خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  نگرانی از وضعیت پزشکی نیما صفار، نویسنده محبوس در زندان گرگان

نگرانی از وضعیت پزشکی نیما صفار، نویسنده محبوس در زندان گرگان

خبرگزاری هرانا – نیما صفار نویسنده و فعال مدنی ساکن گرگان که روز چهارشنبه خود را جهت تحمل حبس به زندان امیرآباد گرگان معرفی کرده بود با مشکلات پزشکی رو به رو است. این فعال مدنی که از بیماری آسم پیشرفته رنج می‌برد تاکنون از دریافت بخشی از قرص های ضروری اش به واسطه تصمیم مسئولین زندان محروم مانده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، نیما صفار فعال مدنی ساکن گرگان که در زندان امیرآباد گرگان به سر می برد از مشکلات پزشکی در رنج است.

این فعال مدنی که روز چهارشنبه ۱۱ بهمن ماه ۱۳۹۶، خود را به زندان امیرآباد گرگان معرفی کرده بود، علی‌رغم پیگیری نزدیکان وی نسبت به انتقال دارو و اسپری های ضروری او به داخل بند تا کنون بی‌نتیجه مانده و به وی تحویل داده نشده است.

آقای صفار از بیماری آسم شدید و لنز برای قوز قرنیه رنج می‌برد، تحویل ندادن وسایل درمانی وی به او در زندان، موجب نگرانی نزدیکان این زندانی شده است.

روزبه گیلاسیان، نیما صفار و الهه سروش‌نیا، سه نویسنده و فعال مدنی شهر گرگان در دادگاه تجدیدنظر استان گلستان، به ترتیب به یک سال زندان، ۸۰ روز حبس و ۸ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شدند.

روزبه گیلاسیان، دیگر هم پرونده نیما صفار پیش تر مورخ ۱۳۹۶/۱۱/۰۲، جهت تحمل حبس راهی زندان گرگان شده بود.

آقای گیلاسیان و همسرش الهه سروش‌نیا و نیما صفار سه نویسنده چپگرا هستند که ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۴ دستگیر و در دی‌ماه همان سال با سپردن وثیقه از زندان امیرآباد گرگان آزاد شدند. بیشتر دوران بازداشت آن‌ها در بازداشتگاه اطلاعات سپاه پاسداران در گرگان سپری شد اما پس از پایان دوره بازجویی به زندان امیرآباد این شهر منتقل شدند.

اتهام گیلاسیان تشکیل شبه‌جمعیت پاتوق گرگان به قصد اقدام علیه امنیت کشور، نشر اکاذیب در فضای مجازی و … بوده است.

او و ۱۸ نفر دیگر از اعضای پاتوق در دادگاه انقلاب گرگان شعبه یک به قضاوت حجت‌الله قربانی چندین جلسه محاکمه شدند. گیلاسیان به پنج سال زندان و با یک درجه تخفیف به دو سال، نیما صفار به دو سال و با یک درجه تخفیف به یک سال، الهه سروش‌نیا به یک سال و با یک درجه تخفیف به شش ماه زندان محکوم شدند.

در دادگاه دیگری روزبه گیلاسیان به اتهام نشر اکاذیب به شش ماه حبس تعلیقی محکوم شد.

سرانجام در شهریورماه سال جاری دادگاه تجدیدنظر احکام این سه نفر را تخفیف داد.

الهه سروش‌نیا، دانش‌آموخته‌ دانشگاه تبریز و دانشگاه علم و صنعت تهران در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد است.

روزبه گیلاسیان نیز از رشته‌ عمران دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی در مقطع کارشناسی و رشته‌ فلسفه‌ علم در دانشگاه شریف در مقطع کارشناسی ارشد فارغ‌التحصیل شده است.

گیلاسیان کتاب‌هایی همچون «فلسفه در خیابان»، «انسان ماه بهمن»، «فال‌های عاشقانه»، «جزوه‌ انقلاب»، «فیلسوف کوچولو» و «اکنون دانشگاه» را نوشته است. بیشتر این کتاب‌ها از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مجوز انتشار نگرفته‌اند و در سایت‌های اینترنتی منتشر شده‌اند.

کانون نویسندگان ایران و جمعی از نویسندگان، روزنامه‌نگاران و اهالی قلم،  در مدت بازداشت این دو نویسنده خواهان آزادی آن‌ها شده بودند.

گرگان یکی از شهرهای شمالی ایران و مرکز استان گلستان است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید