نفر نیز بازداشت شدند.

برخی از بازداشت‌شدگان با تودیع وثیقه و تا هنگام برگزاری جلسه‌ی دادگاه آزاد شده‌اند و برخی از آنها به زندان منتقل شده‌اند. با این حال کماکان از سرنوشت و یا محل نگه‌داری شماری از بازداشتی‌ها اطلاع دقیقی در دست نیست.

آغاز اعتراضات در شهر مشهد در تاریخ ۸ دی‌ماه ۱۳۹۶ بود اما ناآرامی‌ها به سرعت به شهرهای دیگر تسری یافت، نیروهای امنیتی با خشونت کشنده روزافزون به این اعتراضات پاسخ داده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید