خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  عثمان مصطفی پور؛ در آستانه سومین دهه حبس، بدون مرخصی در زندان

عثمان مصطفی پور؛ در آستانه سومین دهه حبس، بدون مرخصی در زندان

خبرگزاری هرانا – عثمان مصطفی پور زندانی سیاسی زندان مرکزی ارومیه از بیست و شش سال پیش از بابت حبس ۳۵ ساله خود در زندان است هر چند بر اساس تقویم زندان او عملا ۲۸ سال تحمل حبس کرده است. وی که در سال ۱۳۷۰ طی دو پرونده‌ای جداگانه توسط دادگاه انقلاب و دادسرای عمومی مجموعا به ۳۵ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، علی‌رغم درخواست مرخصی، از اعطای مرخصی و آزادی مشروط  در تمام این سالها محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، عثمان مصطفی پور متولد ۱۳۴۶ در ۲۳ تیر سال ۷۰ دستگیر و همان سال دادگاهی شد. او در شعبه یک دادگاه انقلاب ارومیه توسط قاضی جواهری به اتهام معاونت در قتل، نخست به اعدام محکوم شد. این حکم در سال ۷۹ به ۱۰ سال حبس تقلیل یافت.

آقای مصطفی پور در همان سال، در پرونده دوم خود به شعبه سوم دادگاه انقلاب فراخوانده شد و به اتهام همکاری با یکی از احزاب اپوزیسیون کرد به ۲۵ سال حبس تعزیری محکوم شد با این وجود، با احتساب محکومیت دو پرونده، وی مجموعا به ۳۵ سال حبس تعزیری محکوم شده است.

این زندانی سیاسی محبوس در زندان ارومیه در طی مدت تحمل ۲۷ سال حبس به مرخصی نرفته است، نزدیکان آقای مصطفی پور به گزارشگر هرانا گفتند “باقیمانده حکم او فقط توسط کمسیون عفو و بخشودگی می تواند مورد تجدید نظر قرار بگیرد”.

یکی از وکلای این زندانی سیاسی، تابستان سال گذشته با تایید دادستانی به کمسیون عفو و بخشودگی درخواست داده است، اما این درخواست رد شده است.

یک منبع آگاه از وضعیت عثمان مصطفی‌پور در توضیح آغاز بیست‌وهفتمین سال حبس این زندانی در اسفندماه سال گذشته تصریح کرد: “با توجه به این‌که در سیستم قضایی هر ماه حبس ۳۰ روز است و هرسال ۶ روز اضافه می‌ماند که برای ۲۶ سال این مقدار حدود پنج ماه می‌شود، به همین دلیل در سیستم محاسباتی روز شمار محکومیت زندان، از اواسط اسفندماه سال گذشته، مدت حبس وی وارد بیست‌وهفتمین سال شده است.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید