خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  چهار تجمع اعتراضی برگزار شد

چهار تجمع اعتراضی برگزار شد

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، بیش از ۵۰۰ کارگر روز مزدی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، کارگران کارخانه منسوج کیان کُرد ملایر، شماری از کارگران شاغل در شرکت حمل ونقل خلیح فارس و کارگران کارخانه ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵، بیش از ۵۰۰ کارگر روز مزدی کشت و صنعت نیشکر هفت تپه، در اعتراض به آنچه بی‌توجهی کارفرما در پرداخت مطالبات مزدی می‌خواندند، در محوطه مجتمع دست به اعتراض صنفی زدند. در همین زمینه کارفرما اعلام کرده ظرف یک هفته تمامی مطالبات باقی‌مانده پرداخت خواهد شد.

دست‌کم ۵۰۰ نفر از کارگران روزمزدی مجتمع نیشکر هفت‌تپه، روز دوشنبه (۲۵ دی ماه) به دلیل مطالبات مزدی خود در محوطه مجتمع در اعتراض به‌سر می‌برند.

دلیل این اعتراض صنفی، انعقاد قرارداد کار با ۱۵۰۰ کارگر روزمزدی و پرداخت شدن تنها دو نوبت معوقات مزدی مربوط به ماه‌های بهمن و اسفند سال (۹۴) است.

در عین حال از جانب کارفرما به این کارگران وعده پرداخت معادل یکماه از معوقات مزدی برای پایان هفته جاری داده شده است و در ادامه همین وعده‌ها قرار است مطالبات مربوط به دو ماه دستمزد بهمن و اسفند سال (۹۴) تا پایان هفته جاری پرداخت شود.

به گفته «امید اسدبیک» طی هفته جاری، پرداخت حقوق مهر ماه کارگران به اتمام می‌رسد و پرداخت دستمزد آبان ماه نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

وی گفت: “طبق مذاکراتی که با آقای «عدنان غزی» فرماندار شهرستان شوش انجام شده و با مساعت ایشان قرار است مطالبات مزدی مربوط به دو ماهه سال ۹۴ کارگران روزمزدی بدون دخالت پیمانکاران حداکثر تا اوایل هفته آینده پرداخت شود”.

کارگران «کیان کُرد » ۶ ماه مزد و ۲ سال عیدی پرداخت نشده، طلبکارند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵، کارگران کارخانه منسوج«کیان کُرد» ملایر مدعی هستند ۶ ماه دستمزد و عیدی سال‌های ۹۵ و۹۶ از کارفرمای خود طلبکارند.

کارگران کارخانه «کیان کُرد» در ملایر مدعی هستند بابت دست‌کم ۶ ماه، دستمزد و عیدی سال‌های ۹۵ و ۹۶ از کارفرمای خود طلبکارند. این کارگران طی روز‌های شنبه و یکشنبه (۲۳ و۲۴ دی ماه) مقابل کارخانه تجمع کرده بودند.

این کارگران که تعداد آن‌ها حدود ۲۵۰ نفر است، می‌گویند که؛ مطالبات مزدی آنان مربوط به دستمزد ۵ ماهه سال جاری (۹۶) می‌شود. همچنین کارفرما به دلیل کمبود نقدینگی، عیدی سال ۹۵ و ۹۶ آنان را پرداخت نکرده است.

یکی از کارگران شاغل در کارخانه «کیان کُرد» که در کیلومتر ۲۲ جاده ملایر به اراک واقع شده است، با یادآوری این مطلب که به دلیل کمبود منابع مالی و سایر مشکلات مدیریتی، از چندین سال قبل مشکلات آنان آغاز شده است، افزود: “دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی من و سایر همکارانم کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی و نیروی کار کارخانه است”.

وی با بیان اینکه سوابق کاری هر یک از کارگران به‌صورت میانگین به ۱۵ سال می‌رسد، گفت: “جدا از معوقات مزدی کارگرانی که در این واحد امکان بازنشستگی براساس قوانین مشاغل سخت و زیان‌آور را دارند، آنها هزینه‌های مرتبط با بازنشستگی را باید از جیب پرداخت کنند”.

به گفته وی، تا پیش از این هزینه مربوط به بازنشستگی پیش موعد هر کارگر مشمول قانون مشاغل سخت و زیان‌آور؛ معادل ۴ درصد حق بیمه دوران اشتغال در کارهای سخت بود اما در حال حاضر مدتی است که این هزینه تا ۷ درصد افزایش یافته است و در نتیجه برخی کارفرمایان این هزینه‌ را از جیب کارگران متقاضی بازنشستگی پیش از موعد پرداخت می‌کنند.

به گفته این کارگر، در شرایط کنونی آنچه برای او و همکارانش حائز اهمیت است، دریافت مطالبات و حفظ امنیت شغلی است؛ چراکه پیش از این در همین کارخانه بیش از ۴۰۰ کارگر مشغول کار بودند که به مرور با افزایش مشکلات، از کار بیکار شده‌اند.

وی با تاکید بر پیگیری مسئولان استانی درباره وضعیت کارخانه «کیان کُرد» و کارگرانش، گفت: “در تجمعات دو روزه‌ای که انجام دادیم مسئولان شهرستانی وعده پرداخت حداقل بخشی از مطالباتمان را حداکثر تا روز شنبه هفته آینده را داده‌اند”.

از قرار معلوم عبدالظیم رضایی (معاون استاندار و فرماندار ویژه شهرستان ملایر) با جمعی از نمایندگان کارگران و کارکنان شرکت کیان کرد دیدار و وعده رفع مشکلات آنها را داده است.

۳۲روز از اعتراض کارگران ماشین‌آلات تراکتورسازی تبریز گذشت

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۵، اعتراض صنفی کارگران کارخانه ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز که از ۲۳ آذر ماه آغاز شده است، امروز به سی‌ودومین روز رسید.

یکی از کارگران معترض کارخانه ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز در این باره به ایلنا گفت: “۲۲۰ کارگر هستیم و امروز سی دو روز می‌شود که نسبت به آینده شغلی‌مان به دنبال پلمپ کارخانه معترضیم”.

او گفت: “دغدغه همه ما تامین معیشت خانواده‌هایمان است و برای همین از مقامات مسئول انتظار داریم که برای تامین امنیت شغلی و پرداخت مطالبات معوقه که به ده ماه می‌رسد، اقدام کنند”.

به گفته وی، از روزی که این واحد صنعتی ازسوی اداره تسویه و امور ورشکستگی دادگستری شهرستان تبریز پلمپ شده تا امروز هنوز هیچ مسئولی پاسخگوی مشکلات ما کارگران نشده و ما منتظر اقدامات اجرایی آن‌ها هستیم.

گفتنی است؛ کارخانه ماشین‌آلات صنعتی تراکتورسازی تبریز که دست‌کم ۴۰ سال از آغاز فعالیت‌اش می‌گذرد از روز (بیست‌و سوم آذرماه) پلمپ و فعالیتش متوقف شد و در نتیجه ۲۲۰ کارگر بیکار و بلاتکلیف شدند.

اعتراضی دیگر ازسوی کارگران حمل‌ونقل خلیج‌فارس/این‌بار مقابل ساختمان بورس تجمع کردند

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۲۶، شماری از کارگران شاغل در شرکت حمل ونقل خلیح فارس بابت خصوصی‌سازی و معوقات مزدی خود تجمع صنفی برپا کردند.

شماری از کارگران شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس، روز سه‌شنبه (۲۶ دی ماه) مقابل ساختمان شرکت بورس و اوراق بهادار واقع در میدان ونک تهران تجمع کردند.

این کارگران که از محل کار خود در منطقه اسلامشهر به تهران آمده بودند، در تماس با ایلنا گفتند: “بابت مطالبات صنفی‌مان در یکسال گذشته بار‌ها مقابل نهاد‌های مختلف دولتی در تهران و شهرستان تجمع کرده‌ایم که آخرین تجمع در روزهیجدهم دی ماه در میدان نماز شهر اسلامشهر برپا شد”.

کارگران معترض که مدعی‌اند؛ مشکلات صنفی آن‌ها از زمان خصوصی‌سازی شرکت حمل ونقل خلیج فارس و تغییر مدیریت آغاز شده است، در ادامه گفتند: “از سازمان بورس درخواست داریم نماد معاملاتی شرکت حمل ونقل خلیج فارس را برای تقاضای فروش بازگشایی کند”.

به گفته کارگران حاضر در تجمع؛ در حال حاضر حدود یک هفته است علارغم گزارش شش ماهه مالی شرکت حمل و نقل خلیج فارس به بورس؛ هنوز نماد معاملاتی این شرکت برای تقاضای فروش بازگشایی نشده است ما هم به همین دلیل مقابل ساختمان بورس جمع شده‌ایم.

طبق اظهارات آنها، از اردیبهشت سال ۹۵ که مدیریت شرکت حمل و نقل بین‌المللی خلیج فارس به بخش خصوصی واگذار شد، پرداخت مطالبات مزدی و بیمه‌ای آنها برهم خورده است.

به گفته آنها، پیش از این شرکت حمل و نقل خیلج فارس تحت مدیریت مجموعه‌های وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داشت و بعد از اینکه وزارت بازرگانی سابق سهام خود را به بخش خصوصی واگذار کرد، مدیریت جدید با افول ثبت سفارش مواجه شد و در نتیجه مشکل پرداخت مطالبات کارکنان شروع شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید