خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶, 6th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۱/۳۰ ساعت ۰:۳۹:۰۰

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زنان  >  سه فعال مدنی زن با تودیع وثیقه آزاد شدند

سه فعال مدنی زن با تودیع وثیقه آزاد شدند

خبرگزاری هرانا – سپیده فرهان، اعظم جنگرودی و نرگس حسینی از فعالان مدنی امروز با تودیع وثیقه تا زمان برگزاری دادگاه به طور موقت از زندان آزاد شدند. خانمها جنگرودی و حسینی از جمله زنانی هستند که در اعتراض به حجاب اجباری بازداشت شده بودند و خانم فراهان نیز از جمله بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در کشور بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سه تن از فعالان مدنی بازداشت شده  امروز از زندانهای اوین و قرچک ورامین با تودیع وثیقه آزاد شدند.

گزارش شده است سپیده فرهان با تودیع وثیقه ۲۵۰ میلیون تومانی از زندان اوین ، نرگس حسینی با تودیع وثیقه ۶۰ میلیون تومانی از زندان قرچک ورامین به همراه اعظم جنگرودی که او هم مبلغ نامعلومی وثیقه را تودیع کرده است تا زمان برگزاری دادگاه از زندان آزاد شدند.

گفتنی است که کانال تلگرامی امتداد خبرداد که اعظم جنگروی آزاد شده است.

نرگس حسینی و اعظم جنگرودی از معترضان به قانون حجاب اجباری هستند که توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده بودند.

سپیده فرهان توسط نیروهای امنیتی در تاریخ ۱۲ دی‌ماه بازداشت شد، اعظم جنگرودی پنج‌شنبه هفته گذشته توسط نیرو های امنیتی بازداشت شد.

همچنین نرگس حسینی دیگر معترض به قوانین حجاب اجباری نیز در ۲۳ بهمن‌ماه سال جاری بازداشت شده بود.

از اوایل دی‌ماه ۹۶، زنان زیادی با حرکت نمادین برداشتن روسری و بستن آن بر تکه چوبی به اجباری بودن حجاب زنان در ایران اعتراض کردند. در روزهای ٩ و ١٠ و ١١ بهمن این حرکت با تعداد بیشتری از زنان ادامه یافت.

پلیس تهران ۱۲بهمن اعلام کرده بود که ۲۹ زن معترض را به اتهام کشف حجاب بازداشت کرده و تحویل مراجع قضایی داده است.

دادستان کل ایران در سخنانی که ۱۱ بهمن ایراد کرد، این حرکت اعتراضی و نمادین دختران خیابان انقلاب را بچه‌گانه توصیف کرد و به «القائات دشمن» نسبت داد.

۳۹ سال از اجباری شدن حجاب در ایران می‌گذرد و هر روز زنان زیادی در کشور به علت بدحجابی از سوی پلیس و گشت ارشاد تذکر دریافت می‌کنند یا بازداشت می‌شوند. در سال‌های اخیر حتی خودروی اشخاص بدحجاب توقیف و به پارکینگ منتقل می‌شود.

بر اساس قوانین جمهوری اسلامی زنان مکلف به رعایت حجاب اسلامی هستند، این قوانین از ابتدای انقلاب ۱۳۵۷ مورد اعتراض جامعه ی مدنی ایران بوده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید