خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اصناف, کارگران  >  برگزاری تجمعات اعتراضی کارگری و صنفی در چندین استان

برگزاری تجمعات اعتراضی کارگری و صنفی در چندین استان

خبرگزاری هرانا ـ روز جاری گروهی از کارگران شهرداری شهر بجنورد، کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد، بیش از ۵۰۰ کارگر معدن زغال سنگ طزره، حدود ۸۰ نفر از کاسبان و مغازه داران شهر کنگان و کارکنان موسسه مالی ثامن الحجج در چندین استان کشور در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، گروهی از کارگران شهرداری شهر بجنورد، صبح امروز در اعتراض به چند ماه از معوقات مزدی خود ،مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کرد‌ند.

این کارگران که در شهرداری شهربجنورد در استان  خراسان شمالی  مشغول کارند.صبح امروز (۱۹ بهمن ماه) در اعتراض به معوقات مزدی خود در مقابل ساختمان فرمانداری این شهر تجمع کرد‌ند.

همچنین به نقل از کارگران خدماتی شهرداری  بجنورد فراغی که دست کم ۴ ماه مطالبات مزدی طلب دارند گفته می‌شود بی‌توجه‌ای به پرداخت مطالبات آن‌هاباعث شده است تا آنها پیش از این  در چند نوبت مقابل ساختمان استانداری استان وشورای شهر بجنورد اعتراض صنفی بر پا کنند.

طبق اظهارات آنان مجموع مطالبات معوقه آنان به حدود ۴ میلیارد تومان می رسد که پیش از این شهردار شهر بجنورد تصمیم گرفته بود با فروش بخش از امکلاک شهرداری بخشی از مطالبات کارگران را پرداخت کند.

به گفته  کارگران معترض جدا از معوقات مزدی چندین ماه  حق بیمه کارگران به  تامین اجتماعی واریز نشده ومیزان بدهی شهرداری به  تامین اجتماعی به حدود ۱۴ میلیارد تومان رسیده است.

بیش از دو ماه تجمع کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد؛ مطالبات پرداخت نشد

به گزارش ایلنا، مطالبات مزدی کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد، علیرغم سپری شدن دو ماه از آغاز اعتراضات صنفی آنها پرداخت نشده است.

کارگران کشت و صنعت مهاباد در تماسی از ادامه اعتراضات صنفی خود و پرداخت نشدن مطالبات مزدی خود خبر دادند.

به گفته این کارگران شاغل در دو مجتمع کشت و صنعت مهاباد و دامداری صنعتی مهاباد، که ۱۶ ماه است دستمزد نگرفته‌اند، تجمع علیرغم جمع شدن چادرها همچنان ادامه دارد. اکنون بیش از دو ماه است که این کارگران بیرون مجتمع، تجمع کرده‌اند.

کارگران می‌گویند بیش از سه ماه حق بیمه آنها نیز پرداخت نشده است.

از قرار معلوم پس از انجام مزایده در این مجتمع،  بخشی از مطالبات کارگران دو مجتمع آن به نام‌های بیمه هما مرغ و سردخانه زمزم به صورت تقسیطی پرداخت شده، اما از پرداخت مطالبات دو مجتمع دیگر خبری نیست.

یک ماه از مطالبات معدنچیان طزره پرداخت شد؛ ادامه تجمع صنفی در رختکن

به گزارش ایلنا، در حالی که اعتراضات آرام صنفی بیش از ۵۰۰ کارگر معدن زغال سنگ طزره امروز (سه شنبه ۱۹ بهمن ماه) ادامه دارد، یکی از کارگران این واحد معدنی از پرداخت یک ماه از معوقات مزدی کارگران خبر داد.

تعدادی از کارگران معدن در تماسی گفتند: “باوجود آنکه روز گذشته  (۱۸ بهمن ماه)  در اولین روز تجمع معادل یک ماه از مجموع ۴ ماه معوقات مزدی کارگران رسمی وقرار دادی پرداخت شده است اما نگرانی از وضعیت نامعلوم مابقی مطالبات مزدی مان  باعث شد تا آنها امروز نیز اعتراضات صنفی خود را دنبال کنند”.

آنان بابیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه خود هستند، گفت: “تا این لحظه از جانب مدیریت واحد البرز شرقی پاسخ مشخصی به این خواسته‌های کارگران داده نشده است”.

به گفته این کارگران، در حال حاضر مجموع مطالبات کارگران رسمی وقرار دادی  سه ماه مزد معوقه است که کارفرما روز گذشته حقوق مهر ماه را با چهار ماه تاخیر به حساب همه کارگران پرداخت کرده است.

به گفته منابع کارگری در این واحد تولیدی، تقریبا از یکسال بیش از هزار کارگر معدن البرز شرقی در حال برپا کردن اجتماعات صنفی هستند.

صبح امروز رخ داد؛ تجمع کسبه و مغازه‌داران کنگان مقابل فاز ۱۹ پارس جنوبی

به گزارش ایلنا، صبح امروز (نوزدهم بهمن)،  حدود ۸۰ نفر از کاسبان و مغازه داران شهر کنگان مقابل ورودی فاز ۱۹ پارس جنوبی تجمع کردند. این تجمع کنندگان خواستار وصول بدهی های خود از یک شرکت پیمانکاری شدند.

این کسبه با در دست داشتن پلاکاردهایی از مسئولان شهرستان کنگان درخواست نمودند که در احقاق حق خود از این شرکت با آنان همکاری کنند .

از قرار معلوم،  یکی از شرکت های پیمانکاری طرف قرار داد با کارفرمای فاز ۱۹، از حدود یک سال و نیم پیش از پرداخت وجوه اقلام و خدماتی که از کاسبان کنگان خریداری کرده، خودداری نموده است .

این کسبه حدود دو هفته پیش نیز در همین رابطه تجمع اعتراضی برگزار کردند که تا کنون کسی پاسخگوی آنها نبوده‌است.

یکی از تجمع کنندگان می‌گوید: “از مسئولین انتظار داشتیم که با حضور و حمایت خود از زحمتکشان و بازاریان کنگان آنان را در دریافت طلب خود از این شرکت پیمانکاری یاری کنند”.

یکی دیگر از بازاریان حاضر در تجمع گفت: “در خاتمه تجمع قبلی، مسئولین ذیربط در جلسه شورای تأمین شهرستان، طی تعهدی شفاهی به بازاریان کنگان، قول پیگیری و رسیدگی به مطالبات آنان را داده و اظهار داشته است که چنانچه مصوبه اجرایی نشود، با شرکت خاطی بر خورد جدى قضائى خواهد شد”.

او می افزاید: “با گذشت حدود دو هفته،  با این تجمع مجدد خواستار اجرایی شدن مصوبه شورای تامین شهرستان هستیم”.

در چند استان کشور اتفاق افتاد؛ تجمع سراسری کارکنان ثامن الحجج مقابل استانداری‌ها

به گزارش ایلنا، صبح امروز سه شنبه (۱۹بهمن ماه) کارکنان موسسه مالی ثامن الحجج در چندین استان کشور همزمان در اعتراض به نامشخص بودن وضعیت شغلی خود مقابل ساختمانهای استانداری های محل اشتغال خود تجمع کردند.

از قرار معلوم تجمع کنندگان از شعب مختلف استان‌های  گیلان، قزوین، کرمان، کردستان ، اردبیل ، فارس، خراسان رضوی، مازندران ….وکرمانشاه  هستند که تا این لحظه به صورت همزمان در اجتماعات صنفی امروز حضور دارند.

به گفته یکی ازکارکنان موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج ،شب گذشته «سیف الـله سیف » رئیس کل بانک مرکزی به منظور شرکت در کارگروه تسهیل و رفع موانع تولید، وارد کرمانشاه شده به همین دلیل همکاران ما در استان کرمانشاه  قصد دارند تاپیش از تجمع مقابل استانداری در مقابل اتاق بازرگانی کرمانشاه تجمع کنند.

طبق اظهارات وی، تعداد کارکنان موسسه ثامن الحجج در سراسر کشور تا حدود ۲۷۰۰ نفر برآورد می‌شود که تا قبل از بحران اخیر این موسسه مالی در ۴۷۰شعبه  مشغول کار بودند که با انحلال موسسه حدود یکسال است وضعیت شغلی مشخصی ندارند وبلاتکلیف مانده‌اند.

او با بیان اینکه قبل از انحلال این موسسه باید به وضعیت شغلی آن‌ها رسیدگی می شد، افزود: “بعد از واگذاری مسئولیت سرپرستی حساب‌های مشتریان این موسسه به بانک پارسیان قرار بود همین بانک نیز در مورد وضعیت شغلی کارکنان موسسه ثامن‌الحجج تصمیم گیری کند و در همین رابطه حتی مسئولان بانک مذکور در یک نوبت از ۱۵۰۰ نفر از کارکنان ثامن الحجج آزمون استخدامی اخذ کردند که هنوز نتیجه آن مشخص نشده است”.

به گفته وی ، در حال حاضر همه کارکنان موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج خواستار اشتغال خود هستند، افزود: “این در حالیست که طی یکسال گذشته که فعالیت موسسه ثامن الحجج متوقف شده است برخی از کارکنان آن شغلی برای تامین مایحتاج زندگیشان پیدا نکرده اند وهم اکنون به سختی گذران می کنند”.

این کارمند با بیان اینکه او وسایر همکارانش با میانگین سوابق۷ سال به امید بازگشت به کار، هر چند روز یکبار پیگیر وضعیت شغلی خود از نهادهای مختلف مرتبط با موسسه ثامن الحجج هستند در خاتمه درباره پی گیری مطالباتشان افزود: “جدا از تجمعات قبلی که  در تهران وسایر استانهای کشور  برگزار شده است  از  آخرین  پی گیری مطالبات صنفی سه روزه خود در تهران که ( در روز های ۱۱ ، ۱۲ و ۱۳ بهمن ماه )در مقابل ساختمان بانک مرکزی ومجلس شورای اسلامی  انجام شد هنوز نتیجه ای نگرفته‌ایم”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید