خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۶ اسفند ۱۳۹۶, 11th of December 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۲/۰۶ ساعت ۱۰:۰۷:۳۱

    خانه  > اصناف, کارگران  >  دستکم چهار تجمع اعتراضی برگزار شد

دستکم چهار تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – روز گذشته، جمعی از کارگران کارخانه ملی فولاد اهواز، بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران کارخانه روغن خوراکی سیرجان، تعدادی از کارگران و کارمندان شرکت “آهاب” وجمعی از دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۵، جمعی از کارگران کارخانه ملی فولاد اهواز، صبح دیروز در اعتراض به بر زمین ماندن مطالبات صنفی خود، برای چندمین بار مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

تعدادی از کارگران گروه ملی فولاد اهواز گفتند: “حدود ۵۰۰ نفر هستیم که به نمایندگی از سوی حدود ۴ هزار کارگر شاغل در کارخانه شرکت ملی فولاد اهواز، این اجتماع صنفی را برای پیگیری مطالبات صنفی محقق نشده خود، برگزار کرده‌ایم”.

تجمع کارگران فولاد اهواز از ساعت ۹ صبح امروز شنبه، ۵اسفند ماه در حالی مقابل ساختمان استانداری خوزستان برپا شد که روز گذشته نیز تجمع مشابهی در مصلی اهواز برپا شد. در تجمع روز جمعه ۴ اسفند ماه نیز کارگران خواستار پایان دادن به مشکلات خود شده و از امام جمعه اهواز درخواست رسیدگی کرده بودند.

نمایندگان کارگران در تماس با ایلنا در توضیح مطالبات صنفی خود گفتند: “تا این لحظه سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکاریم. علاوه بر آن عیدی و پاداش پایان سال و حق سنوات این واحد پرداخت نشده است”.

آنها افزودند: “از آنجا که این کارخانه از شرکت‌های احداث شده توسط گروه سرمایه‌گذاری امیر منصورآریا در اهواز است، بعد از تشکیل پرونده قضایی برای متهم پرونده، این واحد صنعتی که در گذشته با نظارت دستگاه قضایی اداره می‌شد، هم‌اکنون به بخش خصوص محول شده است”.

تجمع‌کنندگان همچنین گفتند: “از مسئولان استانداری خوزستان می‌خواهیم مقدمات برداشته شدن مشکلات مدیریتی این کارخانه و در نتیجه امکان پرداخت مطالبات صنفی کارگران را فراهم کنند”.

درخواست صنفی کارگران کارخانه روغن خوراکی سیرجان

به گزارش صداو سیما مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۵، کارگران کارخانه روغن خوراکی در منطقه ویژه اقتصادی سیرجان از پرداخت نشدن حقوق خود گلایه دارند.

بیش از ۴۰۰ نفر از کارگران منطقه ویژه اقتصادی سیرجان از صبح امروز ۵ اسفند ماه با تجمع در محوطه خیابان و درب جنوبی این کارخانه خواستار احقاق حقوق خود از مسئولین شدند.

این کارگران که پلاکاردهایی با مضمون حقوقمان را می خواهیم ، همراه داشتند به خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در سیرجان اعلام کردند : “۵ ماه حقوق نگرفته اند ، کسی پاسخگو نیست و تهدید به اخراج هم می شوند.

این کارگران دو ماه پیش مقابل فرمانداری هم تجمع کردند که قرار شد پرداخت حقوق معوقه آنها پیگیری شود اما حل نشد ، در سفر ریاست جمهور به سیرجان هم همین قول را به آنها دادند اما عملی نشدو حقوقی دریافت نکرده اند”.

یکی از کارگران به خبرنگار ما می گوید: “به ما قول مساعد دادند و بعد نه تنها کسی جوابگو نیست بلکه تهدید به اخراج هم شده ایم و خدا می داند نمی توانیم حتی به خانه برگردیم چون شرمنده خانواده و بچه ها هستیم”.

نصرت الله ضیاء شهابی مدیر منطقه ویژه اقتصادی سیرجان با بیان اینکه حق را به کارگران معترض می دهیم ، گفت: “بنده در کنارشان هستم و تا آلان رایزنی هایی برای حل مشکل داشته ایم”.

وی افزود: “مشکل نقدینگی را داریم و امیدواریم تلاش های مجموعه نتیجه دهد و بتوانیم روزهای آینده بخشی یا تمام حقوق کارگران زحمتکش کارخانه را پرداخت کنیم”.

تجمع کارگران شرکت آهاب در اعتراض به معوقات مزدی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۲/۰۵، کارکنان شرکت آهاب در تهران تجمع کردند. کارفرما می‌گوید: “با معترضان به توافق رسیده‌ایم”.

تعدادی از کارگران و کارمندان شرکت «آهاب» که در زمینه تعمیر و بازسازی خطوط متروی تهران فعالیت دارد، صبح امروز تجمع اعتراضی برگزار کردند.

یکی از حاضران در تجمع می‌گوید: “حدود صد نفر هستیم که به نمایندگی از حدود هزارنفر از کارمندان و کارگران شاغل در شرکت آهاب، این تجمع را برای رسیدگی به مطالبات مزدی محقق نشده خود، برگزار کردیم”.

تجمع کارگران و کارمندان شرکت آهاب از ساعت ۱۰ صبح روز (شنبه، ۵ اسفندماه) در حالی مقابل دفتر مرکزی شرکت آهاب برگزار شد که در دو روز گذشته نیز تجمعاتی مشابه در همین مکان برگزار شده بود.

یکی دیگر از تجمع‌کنندگان گفت: “تا این لحظه بیشتر از هفت ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده، طلبکاریم. در طول این چندماه به خاطر وعده‌هایی که از طرف مدیران شرکت مبنی بر پرداخت حقوق‌های معوقه خود دریافت کرده‌ بودیم، به کار خود در این مجموعه ادامه دادیم”.

وی افزود: “امروز در پی برگزاری تجمع در مقابل ساختمان مرکزی شرکت در خیابان شیخ بهایی شمالی، مدیر‌عامل شرکت، در تجمع حضور یافته و با تجمع‌کنندگان به گفتگو پرداخت. وی وعده داد به اندازه یک ماه حقوق معوقه آنها را پرداخت کند که تاکنون مورد موافقت تجمع‌کنندگان قرار نگرفته است”.

در همین رابطه محمد اعلایی «مدیر‌عامل شرکت آهاب» اظهار داشت: “حقوق معوقه کارگران، هفت‌ماه است. در پی مشاهده تجمع امروز از سوی ماموران کلانتری ونک، رئیس کلانتری جهت اطلاع یافتن از دلیل تجمع، به اینجا رجوع کرده و تا زمان رسیدن به توافق در جمع حاضر بود. با حضور آنها توافقی صورت‌مجلس شد مبنی بر تعهد شرکت به پرداخت سه ماه حقوق معوقه و عیدی کارگران و کارمندان تا پیش از پایان اسفند‌ماه”.

وی در پایان گفت: “شرکت انشاءلله به این تعهدات عمل خواهد کرد”.

تجمع دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران

به گزارش ایسنا مورخ ۵ اسفند ۱۳۹۶، جمعی از دانشجویان دانشکده سینما و تئاتر دانشگاه هنر تهران امروز در اعتراض به برخی از سیاست‌های دانشگاه، مشکلات آموزشی و رفاهی در دانشکده سینما و تئاتر تجمع کردند.

در توضیحات شورای صنفی دانشگاه هنر تهران علت این تجمع، اعتراض به مشکلات صنفی و آموزشی از جمله مبلغ بالای شهریه‌ دانشجویان شبانه عنوان شده است.

طبق توضیحات شورای صنفی، از دیگر مواردی که دانشجویان معترض خواستار تغییر آن شدند، می‌توان به امکان انتخاب از میان چند استاد برای هردرس، بازنگری جدی در ترکیب و ساختار بسته‌ هیئت علمی، افزایش عینی تاثیر و مشارکت دانشجویان در انتخاب و به‌کارگیری اساتید هر درس، توجه جدی به نظرسنجی از دانشجویان و اعلام عمومی نتایج نظرسنجی‌ها، افزایش و به‌روزرسانی امکانات و تجهیزات و تغییر و به‌روزرسانی طرح درس کارشناسی و کارشناسی ارشد با نظرخواهی از نمایندگان دانشجویان اشاره کرد.

در روزهای گذشته نیز تجمعات و اعتراضات دانشجویی دیگری در مجموعه اداری باغ ملی و دفتر ریاست این دانشگاه انجام شده بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید