خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, سایر گروهها, کودکان  >  وزیر آموزش و پرورش: بازداشت و آزادی ۱۵۶ دانش‌آموز در تجمعات اخیر

وزیر آموزش و پرورش: بازداشت و آزادی ۱۵۶ دانش‌آموز در تجمعات اخیر

خبرگزاری هرانا – دانش‌آموزان، بخشی از بازداشت‌شدگان در اعتراض‌های اخیر را تشکیل می‌دادند. وزیر آموزش و پرورش، تعداد کل دانش‌آموزان بازداشتی را ۱۵۶ نفر ذکر می‌کند، اما این را هم اضافه می‌کند که از این تعداد، تنها ۶ نفر به مرحله بازپرسی رسیدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش گفت وگویی با «ایران» در رابطه با دانش آموزان بازداشتی داشته که به دلیل اهمیت عینا در ادامه می‌آید:

در اعتراض‌های اخیر چند دانش‌آموز دستگیر شدند؟

جمعاً ۱۵۶ دانش‌آموز بازداشت شدند که از این تعداد، تعداد زیادی به دلیل حضور در صحنه اعتراض‌ها بازداشت شدند. به عنوان مثال، برخی دیده بودند که شلوغ شده است، برای تماشا ایستاده بودند که بازداشت شدند. تعداد زیادی از این دانش‌آموزان، بعد از چند ساعت بازداشت، بلافاصله آزاد شدند. اما بازداشت ۶ نفر که در بعضی از “تخریب‌ها” حضور داشتند، طولانی‌تر شد.

وضعیت این دانش‌آموزان چگونه است؟

از این ۶ نفر، ۴ نفر به طور کامل آزاد شدند. اما ۲ نفر با قید وثیقه آزاد شدند. این دو، جزو کسانی بودند که در تخریب مشارکت مؤثر داشتند.

آنان از چه شهرهایی بودند؟

یکی از این دانش‌آموزان از منطقه محروم سیستان و بلوچستان بود که با یک وثیقه آزاد شد و منتظر حکم نهایی خود است. یک نفر دیگر هم مربوط به یکی از شهرهای همدان است.

اکنون دانش‌آموزی در بازداشت به سر می‌برد؟

اکنون هیچ دانش‌آموزی در بازداشت نیست، بلکه همان طور که گفتم، مجموع دانش‌آموزانی که به دلایلی بازداشت بودند، ۶ نفر بودند که آنان نیز نهایتاً ۳ یا ۵ روز بعد از آن وقایع در بازداشت بودند که ۴ نفرشان آزاد شدند و بازداشت ۲ نفرشان طولانی‌تر شد.

وضعیت تحصیل دانش‌آموزان بازداشتی چگونه خواهد بود؟

همه این دانش‌آموزان به مدارس بازگشتند و در حال ادامه تحصیل هستند. بنابراین به هیچ عنوان مشکلی در ادامه تحصیل آنان ایجاد نشد.

گویا در این ناآرامی‌ها دو نفر از دانش‌آموزان هم جان خود را از دست دادند.

متأسفانه دو نفر از دانش‌آموزان در آشوب‌هایی که اتفاق افتاده بود، جان خود را از دست دادند. یک دانش‌آموز در خودرویی بود که با خودروی آتش‌نشانی زیر گرفته شد و متأسفانه فوت شد، دانش‌آموز دیگری هم در کنار خیابان تیر خورده و متأسفانه فوت شده بود. این دانش‌آموز به همراه دایی خود، در حال رفتن به خانه بوده که متأسفانه فوت شدند. او در اعتراض‌ها نبود.

اطلاع دارید که تیر از ناحیه چه کسانی بوده است؟

من اطلاع ندارم اما در گزارش وزارت کشور آمده بود که هیچ فردی در درگیری‌های خیابانی  با شلیک نیروهای انتظامی فوت نشده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید