خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, زندانیان  >  آیت الله نکونام از بیمارستان به زندان ساحلی قم منتقل شد

آیت الله نکونام از بیمارستان به زندان ساحلی قم منتقل شد

خبرگزاری هرانا – صبح روز جاری، آیت الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد زندانی از بیمارستان به زندان ساحلی قم منتقل شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، آیت الله نکونام، از مراجع تقلید شیعی، صبح امروز، پنجشنبه، ۲۸ بهمن ماه، از بیمارستانی در شهر تهران، به زندان ساحلی شهر قم، بازگردانده شد.

هرانا پیش تر گزارش کرده بود، روز ۱۲ بهمن ماه، آیت الله محمدرضا نکونام، از مراجع منتقد و مستقل شیعه، در پی «اوضاع بد جسمانی» ناشی از عوارض سکته مغزی و همچنین ۳۵ روز اعتصاب غذا و دارو به «بیمارستانی نامعلوم در شهر تهران» منتقل شد.

یک منبع نزدیک به آیت نکونام به گزارشگر هرانا گفت: “شنیده بودیم که ایشان در بیمارستان بقیه الله سپاه پاسداران، بستری بوده اند. در مدت ۱۶ روز بستری بودن این مرجع تقلید شیعه، پزشکی قانونی، یک بار وی را در تاریخ ۲۳ بهمن ماه مورد معاینه مجدد قرار داده است، و با نظر به پرونده پزشکی وی، رای مجدد بر عدم توانایی زندان توسط ایشان را صادر نموده است؛ این چهارمین بار است که پزشکی قانونی شهرهای قم و تهران، رای بر عدم تحمل زندان برای وی را صادر نموده است.”

این منبع مطلع ادامه داد: “هر چند این صدور نظریه های پزشکی باعث نشده است تا دادگاه ویژه روحانیت بعنوان نهاد تصمیم گیرنده، علیرغم اینکه این روحانی بیمار یک سوم حبس خود را تحمل کرده رای به آزادی مشروط یا مرخصی استعلاجی ایشان بدهد.”

پیشتر هرانا گزارش کرده بوده، پزشکان معالج وی، خطر سکته مجدد مغزی و همچنین به کما رفتن وی را به مسئولین مربوطه اطلاع داده اند.

همچنین ظرف هفته های گذشته، سازمان عفو بین الملل با صدور اطلاعیه “اقدام فوری” خود با عنوان «روحانی منتقد نیازمند رسیدگی پزشکی» است خواستار رسیدگی به وضعیت آیت الله نکونام در زندان ساحلی قم شده بود.

آیت‌الله محمدرضا نکونام، روحانی منتقد متولد ۱۳۲۷، مورخ ۱۱ دی‌ماه ۱۳۹۳ پس از سخنان انتقاد آمیز در نفی «فیلترینگ و حرام خواندن اینترنت پرسرعت» با شکایت برخی از روحانیون بانفوذ در مراجع قضایی و امنیتی بازداشت و پرونده‌ای برای ایشان تشکیل شد.

محمدرضا نکونام با محکومیت ۵ سال حبس تعزیری علی‌رغم بیماری‌ و وضعیت نامناسب جسمی درحال حاضر در زندان ساحلی قم نگهداری می‌شود.،

وی که یک تجربه سکته مغزی را در زندان پشت سر گذاشته از افزایش فشار و قند خون همراه با کاهش بینایی بعنوان تبعات این وضعیت پزشکی  رنج می برد. با این حال مسئولین این زندان در مواردی از ارائه داروهای تجویزی وی در زندان ممانعت به عمل آورده‌اند.

لازم به یادآوری است هرانا در گزارشی مفصل درباره این مجتهد شیعی زندانی و وضعیت پزشکی و پرونده ایشان اقدام به انتشار اسناد مربوطه نموده بود.

پیش از این نامه‌هایی از سوی شاگردان یا طلاب حوزه علمیه در حمایت از آقای نکونام منتتشر شده است از جمله نامه ۱۲۸ طلبه به جواد لاریجانی رئیس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و نامه بیش از ۳۰۰ تن از مدرسین و طلاب حوزه‌های علمیه.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید