خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, زنان  >  ابتکار: مشکل دخترانی که برای ورود به ورزشگاه‌ها تغییر چهره می‌دهند، باید برطرف شود

ابتکار: مشکل دخترانی که برای ورود به ورزشگاه‌ها تغییر چهره می‌دهند، باید برطرف شود

خبرگزاری هرانا – معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه در مدت اخیر مواردی از تغییر چهره دختران برای ورود به ورزشگاه‌ها دیده شده است، تاکید کرد “برای حل این مشکل باید به شکل منطقی امکان ورود کسانی که علاقه‌مند به حضور در ورزشگاه هستند را برطرف کنیم.”

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در نشست خبری امروز خود با اشاره به امضای تفاهمنامه با وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی طی اظهار داشت: این تفاهمنامه به دنبال ارتقای سلامت زنان، آموزش خودمراقبی و افزایش بهداشت باروری است. همچنین موضوع پیگیری وضعیت سلامت کادر درمانی و دانشجویان پزشکی نیز در این تفاهمنامه مد نظر قرار گرفته است.

معاون امور زنان و خانواده رییس‌جمهور با تاکید بر نقش مددکاران اورژانس اجتماعی به عنوان استراتژی مقابله با خشونت تصریح کرد: دولت دوازدهم به طور جدی پیگیر برنامه مقابله با خشونت است.

اورژانس اجتماعی ابزار موثر برای مقابله با بروز خشونت‌ها 

ابتکار به تشریح آخرین وضعیت لایحه خشونت علیه زنان پرداخت و خاطرنشان کرد: این لایحه آخرین مراحل خود را در قوه قضاییه طی می‌کند. همچنین آموزش‌های حقوقی و مهارت‌های ارتباطی از دیگر استراتژی‌های کاهش خشونت با همکاری آموزش و پرروش است.

وی اورژانس اجتماعی را از دیگر ابزار موثر از بروز خشونت‌ها و مرجعی برای جلوگیری از تشدید آسیب‌های اجتماعی دانست و ابراز داشت: در سفرهای استانی اخیری که داشته‌ام از این مراکز دیدن کردم. مراکز اورژانس اجتماعی و خانه‌های امن باید ارتقاء پیدا کنند.

برگزاری «کمپین ارغوان» برای آزادسازی زنان زندانی جرایم غیرعمد 

ابتکار یکی دیگر از برنامه‌های معاونت زنان را تجلیل از مددکاران اجتماعی با همکاری سازمان بهزیستی دانست و بیان کرد: از دیگر فعالیت‌های پیش‌بینی شده برای این ایام حضور زنان مدیر و مشاوران زن در مرقد امام خمینی (ره) خواهد بود. همچنین درطول ایام دهه فجربه سه استان گلستان، قم و کرمان سفر خواهم کرد. دراین سفرها بازدیدی از مرکز اورژانس اجتماعی، مرکز زنان کارآفرین و سازمان‌های مردم نهاد و پیگیری جلسات گفتگوی ملی خانواده برگزار خواهد شد.

وی از برگزاری «کمپین ارغوان» براساس روال سال گذشته برای آزادسازی زنان زندانی جرایم غیر عمد خبر داد و یادآور شد: در این طرح قرار است ۲۵۰ زن زندانی جرائم غیرعمد با کمک‌های مردم و طی این پویش تا شب عید و همزمان با ولادت حضرت زهرا آزاد شوند.

۱۰ پارک ویژه بانوان در کشور افتتاح می‌شود

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور به تشریح فعالیت مدیران کل امور بانوان طی ایام دهه فجر پرداخت و عنوان کرد:‌ در این ایام قرار است ۴۰ نشست حقوقی، ۵۰ مورد کارگاه‌آموزشی در خصوص تاب‌آوری، معیشت عمومی، اقتصاد مقاومتی و… ۴۰ مورد نمایشگاه کارآفرینی، ۲۰ مورد فعالیت در حوزه هنری، ۱۰ مورد برگزاری جلسات بین نقدی، ۶۰ مورد افتتاح پروژه های روستایی و تعاونی ، ۴۰ مورد تجلیل از زنان شاخص حوزه هنری، و سمن‌ها، ۸۰ مورد کارگاه‌های آموزشی و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی برگزار شود.

ابتکار از افتتاح ده پارک ویژه بانوان در شهرهای مختلف خبر داد و گفت: بخشی از افراد معتقدند افتتاح پارک‌های ویژه بانوان در راستای تفکیک جنسیتی است این در حالی است که این پارک‌ها درکنار پارک‌های خانوادگی که زنان و مردان می‌‌‌‌‌توانند با هم در آنها حضور پیدا کنند، فعال هستند و به این ترتیب زنان می‌توانند در فضایی امن و راحت از فضای ورزشی استفاده کنند.

اعطای وام برای کمک به زنان سرپرست خانوار

وی با اشاره به آمار ۲.۵ تا ۳ میلیون نفری زنان سرپرست خانوار اظهار داشت:‌ این زنان تحت سرپرستی کمیته امداد و بهزیستی قرار دارند. پورتال ملی وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی اطلاعات این زنان از لحاظ اشتغال، بیمه، منابع حمایتی، آموزش‌ها و… را در برخواهد گرفت. همچنین اقدام موثر دیگر درخصوص این زنان امضا تفاهمنامه معاونت امور زنان رییس‌‌‌جمهور با صندوق امید است که از این طریق ۳۳ هزار زن سرپرست خانوار امکان دریافت وام تا حداکثر ۳ میلیون تومان را خواهند داشت.

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور اضافه کرد:‌ این وام برای کمک به زنان سرپرست خانوار است و شامل زنان مجردی که بالای ۴۰ سال هستند نیز خواهد شد.

اقدامات معاونت زنان برای پیگیری وضعیت صدور شناسنامه برای کودکان زنان ایرانی

معاون امور زنان و خانواده رئیس‌جمهور تاکید کرد: معاونت زنان ریاست جمهوری و دولت دوازدهم در چهارچوب قانونی باید زیرساخت‌های لازم مانند درهای ورود و خروج مجاز و … را فراهم کند. امیدواریم در شرایطی منطقی این فرصت برای زنان فراهم شود.

ابتکار در پاسخ به آخرین اقدامات معاونت زنان برای پیگیری وضعیت صدور شناسنامه برای کودکان زنان ایرانی دارای همسر خارجی ابراز داشت: وزارت کار برگه‌های اقامت موقتی را برای این افراد صادر کرده است تا فرزندانشان مشکل آموزش و بازماندگی از تحصیل نداشته باشند. نمونه موفق این طرح مدرسه‌ای در شیرآباد در حاشیه شهر زاهدان است که مشکل تحصیل کودکان این منطقه که فاقد شناسنامه بودند با استفاده از این برگه‌های موقت برطرف شده است. همچنین به دنبال این هستم با تامین اعتبارات لازم برای فرزندان اتباعی که موفق به دریافت شناسنامه نشده‌اند این مسئله را برطرف کنیم.

مشکل دخترانی که برای ورود به وزرشگاه‌ها تغییر چهره می‌دهند، باید برطرف شود

وی با اشاره به اینکه در مدت اخیر مواردی از تغییر چهره دختران برای ورود به ورزشگاه‌ها دیده شده است، بیان کرد: برای حل این مشکل باید به شکل منطقی امکان ورود کسانی که علاقه‌مند به حضور در ورزشگاه هستند را برطرف کنیم. در حال حاضر بین دولت و وزارت ورزش و جوانان همکاری‌هایی صورت گرفته است تا به شکل منطقی به این مسئله پاسخ داده شود. ما در قبال تحولات اجتماعی و مطالبات باید پاسخ‌های منطقی داشته باشیم. به همین دلیل دولت با نهادهای فرهنگی و اجتماعی در حال گفت‌وگو است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید