خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی, حقوق آکادمیک  >  محرومیت از تحصیل سوگل کاظمی دانشجوی بهایی، در ترم پنجم

محرومیت از تحصیل سوگل کاظمی دانشجوی بهایی، در ترم پنجم

خبرگزاری هرانا – سوگل کاظمی بهنمیری، شهروند بهایی که مشغول تحصیل در ترم پنجم رشته مهندسی شهرسازی در دانشگاه غیر انتفاعی مشهد بود، هنگام برگزاری امتحانات پایان ترم از تحصیل محروم شد. پیگیری های این دانشجوی بهایی از مسئولین سازمان سنجش و وزارت علوم بی پاسخ ماند. این در حالی است که مدیریت آموزش دانشگاه مربوطه، پیش تر، از تماس سازمان سنجش و صدور دستور بستن پرتال این دانشجو خبر داده بود.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سوگل کاظمی بهنمیری، متولد ۱۳۷۵، قبولی کنکور ۱۳۹۳ با شماره دانشجویی ۹۷۲۱۲۳۰۹۷۲ در پاییز ۱۳۹۳ در رشته ی مهندسی شهرسازی در دانشگاه غیر انتفاعی در مشهد تحصیل عالیه خود را آغاز کرد.

در تاریخ ۴ بهمن ۱۳۹۵ بدون اطلاع قبلی، در حالی که خانم کاظمی مشغول امتحانات پایانی ترم پنجم خود بود، از دسترسی به سایت دانشگاه محروم ماند و تلاش های وی برای حل موضوع به نتیجه ای نرسید.

این دانشجوی بهایی در مرحله اول، به مدیریت آموزش دانشگاه مراجعه کرد. مسئول این بخش ضمن اظهار بی اطلاعی از ماهیت مشکل پاسخ داد: “از سازمان سنجش با ما تماس گرفته اند و گفتند پرتال ایشان را ببندیم، توضیح بیشتری ندادند و شما برای رفع مسئله به سازمان سنجش مراجعه کنید.”

خانم کاظمی در تاریخ نهم بهمن ماه به سازمان سنجش مراجعه نمود. رئیس هیئت مرکزی گزینش دانشجویی ضمن اظهار بی اطلاعی از بسته شدن سایت، گفته است: “ما اگر میخواستیم شما را اخراج کنیم، از ابتدا نمی پذیرفتیم!”

این شهروند بهایی در تاریخ دهم بهمن ماه به وزارت علوم مراجعه کرد اما در وزارت علوم نیز کسی پاسخگو برای حل مسئله ی ایجاد شده نبوده است.

یک منبع نزدیک به خانواده کاظمی در این باره به گزارشگر هرانا گفت: “مکالمات مسئولین حاکی از این بود که کاملا خودشان در جریان بودند. ظلم علیه بهاییان ایران نه تنها تمام نمیشود بلکه از صورتی به صورت دیگر انتقال پیدا میکند. سوگل نیز مانند تمام دوستانش در این سرزمین مقدس، از کوچک ترین حق خود یعنی تحصیل، محروم شد. با امید به اجرای حقوق شهروندی که در قانون اساسی آمده و دستیابی به فرصت های برابر در تمام جنبه های زندگی برای همه ایرانیان همچنان پیگیر حق تحصیل خود خواهیم بود.”

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید