خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۱۰ اسفند ۱۳۹۶, 20th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۱۰ ساعت ۰:۱۹:۴۲

    خانه  > اصناف, حقوق آکادمیک  >  محرومیت از تحصیل برای ۵ دانشجوی دانشگاه شهیدبهشتی

محرومیت از تحصیل برای ۵ دانشجوی دانشگاه شهیدبهشتی

خبرگزاری هرانا – در پی تجمعی که تیرماه سال جاری در اعتراض به “افزایش ظرفیت غیرمنطقی پرستاری” در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی صورت گرفته بود، چهار نفر از دانشجویان پرستاری به مدت ۱ سال و دبیر شورای مرکزی صنفی این دانشگاه به مدت ۲ سال از تحصیل محروم شدند. این در حالی است که معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در واکنش به این خبر اظهار بی‌اطلاعی کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، چند روز گذشته خبری به نقل از دبیر سیاسی اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل و دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام شد؛ مبنی بر اینکه ۴ دانشجوی پرستاری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که به دلیل اعتراض صنفی، به مدت ۲ سال محروم از تحصیل هستند.

دبیر شورای مرکزی صنفی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن تایید این خبر با اعلام اینکه برای ۵ نفر از دانشجویان محرومیت از تحصیل در نظر گرفته شده نه ۴ نفر، توضیحات بیشتری ارائه داد و گفت: “حکم بدوی در حال حاضر به ما اعلام شده که براساس آن بنده ۲ سال و ۴ نفر دیگر ۱ سال محروم از تحصیل شده اند”.

به حکم بدوی دانشگاه اعتراض کردیم

وی افزود: “ماجرا از این قرار است که در تاریخ ۱۹ تیرماه سال جاری تجمعی صنفی در “اعتراض به افزایش ظرفیت غیرمنطقی پرستاری”، در مدیریت قبلی رخ داد و من را به علت نماینده دانشجویان و ۴ نفر مابقی را از روی عکس‌هایی که گرفته شده به عنوان برگزار کنندگان تجمع از تحصیل محروم کردند”.

این دانشجوی دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه در حال حاضر به حکم بدوی دانشگاه اعتراض کرده و درخواست تجدیدنظر داده‌ایم، گفت: “قرار است پرونده در شورای تجدیدنظر مجددا مورد بررسی قرار گیرد ولی از زمان تشکیل جلسه اطلاعی نداریم”.

اعزام نماینده سازمان پرستاری به وزارت بهداشت برای بررسی ماجرا

یک منبع آگاه در سازمان نظام پرستاری در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا در این باره گفت: “برای صحت و سقم بیشتر  یک نفر را به نمایندگی از سازمان به وزرات بهداشت (معاونت فرهنگی) فرستادیم تا ببینیم داستان از چه قرار بوده است، گویا این تجمع در دوره ریاست قبلی این دانشگاه صورت گرفته یعنی قبل از آنکه رییس فعلی در دانشگاه مستقر شود، اما برخورد و صدور این حکم در حال حاضر صورت گرفته است که جای سوال دارد که چرا در همان دوره این برخورد صورت نگرفت؟”

وی با اشاره به اینکه ۲ نفر از  این دانشجویان دختر و ۲ نفر پسر هستند، ادامه داد: “با این اقدام گویا موضوع را نبش قبر کرده اند، اما اینکه حالا چرا این برخورد شده ما دقیقا نمی‌دانیم؛ منتظر هستیم اطلاعات ما کامل تر شود  تا پس از آن اظهار نظر دقیق تری داشته باشیم”.

دانشگاه تا ۲ ترم می‌تواند دانشجو را محروم کند

در همین رابطه فراهانی، معاون فرهنگی و دانشجویی وزرات بهداشت ضمن ابراز بی‌اطلاعی از این پرونده به تشریح روال رسیدگی‌های انضباطی پرداخت و گفت: “موارد انضباطی ابتدا در شورای بدوی انضباطی دانشگاه بررسی می‌شود و در صورت اعتراض، از آنجا به شورای تجدیدنظر می‌رود و پس از آن اگر فرد باز هم اعتراض داشته باشد، پرونده به شورای مرکزی انضباطی در وزارت بهداشت ارسال خواهد شد. در رابطه با این پرونده من در جریان نیستم؛ چرا که در ابتدا پرونده به دبیرخانه ارسال و پس از آن زمان رسیدگی مشخص می‌شود و بعد جلسه ای برای بررسی پرونده تشکیل می‌شود”.

فراهانی اضافه کرد:‌ “در حال حاضر در رابطه با اینکه چنین پرونده وجود دارد یا خیر حضور ذهن ندارم یا اگر هم رسیده باشد، به دست من نرسیده است. دانشگاه تا ۲ ترم می‌تواند دانشجو را محروم کند و برای محرومیت بیشتر پرونده باید در شورای انضباطی بررسی شود و اگر فرد اعتراض کند، پرونده به شورای مرکزی می‌رود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید