خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  برگزاری دو تجمع اعتراضی کارگری؛ اخراج ۱۸۰ کارگر در کچساران

برگزاری دو تجمع اعتراضی کارگری؛ اخراج ۱۸۰ کارگر در کچساران

خبرگزاری هرانا ـ روز گذشته جمعی از کارگران پیمانی شهرداری بهبهان و در روز جاری گروهی ازکارگران نی بر مجتمع کشت‌ و صنعت هفت تپه در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. از سوی دیگر نیز ۱۸۰ کارگر حجمی حراست شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، از ابتدای اسفندماه جاری از کار بیکار شدند. گفته می شود این شرکت پرداخت مطالبات کارگران اخراجی خود را دست کم دو ماه به تاخیر انداخته است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، جمعی از کارگران پیمانی شهرداری بهبهان، روز گذشته (شنبه ۷ اسفند ماه)، در اعتراض حجمی شدن شرایط کاری خود در مقابل ساختمان فرمانداری این شهرستان تجمع کردند.

روز گذشته (شنبه ۷ بهمن ماه) کارگران فضای سبز شهرداری بهبهان واقع در جنوب شرق استان خوزستان در اعتراض به تبدیل وضعیت شغلی خود از پیمانکاری به حجمی  مقابل فرمانداری این شهرستان دست به تجمع زدند.

کارگران معترض به سایر رسانه‌ها گفته‌اند: “اخیرا مدیریت شهرداری بهبهان با تغییر پیمانکار تامین نیروی انسانی به پیمانکار حجمی امنیت شغلی کارگران قرار دادی وپیمانکاری شاغل در مجموعه شهرداری را تهدید کرده است”.

به گفته کارگران معترض شهرداری بهبهان هدف ما از انجام این تجمع تنها وصول مطالبات قانونی وفراهم شدن امنیت شغلی است و به همین دلیل از مسئولان فرمانداری انتظار داریم تا به وضعیت ما رسیدگی کنند.

در اعتراض به مطالبات بیمه ای صورت گرفت؛ تجمع کارگران نی بر هفت تپه در محوطه کمپ نی‌بُرها

به گزارش ایلنا، صبح امروز گروهی ازکارگران نی بر مجتمع کشت‌و صنعت هفت تپه در اعتراض به آنچه محقق نشدن مطالبات بیمه‌ای خود از سوی کارفرماعنوان می‌کردند در محوطه کمپ نی‌بُرها تجمع کردند.

در این زمینه یکی از کارگران حاضر در این اجتماع صنفی گفت: “دلیل اعتراض امروز پرداخت نشدن حق بیمه دوران بیکاری کارگران نی‌بُر است که در فاصله سالهای ۶۸ تا ۹۲ مشغول کار بوده‌اند”.

او با بیان اینکه در این خصوص کارگران یک بار در سال ۹۳ اعتراض کرده بودند، گفت: “پس از این ماجرا دولت طی مصوبه‌ای مبلغ ۲۵ میلیارد تومان برای پرداخت حق بیمه این کارگران اختصاص داد”.

این اظهارات تا این لحظه مبلغ ۱۵ میلیارد تومان از اعتبارات تعیین شده توسط دولت پرداخت شده است که نتیجه آن صدور احکام بازنشستگی برای شماری زیادی از کارگران نی بر بوده است.

این کارگر هفت تپه با بیان اینکه در صورت پرداخت مابقی حق بیمه  فصول بیکاری کارگران که حدود ۱۰ میلیارد تومان می شود حدود ۱۸۰کارگر از مجموع ۳۵۰کارگر نی بر کنونی بازنشسته می‌شوند، افزود: “با این حال پس از گذشت  چند سال از تصویب این مصوبه  هنوز پرداخت مابقی حق بیمه فصول بیکاری کارگران مشخص نیست”.

به گفته وی وجود فاصله بیمه‌ای در سوابق این کارگران به آن دلیل است که به دلیل امکان برداشت محصول نی‌شکر تنها در نیمی از سال، کارگران نی‌بر به صورت فصلی مشغول به کارند و به همین دلیل حق بیمه آنان نیز تنها نیمی از سال پرداخت می‌شود.

۱۸۰ کارگرشرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران بیکار شدند

به گزارش ایلنا، ۱۸۰ کارگر حجمی حراست شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران، از ابتدای اسفندماه جاری از کار بیکار شدند. گفته می شود این شرکت پرداخت مطالبات کارگران اخراجی خود را دست کم دو ماه به تاخیر انداخته است.

این کارگران که  به صورت حجمی از طریق شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران در استان کهکیلویه وبویر احمد شاغل بودند  از ابتدای اسفند ماه بیکار شده وهنوز بابت دست کم دو ماه مزد پرداخت نشده طلبکارند.

یکی از کارگران اخراجی در گفتگو با سایر رسانه ها بایادآوری اینکه نزدیک به  ۳۰۰نفر بودیم که بین سالهای ۹۴ تا ۹۵ در حراست شرکت نفت وگاز گچساران مشغول کار شدیم در ادامه گفته است: “این اقدام ناگهانی کارفرما  برای اخراج ۱۸۰ کارگر باعث شده تا حدود ۵۰ نفر از کارگران برای بیان مشکلاتشان روز چهارشنبه (۴اسفند ماه) مقابل ساختمان حراست شرکت بهره بردای نفت گاز گچساران تجمع کنند”.

به گفته وی، هر یک از کارگران اخراجی دست کم بین ۸ ماه تا یکسال در استخدام حراست شرکت نفت وگاز  گچساران مشغول کار بوده اند که تا به امروز هیچ یک از مسئولان حراست نفت وگاز گچساران جواب قانع کننده ای در خصوص اخراج ناگهانی کاین ۱۸۰ کارگرو وضعیت مطالبات آنها نداده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید