خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  دو تجمع اعتراضی برگزار شد؛ معوقات مزدی کارگران در چهار واحد صنفی

دو تجمع اعتراضی برگزار شد؛ معوقات مزدی کارگران در چهار واحد صنفی

خبرگزاری هرانا – طی روزهای گذشته، کارگران نی بر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه و کارگران پیمانکاری شاغل در فاز ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. همچنین شماری از کارگران در منطقه کنگان، کارگران کارخانه کمباین‌سازی تبریز، ۳۰۰ کارگر شهرداری مریوان و کارگران شهرداری زابل از معوقات مزدی چندماهه خود خبر دادند.

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۰، کارگران نی بر مجتمع کشت و صنعت هفت تپه روز گذشته نیز برای چندمین بار با تجمع در مقابل درب وردی مجتمع پی‌گیر مطالبات معوقه خود شدند.

روز (شنبه ۹ دی ماه) گروهی از کارگران فصلی نی‌بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت تپه برای چندمین بار بابت مطالبات معوقه مزدی وبیمه‌ای خود، مقابل درب ورودی مجتمع تجمع کردند.

به گفته کارگران معترض علت برپایی این تجمع صنفی، به تعویق ماندن ۴ ماه مطالبات مزدی و پرداخت نشدن ۱۰ میلیارد تومان حق بیمه دوران بیکاری حدود ۳۰۴کارگر نی بر مجتمع نی شکر هفت تپه است.

این کارگران که در رابطه با همین مطالبات چندین بار تجمع مشابهی را برپا کرده‌بودند افزودند: “در جریان تجمع دیروز، مدیریت بخش خصوصی مجتمع وعده پرداخت ۱۰ میلیارد تومان حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی بر حرا داد در عین حال دوماه از ۴ ماه معوقات مزدی آنها نیز به حسابشان واریز شد”.

«حق کمپ» کارگران فاز ۱۲ کنگان پرداخت نشده‌است

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۰، شماری از کارگران در منطقه کنگان از پرداخت نشدن پنج ماه مزایای «حق کمپ» کارگرانی خبر می‌دهند که در پروژه‌های نفتی فاز ۱۲ این منطقه مشغول کارند.

در روابط کار مناطقی مانند پروژه‌های نفتی کنگان و عسلویه، به کارگرانی که در مکان‌هایی بیرون از محدوده کمپ اقامتی سایر کارگران زندگی می‌کنند، مزایایی تحت عنوان حق کمپ تعلق می‌گیرد.

این کارگران می‌گویند که در فاز ۱۲ کنگان مبلغ حق‌کمپ هر کارگر ۳۵۰ هزار تومان در هر ماه است و کارگران مشمول از مردادماه تاکنون بابت این مزایا طلبکارند.

علاوه‌براین کارگران مورد نظر ظاهرا هنوز بابت افزایش ۲۰ هزار تومانی حق مسکن سال ۹۵ طلبکارند و می‌گویند: “تأئید نشدن صورت وضعیت‌های مربوط پیمانکار باعث شده است تا آن‌ها از بابت تامین نشدن تجهیزات مورد نیاز پروژه را تأمین کرده و ضعف‌های مدیریتی تحت فشار قرار بگیرند”.

لازم به یادآوری است، در روزهای گذشته حدود ۳۵ نفر از رانندگان بخش ماشین آلات فاز ۱۲ کنگان بابت پرداخت نشدن معوقات مزدی خود اعتراض کرده‌ بودند.

در همین رابطه منابع مطلع ایلنا با تایید ضمنی مشکلاتی که برای کارگران فاز ۱۲ به‌وجود آمده است، می‌گویند: “در همین رابطه طی ماه‌های گذشته در مدیریت منابع انسانی فاز ۱۲ کنگان تغییراتی ایجاد شده است که نتیجه آن به سامان شدن روند پرداخت مطالبات مزدی بوده است اما هنوز مطالبات مربوط به حق مسکن این کارگران درست پرداخت نمی‌شود”.

پلمپ کمباین‌سازی تبریز برداشته شد/اعتراض کارگران بابت معوقات مزدی

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱، کارگران کارخانه کمباین‌سازی تبریز که پیش از این، محل کارشان از سوی اداره اوقاف و امور خیریه پلمپ شده بود می‌گویند که این مشکل از روز گذشته برطرف شده و همه آنها در محل کارشان حضور دارند.

در کارخانه کمباین‌سازی تبریز ۴۴ کارگر مشغول کارند و به دلیل آنچه که بدهی کارفرما به سازمان اوقاف و امور خیریه عنوان می‌شود؛ پلمپ این واحد صنعتی از روز پنجشنبه (هفتم دی ماه) با حکم قضایی آغاز شده بود.

به نقل از کارگران گفته می‌شود که در حال حاضر مهم‌ترین مشکل آن‌ها، معوقات مزدی و بیمه‌ای است و برای همین مجموع کارگران در اعتراض به مشکلات معیشتی کاری انجام نمی‌دهند.

این کارگران از کارفرما و مقامات مسئول انتظار دارند که برای پرداخت مطالبات معوقه که تا بیست ماه می‌رسد، اقدامی انجام دهند.

معوقات کارگران شهرداری مریوان پرداخت نشد

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۱، علیرغم وعده‌های قبلی، معوقات مزدی ۳۰۰ کارگر شهرداری مریوان پرداخت نشد.

در تجمعات هفته گذشته به کارگران وعده داده بودند که تا روز (یک‌شنبه/ ۱۰ دی)، سه ماه از مطالبات مزدی کارگران پرداخت خواهد شد؛ اما دیروز علیرغم انتظار کارگران، چیزی به حساب آنها واریز نشد.

کارگران می‌گویند: “شهردار و شورای شهر بازهم مهلت خواسته اند و به کارگران گفته‌اند تا سر برج برای پرداخت صبر کنید؛ اگر نتوانیم منابع مالی جور کنیم، ساختمان اداری شهرداری را می‌فروشیم و مطالبات را می‌پردازیم”.

از قرار معلوم، شهرداری مریوان با مشکل کمبود نقدینگی مواجه است و دستمزد بیش از ۳۰۰ کارگر خود را بیش از ۷ ماه است که نپرداخته‌است.

یکی از پاکبانان شهرداری مریوان می‌گوید: “بعد از ۷ ماه کار بدون دستمزد، دیگر هیچ انگیزه‌ای برای نظافت شهر و جمع‌آوری زباله‌ها نداریم؛ ما کارگران شرمنده خانواده‌هامان هستیم و شرایط به گونه‌ای پیش رفته که قادر به خرید نان خالی هم نیستیم”.

ظهر دیروز اتفاق افتاد؛ غذای بی‌کیفیت صدایِ کارگران کنگانی را درآورد

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۲، شماری از کارگران پیمانکاری شاغل در فاز ۱۲ منطقه ویژه اقتصادی پارس جنوبی، ظهر روز (دوشنبه، یازدهم دی‌ماه) در اعتراض به کیفیت نامطلوب وعده‌های غذایی خود، تجمعی اعتراضی برپا کردند.

به گفته منابع ایلنا این کارگران که شمارشان تا بیش از ۱۰۰ نفر می‌رسد در شهرستان کنگان مشغول کارند و روز گذشته در رابطه با همین مشکل مقابل دفتر کارفرما تجمعی را برپا کرده‌بودند.

آنها می‌گویند: “ظاهرا به دلیل آنکه کارفرمای مربوطه در پرداخت به موقع مطالبات پیمانکار غذا تاخیر داشته‌است، وعده‌ غذایی روزانه آنها با تاخیر و با کیفیت نامطلوبی تهیه و توزیع می‌شود”.

به گفته کارگران معترض با توجه به شرایط آب و هوایی محل و دشواری‌های حرفه‌ای که آنها انجام می‌دهند، دست‌کم آنها نباید از بابت تغذیه روزانه با مشکل خاصی روبرو باشد.

کیفیت نامطلوب وعده‌های غذایی یکی از مشکلات صنفی کارگران شاغل در منطقه عسلویه محسوب می‌شود که حتی در برخی موارد باعث مسمومیت غذایی شماری از آنها شده است؛ پیش از این نیز شمار دیگری از کارگران فاز ۱۲ عسلویه از بابتپرداخت نشدن حق کمپ، قراردادهای شغلی، کیفیت بسیار پایین خوراک اعتراض‌های مشابهی را برپا کرده‌بودند.

تاخیر در پرداخت مزدِ کارگران شهرداری زابل/ پاکبانان: جایی نمانده که مقروض نباشیم

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۱۰/۱۲، دستمزد کارگران شهرداری زابل در سه ماه گذشته پرداخت نشده است.

حدود دویست کارگر شهرداری زابل در استان سیستان و بلوچستان، سه ماه مطالبات مزدی پرداخت نشده دارند.

این کارگران بارها به شهرداری و شورای شهر مراجعه کرده‌اند ولی تاکنون هیچ مرجعی پاسخگوی آنها نبوده‌است.

یکی از این کارگران می‌گوید: “بیشترِ پاکبانان و کارگران خدماتی شهرداری، مستاجر هستند؛ در بی پولیِ فعلی، نه تنها در پرداخت اجاره خانه‌هایمان درمانده‌ایم؛ بلکه به همه کسبه و اهالی محل مقروضیم؛ حتی به نانوایی‌ها”.

این کارگر ادامه می‌دهد: “مقامات و مسئولان، کمبود بودجه را بهانه می کنند و می‌گویند باید باز هم صبر کنید؛ این در حالیست که هیچ راهی برای تامین مخارج یومیه خانواده نداریم”.

دفتر شهرداری زابل در تماس خبرنگار ایلنا؛ ضمن تایید این خبر گفت: “دستمزد کارگران در بخش‌های مختلف در سه ماه گذشته پرداخت نشده‌است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید