خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۶, 13th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۶ ساعت ۲۲:۵۰:۲۹

    خانه  > سایر گروهها  >  نقض قوانین به کارگیری سلاح جان شهروند بروجردی را گرفت

نقض قوانین به کارگیری سلاح جان شهروند بروجردی را گرفت

خبرگزاری هرانا – سامان خسرو پور شهروند اهل بروجرد، در تاریخ ۸ اسفند ۹۶، با شلیک مستقیم و اشتباهی نیروهای انتظامی کشته شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، یک شهروند اهل بروجرد به نام  سامان خسرو پور در تاریخ ۸ اسفند ۹۶ در سایه نقض قوانین به‌کارگیری سلاح با شلیک مستقیم نیروهای انتظامی جان خود را از دست داد.

یکی از نزدیکان آقای خسروپور در این باره به گزارشگر هرانا گفت “نیروی انتظامی بروجرد که در تعقیب یک متهم فراری از بابت جرایم مواد مخدر بود، بدون دادن ایست اشتباها به سمت ماشین سامان شلیک کرد، در پی این تیراندازی سامان خسرو پور جان خود را از  دست داد.”

سامان خسرو پور ۲۳ ساله و دارای یک فرزند در شهرستان بروجرد زندگی می‌کرد.

نیروی انتظامی پس از گذشت چند روز پیکر سامان خسروپور را به خانواده‌اش تحویل داد.

شهرستان بروجـرد، دومین شهر پرجمعیت استان لرستان و سی و نهمین شهر پرجمعیت ایران است.

هرانا پیش از این نیز در دی‌ماه و بهمن‌ماه سال جاری گزارش‌هایی از شلیک مستقیم نیروهای انتظامی و سپاه پاسداران به شهروندان در استان‌های سیستان و بلوچستان، گرگان و … منتشر کرده بود و از عدم رعایت “قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری” خبر داده بود.

در تبصره ۱ و ۲  از ماده ۶ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری آمده است:

تبصره ۱- مأمورین مذکور موظفند که در ایستگاه‌های ایست و بازرسی وسایل هشدار دهنده به اندازه لازم (‌اعم از موانع، تابلو، چراغ گردان) تعبیه‌نمایند.

تبصره ۲- مأمورین مذکور در صورتی می‌توانند به وسائل نقلیه تیراندازی نمایند که علاوه بر انجام امور تبصره ۱ با صدای رسا و بلند به راننده‌ وسیله نقلیه ایست داده و راننده به اخطار ایست توجهی ننموده باشد.

در ماده ۷ قانون به‌کارگیری سلاح توسط مأمورین نیروهای مسلح در موارد ضروری آمده است: “مأمورین موضوع این قانون هنگام بکارگیری سلاح باید حتی‌المقدور پا را هدف قرار بدهند و مراقبت نمایند که اقدام آنان منجر به فوت نشود و به اشخاص ثالث که دخیل در ماجرا نمی‌باشند آسیب نرسد.” در تبصره‌ این ماده نیز گفته شده که “‌مواظبت و مراقبت از حال مجروحین بر عهده‌ی مأمورین انتظامی است و باید در اولین فرصت آنان را به مراکز درمانی برسانند.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید