خبرگزاری هرانا

    خانه  > سایر گروهها  >  آمریکا بازداشت معترضان حجاب اجباری در ایران را محکوم کرد

آمریکا بازداشت معترضان حجاب اجباری در ایران را محکوم کرد

خبرگزاری هرانا – وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای از ایرانیانی که به حجاب اجباری اعتراض می‌کنند، حمایت کرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از بی بی سی، هدر نوئرت، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، بازداشت دست‌کم ۲۹ نفر را در این رابطه محکوم کرده و گفته است که آنان برای پاسداری از حقوق اولیه و انسانی در مقابل حجاب اجباری ایستاده‌اند.

پلیس تهران به‌تازگی اعلام کرده ۲۹ نفر از کسانی را که در اعتراض به حجاب اجباری روسری‌ خود را در خیابان برداشته‌اند، بازداشت کرده است.

در چند روز گذشته شماری از زنان و مردان در تهران و شهرهای دیگر در اعتراض به اجباری بودن حجاب روسری را مانند پرچم سر چوب زدند. شماری از زنان که در میان آنها زنان سالمند هم دیده می‌شد، روسری خود را درآورده بودند و شماری هم با چادر و حجاب با بالا گرفتن روسری اعلام کردند که مخالف حجاب اجباری هستند.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌اش که عصر جمعه دوم فوریه، ۱۳ بهمن ماه صادر شده، اعلام کرده که در حمایت از مردم ایران برای دفاع از حق آزادی مذهب، آزادی بیان، و تجمع مسالمت‌آمیز ثابت‌قدم می‌ماند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفته است که مردم باید در انتخاب پوشش و دین خود آزادی عمل داشته باشند و گرفتن این حق از آنان، تضییع کننده کرامت و استقلال آنان است.

دولت دونالد ترامپ بعد از اعتراضات سراسری اخیر در ایران بارها از معترضان حمایت کرده و خواستار رسیدگی به وضعیت بازداشت شدگان شده است. ایران هم در واکنش، اظهارات مقام‌های دولت آمریکا و مخصوصا قطعنامه مجلس نمایندگان برای حمایت از معترضان را مداخله در امور داخلی این کشور خوانده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید