خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > زندانیان  >  پس از اعتصاب غذای مجدد؛ احمدرضا جلالی به انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شد

پس از اعتصاب غذای مجدد؛ احمدرضا جلالی به انفرادی بند ۲۴۰ منتقل شد

خبرگزاری هرانا ـ همسر احمدرضا جلالی، پژوهشگر و پزشک مقیم سوئد که اکنون در ایران بازداشت و زندانی است، گفت که او از روز چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه مجددا به دلیل عدم قبول وکلایش از سوی دادگاه و تهدیدهای قاضی ابوالقاسم صلواتی، دست به اعتصاب غذا (تر) زده‎است. به گفته ویدا مهران نیا، این پژوهشگر زندانی همچنین از صبح پنجشنبه ۲۸ بهمن ماه به دلایل نامشخص از بند ۲۰۹  به یکی از سلول‎های انفرادی بند ۲۴۰ زندان اوین منتقل شده‎است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کمپین بین المللی حقوق بشر در ایران، خانم مهران نیا گفت: «این اتفاق‎ها درحالی افتاده که هشت روز پیش یکی از مسئولان وزارت اطلاعات همسرم را در زندان اوین ملاقات کرد و قول بررسی مجدد پرونده‎اش را داد اما پس از آن قاضی صلواتی به همسرم گفت که دیگر هرگز این مسئول را نخواهد دید.»

احمدرضا جلالی، استاد و پژوهشگر مدیریت حوادث مترقبه و دارای اقامت سوئد است. او فوق دکتری خود را در رشته مدیریت بحران در دانشگاه پیه مونتو ایتالیا گرفته و از مدتی پیش به همراه همسر و دو فرزنش ساکن کشور سوئد شدند. آقای جلالی در تاریخ پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵ پس از سفر به ایران به قصد شرکت در یک کنفرانس علمی توسط ماموران وزارت اطلاعت دستگیر و روانه زندان اوین شد. آقای جلالی پس از هفت ماه بازجویی در سلول‎های انفرادی بند ۲۰۹ زندان اوین به بند هفت این زندان منتقل شد. اتهام او همکاری با دول متخاصم عنوان شده است.

ویدا مهران نیا، همسر آقای جلالی روز پنج شنبه ۲۸ بهمن ماه به کمپین گفت: «تقریبا هشت روز پیش مسئولی از وزارت اطلاعات به ملاقات احمدرضا جلالی در زندان اوین رفته و به او گفته بود که دوباره پرونده‎اش بررسی می‎شود و از او خواسته‎بود که اعتصاب غذایش را بشکند. این مسئول حتی به قرآن قسم خورده بود که نگران نباشد و دوباره پرونده‎اش مورد بررسی قرار می‎گیرد. احمدرضا هم چهار روز پیش اعتصابش را شکست. فکر می‎کرد کسی که به قران قسم خورده حتما راست می‎گوید.»

خانم مهران‌نیا گفت که «اما روزچهارشنبه ۲۷ بهمن، احمدرضا را مجددا به دفتر قاضی ابوالقاسم صلواتی برده‎اند. من نمی‎دانم به چه دلیل او را به دادگاه برده بودند اما قاضی صلواتی به او گفته که وکلایش را دادگاه نمی‎پذیرد و اگر وکیل دیگری معرفی نکند آنها برایش وکیل تسخیری می‎گیرند. خانواده احمدرضا دو وکیل به نام‎های محمود علیزاده طباطبایی و خانم زینب طاهری معرفی کردند اما قاضی صلواتی گفته هیچکدام را در دادگاه نمی‎پذیرد.»

به گفته خانم مهران‌نیا، «احمدرضا جلالی در مقابل به قاضی صلواتی گفته پس چرا از اول این وکلا را قبول کردید، چرا الان که نزدیک به زمان دادگاه است می‎خواهید وکیلم را تغییر دهم. احمدرضا همین طور گفته کجاست آن مقام مسئولی که به من گفته بود اشتباه شده و دوباره پرونده‎ام بررسی می شود. اما قاضی صلواتی در پاسخ به او گفته دیگر هیچ وقت آن مسئول را نخواهد دید. همسرم پس از پایان ملاقاتش با قاضی صلواتی در تماس با خانواده‎اش و شرح این وقایع گفته مجددا اعتصابش را شروع کرده‎است.»

همسر احمد رضا جلالی با اظهار نگرانی از وضعیت او گفت: «متاسفانه ما امروز شنیدیم که  او را از بند ۲۰۹ به بند ۲۴۰ برده‎اند. ما به شدت نگران او هستیم و احتمال می‌دهیم تحت فشار شدید‎ است.» 

احمدرضا جلالی در حالی مجددا به سلول‌های انفرادی منتقل شده که پیشتر با پایان دوران بازجویی و ارسال پرونده‎اش به دادگاه، به بند عمومی هفت زندان اوین منتقل شده بود. انتقال مجدد این ایرانی مقیم سوئد و بازداشت شده در تهران به سلول های انفرادی و بازجویی از او نگرانی ها را در مورد وضعیت این زندانی افزایش می‌دهد.

او از تاریخ پنجم دی ماه در اعتراض به «تهدیدات بازجو و بازپرسش برای صدور حکم اعدام» دست به اعتصاب غذا (تر)زده بود و در روز یکشنبه ۲۴ بهمن ماه(۹۵)  پس از شنیدن قول‎های یک مقام مسئول در وزارت اطلاعات برای بررسی مجدد پرونده‎اش دست از اعتصاب غذا برداشت اما از چهارشنبه ۲۷ بهمن ماه پس از تهدیدهای قاضی صلواتی، باردیگر اعتصاب غذای خود را آغاز کرده‎است.

همچنین قاضی صلواتی در اقدام عجیب دیگری در روز سه شنبه ۱۲ بهمن ماه پس از قرائت کیفرخواست به احمدرضا جلالی اعلام کرده بود که حکم او «اعدام» است و در روز برگزاری دادگاهش که «چند هفته دیگر خواهد بود» نیز «تغییری در این حکم ایجاد نمی شود.» در واقع قاضی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در زمان قرائت کیفرخواست و پیش از شروع دادگاه رای خود را اعلام کرده است.

احمدرضا جلالی پیش از بازداشت در پنجم اردبیهشت ماه ۱۳۹۵، بارها برای شرکت در سمینارها و ورک شاپ‎های علمی و تخصصی به دعوت دانشگاه تهران و هلال احمر به ایران سفر کرده و هیچگاه مشکلی برایش فراهم نشده‎ بود.

ویدا مهران نیا اتهامات وارده به همسرش را رد کرده و در گفتگو قبلی خود به تاریخ چهارم دی ماه ۱۳۹۵ گفت: «علیه همسرم هیچ مدرکی وجود ندارد. قبلا به او گفته بودند که پرونده‎اش بررسی شده، مشکلی ندارد و دادگاهش به زودی برگزار خواهد شد اما ۱۲ روز قبل بازجویانش طی ملاقاتی در زندان به او گفتند تو را به اشد مجازات محکوم خواهیم کرد.»

او همچنین در پاسخ به این سئوال که بر اساس چه مستنداتی همسرش احمدرضا جلالی،به «همکاری با دول متخاصم» متهم شده، گفت: «وکیل احمدرضا به خانواده‎اش گفته در پرونده او هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد با شخص یا سازمانی بر علیه ایران همکاری داشته‎است.»

بازداشت احمدرضا جلالی، به عنوان یک استاد و پروهشگر مدیریت حوادث مترقبه مقیم خارج، درحالی صورت گرفته است که تسهیل بازگشت ایرانیان به کشور از جمله وعده‎های انتخاباتی حسن روحانی در جریان رقابت‎های ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ بود. او حتی  «دیدار از ایران را حق مسلم ایرانیان» خارج از کشور اعلام کرد. دولت حسن روحانی همچنین بر «آزادی آمد و شد» ایرانیان در ماده ۴۸«منشور حقوق شهروندی» تاکید کرده، ماده ای که در آن آمده است: «حق هر شهروند است که آزادانه در داخل کشور رفت‌وآمد کند و از ایران خارج و یا به ایران وارد شود، مگر این‌که به‌ موجب قانون این حق محدود شده باشد.» طی یک‎سال اخیر اما بسیاری از ایرانیان مقیم کشورهای دیگر یا ایرانیان دو تابعیتی پس از بازگشت به ایران بازداشت شده و با حکم‎های سنگین زندان مواجه شده‎اند. اتهام برخی از آنها از جمله سیامک نمازی و باقر نمازی، علیرضا امیدوار، کامران قادری و اکنون احمدرضا جلالی «همکاری با دول متخاصم» عنوان شده‎است، در حالیکه طبق سند رسمی وزارت امور خارجه  که در ۲۳ آذر ماه ۱۳۹۲ منتشر شد ایران هیچ کشوری جز اسرائیل، را مصداق «کشور متخاصم» و در واقع دشمن با جمهوری اسلامی نمی‎داند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید