خبرگزاری هرانا

    خانه  > اصناف, بهداشت و محیط زیست, کارگران  >  شش تجمع اعتراضی در کشور برگزار شد

شش تجمع اعتراضی در کشور برگزار شد

خبرگزاری هرانا ـ در روز جاری ۴۵ تن از کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا، گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه پارسیلون خرم آباد، بیش از ۳۰۰ کارگر کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل، گروهی از کارگران کاشی اصفهان، جمعی از بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت و در روز گذشته جمعی از مردم بابل در اعتراض به تخریب سریالی آثار تاریخی این شهرستان و بی‌توجهی مسئولان در حفظ آثار تاریخی در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، ۴۵ تن از کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا برای دومین بار طی روزهای گذشته نسبت به تصمیمی که کارفرما برای اخراج آنها گرفته است دست به تجمع اعتراضی زدند.

به گزارش منابع کارگری از منطقه ویژه اقتصادی بندر امام، ۴۵ تن از کارگران شرکت پتروشیمی تکس آریا برای دومین بار طی روزهای گذشته نسبت به دستور اخراج خود دست به تجمع اعتراضی زدند.

یکی از کارگران در همین زمینه به خبرنگار گفت: “در حالی که هیچ مشکلی از بابت روند تولید وجود نداشت، کارفرما در تاریخ پنجم بهمن ماه دستور اخراج ۴۵ تن از کارگران را صادر کرد”.

وی ادامه داد: “با اعلام این دستور تعدیل، در مقام زیان‌‌کار، اعتراض خود را اعلام و دست به تجمع زدیم که همان زمان با پادرمیانی اداره کار منطقه این دستور ملغی و به کار خود بازگشتیم”.

این کارگر افزود: “با این حال کارفرما بار دیگر براجرای دستور اخراج اصرار و اعلام کرد که این ۴۵ نفر نهایتا تا روز ۵ اسفندماه سال جاری اخراج خواهند شد و برای همین تجمع اعتراضی خود را برای دومین بار آغاز کردیم”.

به گفته این کارگر، تصمیم اخراج کارگران به دلیل اختلافات بین مدیران ارشد شرکت صورت گرفته است و کارگران قربانی اختلافات مدیریتی بین دو شرکت شیمی تکس آریا و شیمی بافت شده‌اند.

مقابل ساختمان استانداری لرستان انجام شد؛ تجمع کارگران شاغل و بازنشسته پارسیلون برای چهار روز متوالی

به گزارش ایلنا، از ابتدای ماه جاری تاکنون گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه پارسیلون خرم آباد مقابل ساختمان استانداری لرستان در حال تجمع هستند.

منابع خبری در استان لرستان می‌گویند: “گروهی از کارگران شاغل و بازنشسته کارخانه پارسیلون خرم آباد از روز یکشنبه  (یکم اسفند)تا به امروز مقابل ساختمان استانداری لرستان تجمع کرده‌اند و تا به امروز در حال تجمع هستند”.

آنها گفتند: “اجتماع صنفی یاد شده به صورت همزمان در اعتراض به وضعیت نامعلوم شغلی وبلاتکلیفی در دریافت مطالبات معوقه برگزار شده است”.

به نقل از کارگرانی که در این اجتماعی صنفی شرکت داشته‌اند گفته می‌شود، در کارخانه نساجی پارسیلون بیش از ۱۲۳ نفر کارگر رسمی فعالیت دارند که در ۱۴ ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند. علاوه بر آن حدود ۲۶ ماه  از معوقات مزدی سالهای گذشته آنها هنوز پرداخت نشده است.

طبق اظهارات کارگران شاغل در پارسیلون، همچنین چندین ماه است که حق بیمه کارگران شاغل به تامین اجتماعی پرداخت نشده و در نتیجه دفترچه‌ درمانی کارگران به خانواده هایشان تمدید نمی‌شود.

همچنین جمعی از بازنشستگان این کارخانه که تعداد آنها در حدود ۱۰۰نفر است و به تدریج از سال ۹۲  بازنشست شده‌اند به دلیل دریافت نکردن سنوات پایان کار در تجمع امروز حضور دارند.

به گفته آنان همچنین در  این اجتماع صنفی چند روزه ک حدود ۲۳۰ کارگر قرار دادی اخراجی کارخانه نیز حضور دارند. این کارگران  که از دی ماه سال ۹۴ از کار بیکار شده‌اند مدعی‌اند که کارفرما هنوز بابت مطالبات معوقه با آنها تسویه حساب نکرده است.

در ادامه کارگران تاکید دارند که از زمان واگذاری این کارخانه به بخش خصوصی این مشکلات آغاز شده‌است.

اعتراض کارگران آلومینیوم المهدی به اخراج ۴۰ نفر از همکارانشان

به گزارش ایلنا، صبح امروز بیش از ۳۰۰ کارگر کارخانه آلومینیوم المهدی هرمزآل در اعتراض به اخراج ۴۰ نفراز همکاران‌شان تولید را متوقف کرده و در مقابل درب ورودی کارخانه تجمع کردند.

یکی از کارگران معترض آلومینیوم المهدی گفت: “مدیران کارخانه به بهانه کمبود منابع مالی قصد دارند تا در چندین مرحله کارگران خود را تعدیل کنند که اول اسفند ماه با اخراج ۴۰ کارگر، مرحله نخست اخراج کارگران آغاز شده است”.

او با بیان اینکه سوابق فعالیت بعضی از کارگران بیکار شده به ۱۵ سال می‌رسد، اظهار کرد: “در مجموع این کارخانه بیش از  ۲ هزار و ۴۰۰ کارگر دارد که علاوه بر آنکه فاقد امنیت شغلی اند کارفرمای بخش خصوصی کارخانه در پرداخت مطالبات آنان بی توجهی می‌کند”.

به گفته این کارگر، افراد حاضر در تجمع امروز از کارگران شیفت صبح کارخانه آلومینیوم المهدی هستند که به حمایت از ۴۰ کارگر اخراجی دست از کار کشیده و با متوقف کردن تولید خواستار بازگشت بکار همکارانشان شده‌اند.

این کارگر در ادامه اظهار داشت: “کارگران نگران‌اند که روند اخراج کارگران ادامه پیدا کند و شاهد اخراج سایر کارگران قراردادی در هفته‌های آینده باشیم”.

او در ادامه با اشاره به اینکه بخش دیگری از مشکلاتمان مربوط به حذف برخی از مزایای مربوط به حق افزایش تولید کارگران است که از بدو تاسیس این مجتمع به آنان پرداخت می شده است، افزود: “همچنین مشخص نبودن وضعیت دارایی های  صندوق  قرض الحسنه کارگران بعد از خصوص سازی این کارخانه از دیگر موارد اعتراض امروز کارگران بود که تاکنون نسبت به آن بی توجه‌ای شده است”.

امروز رخ داد؛ تجمع کارگران کاشی اصفهان برای پرداخت معوقات مزدی

به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران کاشی اصفهان امروز با حضور مقابل استانداری اصفهان خواستار رسیدگی به وضعیت معیشتی و مطالبات خود شدند.

کارگران کارخانه کاشی اصفهان در هفته‌های اخیر با حضور مقابل این کارخانه در جاده نجف‌آباد خواستار پرداخت دستمزد معوقه که ۶ ماه است، شدند.

در پی جابه‌جایی مدیریت این واحد تولیدی، تسهیلات بانکی وعده داده شده پرداخت نشده و همین مسئله باعث شده در این فاصله زمانی تنها برای ۲ ماه مطالبات آنها به صورت کامل پرداخت شده است.

مدیرعامل کارخانه کاشی اصفهان با بیان اینکه پرداخت حقوق معوقه کارگران کارخانه کاشی اصفهان از سوی مسئولان استان و شهرستان به طور جدی درحال پیگیری است، قول داده بود تا مشکل کارگران هرچه سریع تر برطرف شود.

همچنین معاون سیاسی، اجتماعی فرمانداری نجف آباد نیز اعلام کرده بود: “برای پرداخت مطالبات کارگران و رونق دو کارخانه تولیدی کاشی به نام‌های کاشی اصفهان و شرکت کاشی نیلو مقرر شد تا سهامداران و مدیریت آنها، اقدام به تزریق نقدینگی کنند”.

تجمع جمعی از بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت مقابل مجلس

به گزارش ایسنا، جمعی از بازرسان وزارت صنعت، معدن و تجارت با تجمع مقابل مجلس خواستار تعیین تکلیف وضعیت شغلی و حقوقی خود شدند.

همچنین جمعی از سپرده‌گذاران موسسه مالی- اعتباری کاسپین نیز برای چندمین بار مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کرده و خواستار وساطت مجلس برای جبران ضرر و زیان خود شدند.

روز گذشته؛ تجمع بابلی‌ها در اعتراض به تخریب آثار تاریخی

به گزارش ایسنا، مردم بابل صبح دیروز و در اعتراض به تخریب سریالی آثار تاریخی این شهرستان و بی‌توجهی مسئولان در حفظ آثار تاریخی بابل تجمع کردند.

در این تجمع که سازمان‌های مردم‌نهاد، دوستداران میراث فرهنگی، فعالان مدنی و اجتماعی شهرستان بابل حضور داشتند، معترضان پلاکاردهایی در اعتراض به اقدام هیأت امنای انتخابی اداره اوقاف شهرستان بابل در تخریب خانه تاریخی خلیلیان که جمعه گذشته رخ داد، به‌دست گرفتند.

التفات اباذری، رئیس اداره میراث‌فرهنگی بابل در این خصوص گفت: “این تجمع طبیعی و در زمره مطالبات مردمی است”.

این مسئول با اشاره به نقش دستگاه قضایی در جلوگیری و مجازات تخریب‌کنندگان آثار تاریخی و فرهنگی تصریح کرد: “تخریب‌کنندگان آثار تاریخی را به قوه قضاییه معرفی می‌کنیم و انتظار داریم قوه قضاییه به پرونده تخریب آثار تاریخی رسیدگی کند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید