خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز جمعه ۸ بهمن ۱۳۹۵, 25th of July 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۱/۰۸ ساعت ۰:۰۹:۰۶

    خانه  > اصناف, کارگران  >  برگزاری دو تجمع اعتراضی

برگزاری دو تجمع اعتراضی

خبرگزاری هرانا ـ جمعی از کارگران سیمان مسجدسلیمان و کارکنان موسسه ثامن‌الحجج کرمان در تجمعاتی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، اعتراض جمعی کارگران «سیمان مسجدسلیمان» که از تقریبا ۲۰ روز قبل در واکنش به پرداخت نشدن مطالبات مزدی آغاز شده بود، امروز نیز ادامه دارد.

منابع خبری در کارخانه سیمان مسجدسلیمان می‌گویند؛ دلیل برپایی این اعتراض بیست روزه بی‌تفاوتی کارفرمای  کارخانه در قبال پرداخت مطالبات کارگران است.

به ادعای این کارگران؛ مشکلات کارخانه سیمان مسجدسلیمان از حدود ۴ سال قبل و زمانی آغاز شد که این واحد صنعتی به بهانه مشکلات مالی از آن زمان تاکنون با مشکلات فراوانی روبه رو شده و طی این مدت به دلیل بی‌توجهی مسئولان نه تنها وعده‌های  آنان به نسبت کارگران هنوز بی‌عمل مانده که هر روز بر فشار مشکلات افزوده می‌شود.

یکی از کارگران سیمان مسجدسلیمان می‌گوید معترضان همانند روزهای گذشته به صورت دوشیفت اما آرام در محوطه کارگاه و استراحتگاه کارخانه جمع شده‌ و منتظر عملی شدن وعده‌های داده شده درخصوص مطالباتشان هستند.

وی با بیان اینکه کارگران خواهان مشخص شدن وضعیت پرداخت مطالبات معوقه، تامین امنیت شغلی هستند، گفت: “تا این لحظه از جانب مدیریت کارخانه پاسخ مشخصی به این خواسته‌ها داده نشده است”.

این کارگران که دستمزد آن‌ها در ۵ماه گذشته پرداخت نشده، می‌گویند؛ بخش دیگری ازنگرانی ما این است در صورت ادامه مشکلات مالی این کارخانه و باتوجه به اینکه به ماه‌های پایانی سال نزدیک می‌شویم کارفرما علاوه بر مشکل پرداخت دستمزد در پرداخت عیدی کارگران نیز دچار مشکل شود.

کارگران سیمان مسجدسلیمان می‌گویند: “خواسته ما کارگران تنها به‌روز شدن مطالبات مزدی و حقوقی است با این حال مسئولان در این واحد صنعتی نتوانسته‌اند مشکلات این واحد معدنی را حل کنند و حدود ۴۸۰ آنها برای دریافت مطالبات معوقه خود همچنان سرگردانند”.

این کارگران درخصوص مطالبات همکاران بازنشسته خود نیز می‌گویند: حدود ۱۰۰ نفر از کارگر شاغل در کارخانه سیمان مسجدسلیمان از حدود دو سال  پیش مشمول بازنشستگی تحت قانون مشاغل سخت و زیان‌آور قرار دارند اما به دلیل پرداخت نشدن هزینه بازنشستگی پیش از موعد ازسوی کارفرما معطل صدور احکام بازنشستگی خود هستند.

طبق اظهارات این کارگر سیمان مسجدسلیمان، مدیران این واحد تولیدی به بهانه ناتوانی مالی از پرداخت هزینه بازنشستگی این تعداد کارگر خوداری می‌کند.

دومین تجمع اعتراضی کارکنان موسسه ثامن‌الجج کرمان طی هفته جاری

به گزارش ایلنا، امروز صبح پنجشنبه (۷ بهمن ماه) کارکنان موسسه ثامن‌الحجج کرمان برای دومین بار در طی هفته جاری مقابل ساختمان استانداری تجمع کردند.

این تعداد نیروی کار روز شنبه (۲ بهمن ماه) نیز در اعتراض به به مشخص نبودن وضعیت شغلی خود مقابل ساختمان استانداری کرمان تجمع کرده بودند.

از قرار معلوم، این معترضان از ساعت نه صبح مقابل استانداری  کرمان تجمع کرده‌اند و از آنجا که مسئولان کرمان در تجمع روز نخست وعده پیگیری مطالبات صنفی آنان را داده بودند به دلیل پیگیری نشدن مطالباتشان امروز نیز دست به اعتراض زده‌اند.

آنان با بیان اینکه مسئولان این استان به ظاهر با کارکنان و کارگرانی همانند ما که وضعیت شغلی مشخصی ندارند؛ همراه هستند اما در واقع ما بدون حامی هستیم؛ تصریح کردند: در تجمع یک روزه خود متوجه شدیم  مسئولان استانداری نمی‌خواهند به صورت مستقیم درگیر مشکلاتمان بشوند.

کارکنان موسسسه ثامن‌الحجج در کرمان با ابراز نگرانی از وضعیت بوجود آمده برای مجموعه  کارکنان این موسسه تصریح کردند: “از کلیه مسئولان کشوری واستانی می‌خواهیم با درک همه مشکلاتی که در نتیجه انحلال موسسه ثامن‌الحجج برای مجموعه  کارکنان موسسه بوجود آمده درخصوص  پیگیری  وضعیت اشتغال آنان کمک کنند”.

لازم به یاد آوری است از مجموع ۲۷۰۰  نفر از کارکنان موسسه ثامن‌الحجج که در ۴۸۰ شعبه در سراسرکشور فعالیت دارند تعداد حدود ۴۰۰ نفر در ۳۳ شعبه استان کرمان شاغل هستند که تقریبا از دی ماه سال گذشته (۹۴) به دلایل متوقف شدن فعالیت این موسسه مالی از سوی شورای ‌عالی پول اعتبار، بانک مرکزی وقوه قضائیه  تاکنون بلاتکلیف مانده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید