خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه 1 فوریه 2017, 22nd of November 2019      آخرين بروز رسانی در 2017/02/01 ساعت 17:11:40

    خانه  > کودکان  >  مرگ یک کودک سر راهی از سرما؛ هفته ای یک نوزاد در سیرجان رها می شود

مرگ یک کودک سر راهی از سرما؛ هفته ای یک نوزاد در سیرجان رها می شود

خبرگزاری هرانا ـ هفته ای یک کودک سر راهی در سیرجان پیدا و به شیرخوارگاه کرمان فرستاده می شود. چند روز گذشته خبری مبنی بر مرگ یک کودک سر راهی در فضای مجازی و برخی نشریات منتشر شد. نوزاد چندروزهای که در یکی از محله ها جلوی منزلی گذاشته میشود، توسط اهالی به بیمارستان منتقل شده اما به دلیل نامعلومی جان خود را از دست می  دهد. رسانه ها دلیل مرگ این نوزاد را سرمازدگی عنوان کردند. موضوعی که هنوز هیچ مقام رسمی آن را تایید نکرده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پاسارگاد، عیسی نژادمنساری مدیر داخلی بیمارستان امام رضا گفت: “ششم ماه جاری حدود ساعت شش و نیم عصر یک نوزاد که جان خود را از دست داده بود به بیمارستان امام رضا منتقل شد. کاری از دست پزشکان پس از انجام نیم ساعت عملیات احیا برنیامد و این نوزاد به زندگی برنگشت”.

جسد در دسردخانه بیمارستان امام رضا به گفته ی نژادمنساری هم اکنون جسد این نوزاد در سردخانه بیمارستان امام رضا است و خانواده ی وی پیدا نشدهاند.

وی در مورد دلیل مرگ این نوزاد گفت: “به قطعیت نمیتوان گفت دلیل مرگ سرما و یا بیماری دیگری بوده است. این یک نوزاد چندروزه بود و سرما میتوانست به او آسیب جدی بزند”.

وی در مورد کالبدشکافی این نوزاد گفت: “با دستور قضایی باید این کار انجام شود ولی تاکنون دستوری مبنی بر کالبدشکافی صادر نشده است”.

شهرداری او را دفن می کند نژادمنساری در مورد دفن این کودک هم گفت: “اگر والدین و یا اقوام او مشخص نشوند، دستور دفن صادر شده و این نوزاد توسط شهرداری دفن میشود”.

دکتر مهتاب حسینی رییس اداره بهزیستی سیرجان در مورد سرنوشت نوزادان سر راهی گفت: “اختالف خانوادگی در برخی خانوادهها باعث میشود که نوزاد را در شهر رها کنند ولی برخی از خانوادهها به دلیل نداشتن توانایی در نگهداری، فرزندشان را رها میکنند”.

دلیل مرگ مشخص نیست وی در مورد این نوزاد که جانش را از دست داده، گفت: “برخی از نوزادهایی که سر راه میگذارند، بیماریهای جدی دارند. برخی عفونتهای شدید و برخی دچار سوءتغذیه جدی هستند”.

وی گفت: “این نوزاد تحویل بهزیستی داده نشده بود و مردم و نیروی انتظامی آن را به بیمارستان منتقل کردند و ما اطالعی از وضعیت او نداشتیم”.

وی گفت: “به طور متوسط هفته ای یک کودک رها و تحویل بهزیستی داده میشود. انتقال نوزادان سرراهی به شیرخواگاه به گفتهی دکتر حسینی، این نوزادان ابتدا در بیمارستان معاینه و بعد به شیرخوارگاه کرمان منتقل میشوند”.

بررسی ها برای پیدا کردن خانواده آنها آغاز میشود و در برخی موارد خانواده آنها پیدا میشود و با کمکهایی که میشود، میتوان نوزاد را به خانواده بازگرداند.

وی ادامه داد: “اگر خانواده فرد پیدا نشود این نوزاد در شیرخوارگاه مرکز استان نگهداری میشود”.

واگذاری به خانوادهها به گفتهی دکتر حسینی مرکز نگهداری کودکان زیر پنج سال در شهرستانها نیست و این نوزادها در مرکز استان نگهداری میشوند و به خانوادههایی که فرزند ندارند واگذار میشوند.

وی در مورد واگذاری کودکان به خانوادههای بدون فرزند هم گفت: “نحوه ی واگذاری کودکان بسیار سخت و زمانبر است”.

به گفته ی وی هماکنون حدود ۷۰ خانواده در سیرجان در نوبت دریافت فرزند هستند.

این خانوادهها از نظر اقتصادی، تحصیالت و سن والدین که زیر ۴۵ سال باشد، مورد ارزیابی قرار میگیرند تا آینده این فرزندان تامین باشد.

اکثر بچه ها خوشبخت می شوند به گفته ی رییس بهزیستی سیرجان اکثر بچه هایی که در اختیار این خانواده ها قرار میگیرند، آینده خوبی دارند و خوشبخت میشوند.

خانوادهها باید بیمه باشند و از نظر روانی سنجیده میشوند تا آینده این فرزندان تامین شود.

وی ادامه داد: “روانشناسان به خانوادهها تاکید میکنند که از سنین کودکی و با شرایط خاصی این موضوع که آنها فرزندخوانده هستند را به آن ها گوشزد کنند تا در آینده دچار بحران نشوند”.

به گفته ی رییس بهزیستی سیرجان علاوه بر نوزادانی که در شهر رها میشوند، برخی از کودکان نیز بدسرپرست هستند و به شیرخوارگاه منتقل میشوند.

آنها پس از آن در مراکز بهزیستی مراقبت میشوند ولی در سنین بالاتر و دانشگاه نیز از آنها حمایت میشود.

وی گفت: “یکسری از خانواده ها بدون این که ما و دادگاه را در جریان بگذارند، نوزاد را به یک خانواده تحویل میدهند. این نوزادان برای گرفتن شناسنامه دچار مشکل میشوند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید