خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > سایر گروهها  >  اپلیکیشن هرانا، برای حمایت از حقوق بشر و گردش امن و آزاد اطلاعات منتشر شد

اپلیکیشن هرانا، برای حمایت از حقوق بشر و گردش امن و آزاد اطلاعات منتشر شد

خبرگزاری هرانا – مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اپلیکیشن “حافظ” را برای حمایت از گردش آزاد اطلاعات، ارتقای امنیت کاربران ایرانی و همینطور پشتیبانی حقوقی از قربانیان نقض حقوق بشر در ایران منتشر کرد.

اپلیکیشن حافظ یک برنامه چند کاربردی است که در حال حاضر برای تلفن های اندرویدی قابل استفاده است.

این اپلیکیشن با حمایت پروژه ایران کوباتور وابسته به سازمان اتحاد برای ایران، حاصل ۱۰ ماه کار مشترک سه نهاد مدافع حقوق بشر و متخصص امنیت سایبری است که همزمانی انتشار آن با تحولات اخیر در کشور و لزوم حمایت از گردش آزاد اطلاعات در چنین شرایطی به آن ارزشی دو چندان می دهد.

این گزارش را بصورت پی دی اف دانلود کنید

کاربری این اپلیکیشن طیف وسیعی از مخاطبان با مطالبات و نیازهای مختلف را در بر میگیرد با اینحال خدمات آن به چهار بخش اصلی تعریف میشود:

  • دریافت اخبار: کاربران بدون استفاده از فیلترشکن و ابزارهای مشابه میتوانند به راحتی به آخرین اخبار حقوق بشری ایران دسترسی داشته باشند، اخباری که حاصل گزارشگری خبرگزاری هرانا و همینطور مانیتور بیش از ۲۰۰ منبع خبری دیگر داخلی و خارجی است.
  • شهروند خبرنگاری، ارسال گزارشات: کاربران بصورت امن میتوانند گزارشات خبری و حقوق بشری خود را به هدف به اشتراک گذاری با جامعه حقوق بشری ایران به فرمت های مختلف به هرانا ارسال کنند.
  • بانک اطلاعات وکلا: کاربران میتوانند به بانک اطلاعاتی از تماس با وکلای مختلف در ایران دسترسی داشته باشند و از امکان ارتباط با آنان برای بهره جویی از خدمات حقوقی استفاده کنند.
  • خودآموز حقوقی: کاربران میتوانند با جستجوی موارد اتهامی، در مورد آن اتهام اطلاعات حقوقی کسب کنند. سرنوشت افرادی که با چنین اتهامی روبرو بودند و روند دادرسی آنان را مطالعه کنند، مصادیق اثبات آن در محاکم را متوجه شوند و در نهایت یک استراتژی پیشنهادی برای دفاع حقوقی از خود را دریافت کنند.

امنیت اپلیکیشن

مقاومت در برابر سانسور و فیلترینگ و امنیت ارتباطی “حافظ” را باید مهمترین ویژگی آن دانست.

امنیت در دنیای ارتباطات امروز به صورت مطلق قابل تامین نیست اما تهیه کنندگان حافظ به اهمیت وجود امنیت برای کاربران خود واقف هستند و همینطور به حق کاربران برای اطلاع از جزییات فنی و حقوقی این برنامه باور دارند برای همین میتوان اطمینان داد از جدیدترین تکنولوژی ها و دانش فنی موجود برای طراحی حافظ بهره جسته شده است در عین اینکه طراحان حافظ در بالاترین حد ممکن خود را ملزم به شفاف سازی و پاسخگویی در مقابل کاربران می دانند.

بصورت خلاصه، امنیت ساختار و سازوکار ارتباطی حافظ و حفظ حریم خصوصی کاربر هر دو در این برنامه در نظر گرفته شده است.

حریم خصوصی: حافظ اطلاعات کاربران را گردآوری و ذخیره نمی کند و همینطور با گیرنده سومی به اشتراک نمی گذارد، حتی خبرگزاری هرانا بعنوان گیرنده گزارشهای خبری ارسالی از سوی کاربران به هیچ نوع اطلاعاتی که مربوط به هویت یا اطلاعات تماس کاربران مربوط بشود دسترسی ندارد.

حذف برنامه با یک کلیک

از سوی دیگر حافظ با هر بار بسته شدن به پاکسازی غیرقابل بازیافت هر نوع اطلاعات حتی گزارشات نیمه کاره کاربران اقدام می کند.

 حافظ به امنیت کاربران خود اهمیت زیادی می​‌دهد. به همین جهت اطلاعاتی را که وارد می​‌کنید را به صورتی رمزشده که توسط هیچ کس غیر از تیم مدیریتی حافظ (حتی شما یا هر کسی که به دستگاه شما دسترسی دارد) قابل گشایش نیست و قبل از ارسال ذخیره و بعد از ارسال کاملا پاک می​‌کند. هر چند تصاویر، فیلم ها و صداهایی که با کمک حافظ ضبط می​‌کنید بعد از خروج بر روی دستگاه باقی می​ماند و توسط کاربر قابل دسترسی هستند.

حافظ موارد دیگری مانند جلوگیری از تصویربرداری از محیط کار اپلیکیشن در نظر گرفته است و همینطور در قسمت تنظیمات امکان پاک شدن اپلیکیشن با یک کلیک از تلفن شما را نیز فراهم کرده ‌است.

امنیت ارتباط: حافظ می‌تواند بدون استفاده از نرم افزارهای جانبی و یا فیلترشکن دسترسی کاربر به امکان ارسال و دریافت گزارشات خبری و حقوق بشری را به شکل امن فراهم کند.

 حافظ برای ارسال گزارشات کاربران از کد گذاری یک طرفه استفاده می کند، به این معنی که گزارشات حتی از سوی مبدا ارسالی نیز قابل بازگشایی نخواهد بود.

با تمام توضیحات فوق، طراحان حافظ از کاربران می‌خواهند صرفا به این گفته ها بسنده نکنند بلکه خود راساً برای بررسی این ادعاها اقدام کنند. برای فراهم کردن زمینه بررسی ادعاهای فوق توجه کنید:

۱- حافظ برنامه ای کد باز است: بر اساس باور ما به شفاف سازی و اتخاذ رویه ای حرفه ای، حافظ بعنوان یک برنامه اوپن سورس منتشر می شود، اوپن سورس (کد باز) بودن این برنامه به همگان بخصوص متخصصان امنیت سایبری این امکان را می دهد آن را بررسی کنند و نسبت به امنیت کافی آن اطمینان حاصل کنند. ما امیدواریم انتشار سورس های این برنامه به افزایش امنیت برنامه، حمایت متخصصان سایبری و نهایتا معرفی آن به کاربران بعنوان یک اپلیکیشن امن در شرایطی که بیش از همیشه در ایران گردش آزاد اطلاعات ضروری می نماید منجر شود.

متخصصان وعلاقمندان می توانند از طریق لینک زیر به نسخه اوپن سورس حافظ دسترسی پیدا کنند:

https://github.com/hafezapp/Hafez/tree/master

۲- حافظ قبلا توسط نهادهای مستقل بررسی امنیتی شده: فارغ از اینکه ما امکان بررسی کدهای حافظ و ساختار آن را برای متخصصان امر فراهم کرده ایم با اینحال تهیه کنندگان آن نیز حافظ را پیش از انتشار به دست شرکت های خارجی صلاحیتدار سپرده اند تا آن را از بابت امنیت چک و بررسی کنند. متخصصانی که علاقمند به مشاهده گزارشات Security Audit حافظ هستند میتوانند با مراجعه به لینک ذیل، گزارش منتشر شده از  Security Auditرا در گیت‌هاب دریافت کنند:

https://github.com/hafezapp/Hafez/blob/master/docs/Hafez%20Security%20Audit.pdf

با اتمام تمام مراحل فوق بود که در نهایت حافظ بعنوان یک برنامه اوپن سورس، پس از ۱۰ ماه کار مستمر سه نهاد مدافع حقوق بشر و متخصص سایبری پس از پشت سر گذاشتن چک های امنیتی و اخذ مجوزهای لازم در گوگل پلی بررسی، تایید و نهایتا منتشر شد.

کابران محترم میتوانند با مراجعه به گوگل پلی (لینک) و جستجو کلمه “هرانا” این برنامه را پیدا و بصورت مستقیم و رایگان آن را دانلود کنند. افرادی که به دلیل فیلترینگ امکان دسترسی به گوگل پلی ندارند نیز میتوانند حافظ را از این لینک امن و مستقیم از سرورهای آمازون دانلود کنند:

https://s3.amazonaws.com/hrana/hafez-app.apk

همچنین فایل اپلیکیشن حافظ با PGP هم امضا شده  و شما می‌توانید فایل امضای حافظ را از اینجا دانلود و چک کنید:

https://s3.amazonaws.com/hrana/hafez-app.apk.sig

نگاهی به محیط کار اپلیکیشن

  • ارسال گزارشات

در این بخش شما میتوانید گزارش خود را بنویسید، توسط ایزارهای تعبیه شده در صفحه عکس بگیرید، ویدیو یا صدا ضبط کنید و یا حتی از گالری رسانه ای تلفن خود ضمیمه هایی به گزارش خود اضافه کنید. کافیست پس از پایان کار دکمه ارسال را بزنید.

ارسال گزارش بصورت امن در حافظ

در مرحله پیش از ارسال، شما میتوانید نوع گزارش خود را انتخاب کنید که یک خبر است یا مشخصا یک گزارشی حقوق بشری است، همینطور اگر مایلید این امکان را به هرانا بدهید که در صورت لزوم بتواند با شما تماس بگیرد با توجه به اینکه هیچ اطلاعات تماسی از شما به دست هرانا نمیرسد آدرس ایمیل خود را وارد کنید. این قسمت ها کاملا انتخابی است و بدون پاسخگویی هم گزارش شما ارسال میشود.
اگر گزارش شما نیمه کاره باشد و از برنامه خارج شوید تمام اطلاعات پاک خواهد شد.
همانطور که پیش تر اشاره شد گزارش شما مستقیم و امن به تیم خبرگزاری هرانا ارسال خواهد شد.

 

  • بخش اخبار

شما میتوانید بدون نیاز به داشتن فیلترشکن یا برنامه های جانبی دیگر، خلاصه آخرین اخبار خبرگزاری هرانا که حاصل بررسی روزانه بالغ بر دویست منبع خبری مختلف است را مطالعه کنید، با انتخاب هر خبر متن کامل خبر برای شما نمایش داده خواهد شد.

بخش اخبار

 

  • بانک اطلاعاتی وکلا

در این بخش که مستمر بروز رسانی خواهد شد شما لیستی از وکلای معتبر را خواهید دید که بر اساس اطلاعات عمومی در زمینه های کاری مختلف دسته بندی شده اند. با انتخاب هر وکیل اطلاعات تماس آن فرد نشان داده میشود.

بانک اطلاعاتی وکلا

وکلایی که در برنامه مشاهده می کنید همکاران این پروژه یا مطلع از آن نیستند بلکه پیشنهادات ما به کاربرانی هستند که نیاز به استخدام وکلا یا انجام مشاوره حقوقی دارند.

 

  • خودآموز حقوقی

وقتی شما یا اطرافیان شما در مظان اتهامی قرار میگیرید نیاز به کسب آگاهی دارید. این بخش در همین رابطه به کاربران خدمت رسانی میکند.

خودآموز حقوقی

موضوع اتهام را انتخاب کنید تا چهار بخش برای مطالعه شما باز شود.

بخش نخست به شما تعریف حقوقی آن اتهام را می گوید.

بخش دوم به شما می گوید چگونه آن اتهام در روند دادرسی در محکمه ثابت میشود.

بخش سوم به شما چند نمونه پرونده معرفی می‌کنید تا ببینید افرادی که تبرئه یا محکوم شده اند چه روند دادرسی را طی کردند و چگونه سرانجامی یافتند.

بخش چهارم به شما پیشنهاد می دهد چگونه از خود در مقابل این اتهام دفاع کنید.

این بخش با اطلاعات حقوقی جدید مستمر به روز رسانی خواهد شد.

 

  • بخش تنظیمات

در این بخش شما علاوه بر امکان مدیریت مصرف نت توسط حافظ، امکان اضافه کردن گزینه ای به منوی اپلیکیشن را خواهید داشت تحت عنوان «حذف با یک کلیک».

تنظیمات

بعد از فعال سازی این مورد یک گزینه جدید به منوی حافظ اضافه میشود که با انتخاب آن تنها با یک کلیک و کسری از ثانیه حافظ از تلفن شما حذف خواهد شد.

 

 

 

 

در صورت مشاهده هر مشکلی در کارکرد اپلیکیشن، داشتن هرگونه سئوال یا پیشنهادی لطفا با ما تماس بگیرید:

تیم فنی حافظ – مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران

[email protected]

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید