خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف  >  صدور حکم اعدام برای یک زندانی

صدور حکم اعدام برای یک زندانی

خبرگزاری هرانا – مردی که به هواخواهی دوستش، مرد دیگری را به قتل رسانده بود در دومین جلسه محاکمه و بار دیگر به اعدام محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از جوان آنلاین، بهمن‌ماه سال۹۳، مأموران پلیس از کشف جسد مرد جوانی در حفره فاضلاب اتوبان شهید یاسینی باخبر و راهی محل شدند.

شواهد نشان می‌داد جسد متعلق به کیوان ۲۸‌ساله‌ای است که مدتی به پاتوق معتادان در آن نزدیکی برای تهیه و مصرف مواد رفت و آمد داشته است.

با انتقال جسد به پزشکی قانونی، مشخص شد مرد جوان بر اثر فشار بر عناصر حیاتی گردن فوت کرده است.

بدین ترتیب پرونده با موضوع قتل عمد تشکیل شد و کارآگاهان پلیس تحقیقات فنی خود را در این زمینه آغاز کردند.

آنها در اولین گام از بررسی‌های خود دریافتند گوشی تلفن همراه مقتول سرقت شده است. به همین دلیل برای شناسایی عامل یا عاملان قتل اقدام به ردیابی تلفن همراه مقتول کردند تا اینکه به مجرم باسابقه‌ای به نام کریم –‌دوست مقتول‌- مظنون شدند و وی را تحت تعقیب قرار دادند.

در حالیکه چند ماه از قتل کیوان گذشته بود، کریم در همان پاتوق معتادان شناسایی و دستگیر شد.

او در بازجویی‌ها به قتل کیوان با همدستی یکی از دوستانش به نام علی اعتراف کرد و گفت: «چند سالی است معتاد به مواد مخدر هستم و در پاتوق معتادان رفت و آمد داشتم آنجا بود که با مقتول و دیگر معتادان آشنا شدم. در آن محل حفره فاضلابی بود که من و دوستانم برای مصرف مواد داخل آن می‌رفتیم و مشغول کشیدن مواد می‌شدیم.‌»

متهم در ادامه گفت: «روز حادثه من و علی در همان حفره در حال مصرف مواد بودیم که کیوان سر رسید. او می‌خواست همراه ما مواد مصرف کند، اما مخالفت کردیم و خواستیم از حفره بیرون برود. این بهانه درگیری شد و مقتول شروع به فحاشی کرد. او می‌خواست با پایپ به صورت علی ضربه بزند که به هواخواهی از دوستم کاپشنی را روی صورتش کشیدم و دست و پایش را با یک پیراهن کهنه بستم. بعد از آن گوشی همراهش را سرقت کردیم و از حفره بیرون آمدیم. بعدها بود که فهمیدم کیوان به خاطر خفگی مرده است.‌» بعد از اعتراف کریم، همدست وی نیز بازداشت شد، اما گفت در قتل نقشی نداشته است.

با توجه به شواهد و قرائن موجود، کریم به اتهام قتل عمد و سرقت و علی به اتهام معاونت در قتل و سرقت روانه زندان شدند.

پرونده با صدور کیفرخواست کامل و به شعبه دوم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

در اولین جلسه رسیدگی به پرونده اولیای‌دم که پدر و مادر مقتول بودند درخواست اعدام کردند.

سپس کریم در جایگاه قرار گرفت و بعد از شرح دوباره ماجرا در آخرین دفاعش گفت: «باور کنید قصد کشتن کیوان را نداشتم. آن روز برای هواخواهی از دوستم خواستم مقتول را تنبیه کنم که این اتفاق افتاد.‌»

در ادامه متهم ردیف دوم نیز در جایگاه قرار گرفت و در آخرین دفاعش گفت: «چند روز قبل از حادثه در جریان درگیری با پلیس در حال فرار بودم که پایم تیر خورد و مجروح شدم. روز حادثه وقتی با مقتول درگیر شدیم او به من حمله کرد و به خاطر جراحت پایم نمی‌توانستم از خودم دفاع کنم به همین دلیل کریم به هواخواهی از من با مقتول درگیر شد و می‌خواست او را آرام کند. من در آن درگیری فقط چند سیلی به صورت کیوان زدم و از حفره فاضلاب بیرون رفتم.‌»

در پایان هیئت قضایی بعد از شور هر دو متهم را به اتهام سرقت به حبس و کریم را به اتهام قتل عمد به اعدام و علی را به اتهام معاونت در قتل به حبس محکوم کرد.

این حکم به دیوان عالی کشور فرستاده شد.

پس از این متهم ردیف اول به رأی دادگاه اعتراض کرد و دیوان عالی کشور هم پس از نقض رأی، پرونده را برای رسیدگی بیشتر به شعبه هم عرض فرستاد.

بدین ترتیب پرونده برای رسیدگی به شعبه چهارم دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و برای دومین بار روی میز هیئت قضایی به ریاست قاضی عبداللهی قرار گرفت.

در آن جلسه اولیای‌دم بار دیگر درخواست اعدام کردند سپس متهم در جلسه در دادگاه حرف‌های قبلی خود را تکرار کرد و مدعی شد که اصلاً  قصد کشتن کیوان را نداشته و فقط می‌خواسته است او را تنبیه کند.

در پایان هیئت قضائی وارد شور شد و با توجه به مدارک موجود در پرونده، متهم را برای دومین بار به اعدام محکوم کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید