خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > بهداشت و محیط زیست, سایر گروهها  >  صدور احکام حبس و جزای نقدی برای دو شکارچی

صدور احکام حبس و جزای نقدی برای دو شکارچی

خبرگزاری هرانا – عامل شکار دو کل وحشی در زاهدان به پرداخت دویست میلیون ریال بابت ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم شد، همچنین متهم بصورت جداگانه از جنبه کیفری به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد. عامل شکار یک روباه در جوانرود از طریق عکس یادگاری شناسایی و به تحمل شش ماه حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، چندی قبل تصاویری از شکارچیان متخلف در اختیار نیروهای محیط زیست زاهدان قرار گرفت.

فرمانده یگان محیط زیست سیستان و بلوچستان در این باره گفت: “این تصاویر نشان می داد متخلفین دو یا سه کل وحشی را بصورت غیرمجاز شکار کرده و سپس با لاشه های شکار اقدام به تهیه عکس یادگاری نموده اند”.

حمید ریگی اظهار داشت: “نیروهای یگان محیط زیست زاهدان به تحقیق در این رابطه پرداخته و هویت عامل اصلی شکار غیرمجاز را شناسایی و به اداره محیط زیست احضار نمودند”.

شکارچی متخلف پس از حضور در اداره محیط زیست و مواجه با تصویر فوق الذکر شکار غیرمجاز دو کل وحشی را قبول نمود.

متهم مبلغ یکصد میلیون ریال ضرر و زیان وارده به محیط زیست ناشی از شکار غیرمجاز یکی از کل های وحشی را در سه مرحله به حساب دولت واریز نمود.

با توجه به اینکه متهم از پرداخت الباقی ضرر و زیان وارده به محیط زیست خودداری نمود با شکایت اداره محیط زیست زاهدان پرونده ای در این رابطه در مراجع قضایی تشکیل شد.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری زاهدان، دادگاه شکار غیرمجاز دو کل وحشی را محرز دانسته بنابراین متهم را به پرداخت مبلغ یکصد میلیون ریال بابت باقیمانده ضرر و زیان وارده به محیط زیست محکوم نمود.

همچنین متهم بصورت جداگانه از جنبه کیفری به جرم شکار غیرمجاز جانوران وحشی محاکمه شده و بر اساس ماده ۱۲ قانون شکار و صید به حبس از سه ماه تا سه سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا هجده میلیون ریال محکوم خواهد شد.

عامل شکار یک روباه در جوانرود از طریق عکس یادگاری شناسایی و به تحمل شش ماه حبس محکوم شد.

چندی قبل تصویری از یک متخلف که در فضای مجازی منتشر شده بود در اختیار نیروهای یگان محیط زیست جوانرود کرمانشاه قرار گرفت.

رئیس اداره محیط زیست شهرستان جوانرود در این باره گفت: “در این تصویر فردی بوسیله اسلحه بادی یک روباه را شکار کرده و با افتخار در کنار بدن نیمه جان روباه عکس یادگاری انداخته بود”.

عطاالله قادری اظهار داشت: “نیروهای یگان محیط زیست جوانرود از طریق محیط بانان و مخبران تحقیقات خود را در سطح شهرستان آغاز نموده و صاحب تصویر را که یک دست فروش در بازار بود شناسایی نمودند”.

متهم به اداره محیط زیست فرا خوانده شده و در مواجهه با تصویر، منکر تخلف گردید.

از آنجاییکه بروز تخلف و شکار روباه کاملا واضح و غیر قابل انکار است، متهم به همراه پرونده تشکیل شده به مراجع قضایی معرفی گردید.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری جوانرود، دادگاه با توجه به گزارش اداره محیط زیست، انتشار عکس متهم، اعترافات و دفاعیات بلاوجه وی و سایر محتویات پرونده، بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهم را به تحمل شش ماه حبس محکوم نمود.

همچنین بر اساس آخرین نرخ بهای جانوران وحشی به لحاظ مطالبه ضرر و زیان وارده به محیط زیست، جریمه قابل پرداخت از بابت صید و شکار غیرمجاز هر یک روباه معمولی معادل هشت میلیون ریال تعیین شده است که متهم می بایست این مبلغ را به حساب دولت واریز نماید.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید