خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۱۱ اسفند ۱۳۹۶, 14th of August 2020      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۱ ساعت ۱۵:۵۸:۰۱

    خانه  > اقلیت های دینی, اندیشه و بیان  >  آزادی و بازداشت مجدد پوریا نوری، عکاس خبری و از دراویش گنابادی بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم

آزادی و بازداشت مجدد پوریا نوری، عکاس خبری و از دراویش گنابادی بازداشت شده در حوادث گلستان هفتم

خبرگزاری هرانا – پوریا نوری عکاس خبری و از دراویش گنابادی بازداشت‌شده در حوادث گلستان هفتم، به دلیل وضعیت وخیم جسمی و نیاز فوری به عمل جراحی (به دلیل شکستگی گونه و فک و چند دندان) روز گذشته با تودیع قرار کفالت آزاد شد ولی این آزادی چند ساعت بیشتر دوام نیاورد و با مراجعه‌ی مأموران و به بهانه‌ی تکمیل پرونده آزادی این درویش، وی را به اوین منتقل کردند و گفتند که آقای نوری را پس از تکمیل اوراق اداری به منزلشان باز خواهند گرداند که این اتفاق نیفتاد و پس از چند ساعت پوریا نوری طی تماسی که با یکی از بستگان خود برقرار کرده اطلاع داده که قرار کفالتش از ۲۵ میلیون تومان به ۱۲۵ میلیون تومان وثیقه افزایش یافته و او را از اوین به زندان فشافویه منتقل کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مجذوبان نور، کمیته پیگیری دراویش زندانی اعلام کرده که وضعیت جسمی پوریا نوری وخیم و نیاز فوری به عمل جراحی (به دلیل شکستگی گونه و فک و چند دندان) دارد.

پوریا نوری برادر کسری نوری (از مدیران بازداشت‌شده‌ی مجذوبان نور در حوادث گلستان هفتم) است که به همراه دیگر برادرش امیر نوری و مادرش شکوفه یداللهی در بازداشت به‌سر می‌برند.

کسری نوری

کمیته پیگیری دراویش زندانی در آخرین  گزارش خود از وضعیت دراویش گنابادی اعلام کرد که نزدیک به ۴۰۰ تن از دراویش در زندان‌های فشافویه، قرچک و اوین در بازداشت به سر می‌برند که به دلیل وضعیت نامناسب بهداشتی این زندان‌ها و عدم رسیدگی پزشکی و ادامه مداوای مجروحان، امکان وخیم‌تر شدن وضعیت این دراویش وجود دارد.

پیش از این “سازمان گزارشگران بدون مرز” با انتشار بیانیه‌ای نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت سلامت شماری از شهروندخبرنگاران که در شامگاه ۱ اسفند ۱۳۹۶ در درگیری‌های پلیس و دراویش گنابادی بازداشت شدند، اعلام کرده بود.

از نیمه‌شب ۱۴ بهمن‌ماه سال جاری حضور پر تعداد نیرو های امنیتی و انتظامی در اطراف منزل دکتر نور علی تابنده با واکنش منفی سایر دراویش مواجه شد، دراویش گنابادی در حمایت از قطب خود تجمعاتی اطراف منزل دکتر تابنده تشکیل دادند، این تجمعات با دخالت نیروهای انتظامی و لباس شخصی به خشونت کشیده شد؛ این در حالی بود که پیش‌تر در شامگاه چهارشنبه مورخ ۴ بهمن‌ماه نیز مامورین امنیتی در اقدامى مشابه در همین مکان حضور یافتند که موجى از نگرانى‌ها در میان دراویش را رقم زده بود.

پیش از این فرهاد نوری، فعال حقوق دراویش ایران، اعلام کرده بود که حداقل ۵۰۰ درویش گنابادی بازداشت شده‌اند و وب سایت مجذوبان نور نیز نام بیش از ۳۰۰ درویش بازداشت شده را منتشر کرده بود.

هرانا پیش از این در خبری از انتقال سه تن از دراویش بازداشت‌شده به نام‌های رضا انتصاری، کسری نوری و سخاوت سلیمی خبر داده بود.

هرانا در گزارشات قبلی خود نیز نوشته بود “بند ۳ زندان قرچک ورامین که محل نگهداری حدود ۴۶ زندانی بود تقریبا خالی شده زیرا که ۷۰ زندانی زن درویش قرار است به آن محل منتقل شوند. به زندانیان گفته شده تلفن‌های این بند نیز قطع خواهد بود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید