خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶, 25th of July 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۱۰/۲۵ ساعت ۰:۵۶:۵۳

    خانه  > سایر گروهها  >  توران مهربان با تودیع وثیقه آزاد شد؛ بازداشت چهار تن در ایلام، پیرانشهر و اشنویه

توران مهربان با تودیع وثیقه آزاد شد؛ بازداشت چهار تن در ایلام، پیرانشهر و اشنویه

خبرگزاری هرانا – نیروهای وزارت اطلاعات در شهرهای ایلام، اشنویه و پیرانشهر چهار تن را بازداشت و به مکانهای نامعلومی منتقل کردند. اتهام این افراد «همکاری با یکی از احزاب کُرد مخالف نظام» عنوان شده است. همزمان توران مهربان دانشجوی دانشگاه ارومیه بعد از دو هفته بازداشت و اتمام بازجوییها با تودیع وثیقه آزاد شد. او هنگام شرکت در اعتراضات مردمی در ارومیه بازداشت شده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، روز ۲۳ دی ۱۳۹۶، نیروهای وزارت اطلاعات در شهر ایلام «غلام‌رضا قنبرپور» را بازداشت و به محل نامعلومی منتقل کردند.

ناصح خالدی

اتهام غلام‌رضا قنبرپور «همکاری با یکی از احزاب کُرد» عنوان شده است. او پیش از این در سال ۱۳۹۱ هم یک بار دیگر با همین اتهام بازداشت شده و بعد از اتمام بازجوییها با تودیع وثیقه آزاد شده بود‌.

از پیرانشهر هم گزارش شده است که روز یکشنبه ۱۷ دی‌، یک کارمند بیمارستان به نام «ناصح خالدی» ٣٠ ساله با اتهام مشابهی از سوی نیروهای اداره‌ی اطلاعات این شهرستان بازداشت و به مکان نامعلومی انتقال یافته است.

پیش از آن در روز چهارشنبه ۱۳ دی‌ هم «محمد ابراهیمی» ۵٠ ساله فرزند احمد از اهالی روستای کهنه‌لاجان از توابع پیرانشهر از سوی نیروهای اداره‌ی اطلاعات بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شده بود‌.

از سوی دیگر از اشنویه گزارش شده است که روز سه‌شنبه ۱۲ دی، یک شهروند دیگر به نام «منوچهر حمیدزاده» از اهالی ارومیه به هنگام بازگشت از منزل یکی از آشنایان خود در این شهر به اتهام «هواداری از احزاب کُرد» بازداشت شده است‌.

به گفته ماف نیوز طی سال ۲۰۱۷ دست‌کم ۷۷۹ شهروند کُرد در ایران از سوی نیروهای امنیتی با اتهامات سیاسی یا امنیتی بازداشت شده و یا مورد بازجویی قرار گرفته‌اند. این نهاد مدافع حقوق بشر مدعی است در همین مدت مجموعا دست‌کم ۲۴۶ سال زندان با اتهامات سیاسی برای شهروندان کرد صادر شده است.

در خبری دیگر توران مهربان بعد از دو هفته بازداشت و اتمام بازجوییها با تودیع وثیقه آزاد شد. او هنگام شرکت در اعتراضات مردمی در ارومیه بازداشت شده بود.

توران مهربان

عصر روز یکشنبه ۲۴ دی ۱۳۹۶، توران مهربان فرزند پرویز دانشجوی دانشگاه «نازلو»ی ارومیه بعد از دو هفته بازجویی با تودیع وثیقه از بازداشت اداره‌ی اطلاعات ارومیه آزاد شد.

وی روز یکشنبه ۱۰ دی‌ در اعتراضات «نه به گرانی» از سوی نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه این ارگان امنیتی منتقل شده بود.

همزمان ادارات آموزش دانشگاه‌ها در شهرهای مختلف، دانشجویان را تهدید کرده بودند که در صورت حضور در اعتراضات مردمی از ادامه‌ی تحصیل محروم خواهند شد و در همین رابطه حراست دانشگاه‌ها هم جهت کنترل تجمعات، شماری از فعالان دانشجویی را احضار کردند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید