خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶, 20th of February 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ ساعت ۲۲:۰۹:۴۵

    خانه  > اصناف, اندیشه و بیان, حقوق آکادمیک  >  تسویه اساتید منتقد: پس از زیباکلام، افتخار جهرمی و اردکانی هم از دانشگاه آزاد اخراج شدند

تسویه اساتید منتقد: پس از زیباکلام، افتخار جهرمی و اردکانی هم از دانشگاه آزاد اخراج شدند

خبرگزاری هرانا – رضا داوری اردکانی که طی هفته جاری با نگارش نامه ای در خصوص “علم دینی و علوم انسانی اسلامی” ازنا ممکن بودن و به نتیجه نرسیدن آن تاکید کرده بود، از دانشگاه آزاد اخراج شد. همزمان گودرز افتخار جهرمی استاد سرشناس حقوق  نیز خبر از  اخراج خود از  واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی داد. پیش از آقای اردکانی صادق زیبا کلام نیز بدون اطلاع قبلی از دانشگاه آزاد اخراج شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از روزنامه سازندگی، “رضا داوری اردکانی” که طی نامه‌ای از بی نتیجه بودن تلاش ۳۰ ساله برای ایجاد علوم انسانی اسلامی سخن گفته‌بود، از دانشگاه آزاد اخراج شد.

آقای اردکانی در این نامه به نتیجه نرسیدن تلاش سی‌ساله در خصوص علم دینی و علوم انسانی اسلامی نوشته بود.

پیش از آقای اردکانی صادق زیبا کلام نیز بدون اطلاع قبلی از دانشگاه آزاد اخراج شده بود.

صادق زیباکلام در خصوص اخراج خود در صفحه توییتر شخصی‌اش نوشت: “برخی مسئولین برای توجیه اقداماتشان راحت دروغ گفته و تحریف می‌کنند. من ده سال است مانند صدها استاد دیگر عضو پاره وقت بودم و برخلاف آنچه رییس دانشگاه آزاد می‌گویند این کار خلاف قانون نیست”.

رضا داوری اردکانی استاد بازنشسته‌ی گروه فلسفه‌ی دانشگاه تهران است، وی در سال ۱۳۳۴ برای تحصیل به دانشگاه تهران وارد شد و در رشته‌ی فلسفه به‌تحصیل پرداخت و در سال ۱۳۴۶ با اخذ مدرک دکترا فارق‌التحصیل شد.

داوری در سال ۱۳۴۶ استادیار دانشگاه تهران شد و در سال‌های ۱۳۵۰ به مقام دانشیاری نائل آمد و در نهایت در سال ۱۳۶۲ استادتمام دانشگاه در رشته‌ی فلسفه شد.

دکتر داوری عضو پیوسته‌ی فرهنگستان علوم و رئیس این فرهنگستان است و همچنین در بسیاری از نهادهای فرهنگی عضویت موثر دارد.

از مشاغل و سمت‌های اداری ایشان می‌توان، “ریاست فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران از سال ۱۳۷۷ تاکنون”، “عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی از سال ۱۳۶۳”، “نیابت رئیس انجمن آکادمی‌های علوم آسیا از ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۶”، “ریاست دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران از ۱۳۶۲ تا ۱۳۶۵”، “سردبیری مجله نامه فرهنگ از ۱۳۷۱ تا ۱۳۸۵”، “سردبیری مجله فرهنگ از ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶”، “عضویت در شورای عالی یونسکو در ایران”، “عضویت در هیأت امنای دانشگاه تهران و شورای عالی برنامه‌ریزی آموزشی” و همچنین “عضویت در بنیاد ایران‌شناسی از ۱۳۷۶ تاکنون” را نام برد.

هممزان با این دو احراج، گودرز افتخار جهرمی استاد سرشناس حقوق  نیز خبر از  اخراج خود از  واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی داد.

دکتر گودرز افتخار جهرمی در گفت و گو با خبرنگار جماران ، با تائید خبر اخراجش از دانشگاه آزاد اسلامی گفت: “ابلاغ همه اساتید نیمه وقت را کنسل کرده اند و بیشتر اساتیدی که در واحد علوم و تحقیقات در مقطع ارشد و دکتری تدریس می کنند نیمه وقت هستند”.

وی در پاسخ به این سوال که نامه اخراج به شما ابلاغ شده است یا نه، گفت: “هنوز این حکم به دست خود ما نرسیده یا کلا به ما ابلاغ نکرده اند، اما به رئیس دانشکده ابلاغ کرده اند”.

از ابتدای نظام جمهوری اسلامی، تسویه اساتید دانشگاهها وجود داشته است. مقامات ارشد در ابتدای انقلاب اساتید را به بهانه وابستگی به نظام گذشته اخراج کردند. کمی بعد اساتید منتقد و مخالف به بهانه ترویج فرهنگ غربی اخراج شدند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید