خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, کارگران  >  کارگران آذربایجان شرقی بیشترین آمار مصرف مواد مخدر را دارند

کارگران آذربایجان شرقی بیشترین آمار مصرف مواد مخدر را دارند

خبرگزاری هرانا – حسین مرسلی، مسئول پژوهشی دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد بر اساس آمار تحقیقی که در سطح کشور انجام شده ۲۲.۳ درصد جمعیت کارگری کشور مبتلا به مواد مخدر هستند ولی این آمار در استان آذربایجان شرقی ۲۵.۴ درصد بوده که در مقایسه با آمار کشور بسیار بیشتر و نگران‌کننده است، تریاک با آمار ۵۵.۸ درصد و هروئین با آمار ۱۲.۹ درصد بیشترین مواد مخدر مصرفی در این استان است.

به گزارش خبرگزاری هرانا و به نقل از هم‌نوا، حسین مرسلی مسئول پژوهش دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در گفتگو با خبرنگاران با ارائه گزارشی از آمار مصرف مواد مخدر در استان سن شیوع مصرف مواد مخدر در استان آذربایجان شرقی را بیشتر از میانگین کشوری دانست و اظهار کرد: “میانگین شیوع مصرف اعتیاد در کشور ۲۴.۳ درصد و میانگین شیوع اعتیاد در استان آذربایجان‌شرقی ۲۸.۴ درصد است و این یک هشدار است”.

وی گفت: “تریاک با بیشترین شیوع مصرف در استان آذربایجان ۵۵.۸ و هروئین ۱۲.۹ درصد بیشترین مواد مخدر مصرفی در استان است”.

مرسلی تصریح کرد: “دو سال پیش آمار شیوع مواد مخدر در کشور ۵.۴۰ درصد بود و در آذربایجان شرقی این آمار ۱.۲۲ درصد بوده و این آمارها نشان می‌دهد که شیوع مواد مخدر استان به مراتب کمتر از میانگین کشوری است”.

وی آمار شیوع مواد مخدر در بین دانش‌آموزان آذربایجان شرقی در سال ۹۴ حدود ۰.۴۴ درصد اعلام کرد و گفت: “میزان شیوع مواد مخدر در بین دانش آموزان کشور بالای ۲ درصد بود اما در استان ما شیوع مواد مخدر در بین دانش‌آموزان کمتر از نیم درصد بود و در بین دانشجویان نیز با ۴.۴ درصد کمتر از میانگین کشوری قرار داریم”.

مسئول پژوهش دبیرخانه شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر مصرف مواد مخدر در بین کارگران آذربایجان شرقی اسفناک دانست و گفت: “بر اساس آمار تحقیقی که در سطح کشور انجام‌شده، ۲۲.۳ درصد جمعیت کارگری کشور اعتیاد به مواد مخدر دارند ولی متأسفانه این آمار در استان ۲۵.۴ درصد بوده که در مقایسه با آمار کشور بیشتر و این امر برای استان نگران‌کننده است و مسئولین باید به این امر توجه کنند و با برنامه‌ریزی خاص به این مسئله وارد شوند”.

مرسلی همچنین در خصوص راهکارهای پیشگیری و مبارزه با سوء مصرف مواد مخدر بیان کرد: “دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری که پایان‌نامه‌های خود را در حوزه مبارزه با مواد مخدر ارائه و اولویت‌ها و شرایط پژوهشی در این زمینه را رعایت کنند می‎توانند مورد حمایت ستاد مبارزه با مواد مخدر قرار گیرند.

پیش از این در اردیبهشت‌ماه سال جاری سازمان پزشکی قانونی ایران از مرگ سه هزار و ۱۹۰ تن بر اثر سوءمصرف مواد مخدر طی سال گذشته (۱۳۹۵) در کشور خبر داد، بر اساس این آمار از کل تلفات مواد مخدر در کشور ۲ هزار و ۸۴۷ تن مرد و ۳۴۳ تن زن بودند.

تهران دارای بیشترین و خراسان جنوبی دارای کمترین تلفات مواد مخدر هستند.

بر اساس این گزارش در این مدت استان های تهران با ۷۷۵،‌ فارس با ۲۵۴ و خراسان رضوی با ۲۴۱ فوتی ، بیشترین و استان ‌های خراسان جنوبی با ۹، ایلام با ۱۰ و بوشهر با ۱۷ فوتی کمترین آمار تلفات اعتیاد را داشته‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید