خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت فعالان مدنی بازداشت شده روز “۱۲ بهمن ماه”

گزارشی از آخرین وضعیت فعالان مدنی بازداشت شده روز “۱۲ بهمن ماه”

خبرگزاری هرانا – در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه سال جاری نیرو های امنیتی طی عملیاتی هماهنگ تعدادی از فعالان مدنی را در سراسر کشور بازداشت کردند، برخی از بازداشت شدگان از جمله سعید اقبالی و سعید سیفی در زندان اوین محروم از ملاقات هستند. گزارش پیش‌رو به آخرین وضعیت فعالین مدنی بازداشت شده در روز های اخیر می‌پردازد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، پنج شنبه گذشته مورخ ۱۲ بهمن ۱۳۹۶، طی اقدام هماهنگ نیروهای امنیتی در اقصی نقاط کشور تعدادی از فعالان مدنی که عمدتا افرادی شناخته شده و دارای سوابق پیشین بازداشت بودند دستگیر شدند.

بنا بر گزارشات دریافتی از جمله بازداشت شدگان در پنج شنبه گذشته سعید اقبالی، بهنام موسیوند، سعید سیفی جهان، نادر افشاری، داریوش زند، شیما بابایی، محمود معصومی هستند.

یکی دیگر از بازداشت شدگان فردی اهل گیلان با هویت نامعلوم است که هویتش توسط هرانا کماکان در دست بررسی است.

در آخرین گزارشاتی که به دست هرانا رسیده است، سعید اقبالی و سعید سیفی به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده‌اند، به این افراد اطلاع داده شده است تا زمان پایان قرار بازداشت که به ترتیب ۲ و ۱ ماه است از امکان ملاقات با خانواده و وکیل محروم هستند.

همچنین گزارش شده است پرونده سعید سیفی جهان به دادسرای شعبه ۶ شهید مقدس اوین منتقل شده است.

از وضعیت داریوش زندی و شیما بابایی تا لحظه تنظیم این گزارش اطلاعی حاصل نشده است، هرچند گزارشات تایید نشده‌ای از انتقال این دو فعال مدنی به زندان اوین دریافت شده است ولی هرانا کماکان قادر به تایید و یا رد این خبر نیست.

در بین بازداشت شدگان کماکان از وضعیت بهنام موسیوند اطلاعی در دست نیست، وی از ناراحتی قلبی رنج می‌برد و به همراه نداشتن دارو های قلبی‌اش موجب نگرانی خانواده و نزدیکان او شده است.

گزارش شده در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه همزمان با بازداشت این افراد، نادر افشاری نیز مقابل پارک شهر توسط نیرو های امنیتی بازداشت شده است.

ماموران امنیتی روز گذشته منزل آقای افشاری را تفنیش کرده‌اند، وی طی تماسی به خانواده خود اعلام کرده که به زندان اوین منتقل شده است.

لیلا فرجامی، دیگر فعال مدنی بود که همزمان در منزل شخصی اش بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده بود‌. ولی ساعاتی بعد از دستگیری‌اش خبر آزادی او به هرانا رسید.

از سوی دیگر محمود معصومی نیز طی تماس با خانواده خود اعلام کرده است که به زندان اوین منتقل شده است.

از دلایل و جزییات بازداشت هماهنگ این فعالان مدنی کماکان اطلاعی در دست نیست. با اینحال میتوان در نظر گرفت نیروهای امنیتی یک عملیات هماهنگ و سراسری که زنجیره ای از فعالان مدنی در اقصی نقاط کشور در بر میگیرد را رهبری کردند.

با توجه به محل نگهداری این افراد به نظر می آید وزارت اطلاعات متولی بازداشت این فعالان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید