خبرگزاری هرانا

    خانه  > فرهنگی, گزارش تصویری  >  نگهبان پایگاه ایذه دست به تخریب آثار تاریخی زده است / تصاویر

نگهبان پایگاه ایذه دست به تخریب آثار تاریخی زده است / تصاویر

خبرگزاری هرانا – پنج اثر سنگی تاریخی منقول در شامگاه هفتم بهمن به دست نگهبان این پایگاه تخریب شد. نگهبان موردنظر که حدود ۱۱ سال از آثار تاریخی پایگاه محافظت می‌کرد، اقدام به تخریب این آثار کرده و سپس متواری شده است. سرهنگ بهداروند می‌گوید که براساس تحقیقات، نگهبان “از مشکلات روحی رنج می‌برده”.

به گزارش خبرگزاری هرانا، مرجان شوشتری در گفتگو با خبرنگار ایلنا، درباره‌ی نگهبان متواریِ پایگاه تاریخی ایذه اظهار داشت: “این نگهبان از اهالی شهر ایذه است و در همان منطقه هم زندگی می‌کند و خانواده دارد. او قراردادی بوده و هیچ‌گونه معوقه‌ی حقوقی نیز نداشته است”.

معاون سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان ادامه داد: “آثار تاریخی باید به دست افرادی سپرده شود که صلاحیت لازم را برای این کار داشته باشند؛ به همین‌خاطر من به عنوان بخشی از بدنه‌ی میراث فرهنگی موافق نیستم که دیگر به هیچ وجه این نگهبان دوباره در پایگاه حضور داشته باشد. ولی باید این مسئله نیز، هم به صورت حقوقی و هم به‌صورت استخدامی روال قانونی‌ خود را طی کند”.

سرهنگ حسین بهداروند نیز به ایلنا گفت: “این فرد هنوز دستگیر نشده است. در این رابطه، کارهای قضایی در حال انجام است و هرگونه تصمیمی در این زمینه را سیستم قضایی باید مشخص کند. همان شب که این اتفاق افتاد، نیروهای یگان حفاظت کارهای قضایی‌ آن را انجام دادند و پرونده را برای آقای اسماعیل‌پور (نماینده‌ی حقوقی) ارسال کردند. هنوز دادگاه قضایی، حکمی را ابلاغ نکرده و ما منتظر جواب آن‌ها هستیم”.

فرمانده یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان از رسیدنِ گروه پنج نفره‌ی کارشناسان میراث فرهنگی که از شیراز برای مرمت آثار آسیب‌دیده می‌آمدند، خبر داد و گفت: “این گروه امروز از شیراز رسیده‌اند و ما نیز نیرو در اختیاراشان گذاشتیم و الان مشغول کار شده‌اند”.

وی در پایان درخصوص علتِ ارتکابِ چنین عملی از سویِ نگهبان اعلام کرد: “براساس تحقیقات ما، این فرد یک‌سری مشکلات روحی داشته که ناشی از مصرفِ دارو بوده. این داروها توهم‌زا هستند و به نظر می‌رسد که در هنگامِ این کار در توهم بوده است”.

پنج اثر سنگی تاریخی منقول در شامگاه هفتم بهمن به دست نگهبان این پایگاه تخریب شد. نگهبان موردنظر که حدود ۱۱ سال از آثار تاریخی پایگاه محافظت می‌کرد، اقدام به تخریب این آثار کرده و سپس متواری شده است.

آثار تاریخی ایذه قبل از تخریب؛ عکس از مجتبی گهستونی

آثار تاریخی ایذه بعد از تخریب

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید