خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  تعدیل و معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

تعدیل و معوقات مزدی کارگران در دو واحد صنفی

خبرگزاری هرانا ـ کارگران پالایشگاه هرمزگان واقع در شهر بندرعباس، از تعدیل چند صد نفر از همکاران خود خبر دادند، همچنین بیش از پانصد کارگر پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء هنوز دستمزد آذر ماه خود را نیز دریافت نکرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، کارگران پالایشگاه هرمزگان واقع در شهر بندرعباس، در تماسی از تعدیل چند صد نفر از همکاران خود خبر دادند.

به گفته این کارگران در اوایل ماه جاری با تعداد زیادی از کارگران این پالایشگاه تسویه حساب انجام شده‌است. کارگران، تعداد تعدیلی‌ها را چند صد نفر عنوان می‌کنند.

یکی از کارگران این پالایشگاه که خودش سرپرست تعدادی از کارگران پیمانکاری این واحد را بر عهده دارد، می‌گوید: “در پالایشگاه هرمزگان حدود هزار کارگر پیمانکاری مشغول به کار هستند که در اقدامی عجیب، با حدود نیمی از آنها تسویه حساب شده است”.

این کارگر، با بیان این که چند روز قبل از این تعدیل، کارگران پالایشگاه در اعتراض به معوقات مزدی، تجمعات اعتراضی برگزار کردند، این تعدیل ها را با تجمعات اعتراضی بی ارتباط نمی داند و می‌گوید: “گرچه پس از تجمعات کارگران، بخشی از معوقات پرداخت شد، اما احتمال دارد کارگران به دلیل حضور در این تجمعات تعدیل شده بودند”.

یکی از کارگرانی که قراردادش تمدید نشده و با وجود ادامه کار پروژه محل فعالیتش، بیکار شده می گوید: “ما کارگران تعدیلی نگران هستیم که ممکن است طبق اتفاقی که بارها قبل از این در پروژه های نفتی برای کارگران تعدیلی رخ داده، در لیست سیاه قرار بگیریم و هیچ پیمانکاری در سال آینده  با ما قرارداد منعقد نکند”.

عدم پرداخت معوقات کارگران پیمانکاری رجاء

به گزارش ایلنا، بیش از پانصد کارگر پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء هنوز دستمزد آذر ماه خود را نیز دریافت نکرده‌اند.

دستمزد آذر ماه و دی ماه بیش از پانصد کارگر پیمانکاری شرکت حمل و نقل ریلی رجاء هنوز پرداخت نشده است.

این کارگران که بارها به مقامات مسئول در شرکت رجاء مراجعه کرده اند، می‌گویند: “شرکت رجاء می گوید به طور منظم با شرکت های پیمانکاری تسویه حساب می کند و مسئولیت عدم پرداخت معوقات، بر عهده خود شرکت های پیمانکاری است. از آن طرف، پیمانکاران می‌گویند نقدینگی نداریم”.

در حال حاضر، کارگران فنی، برق و موتوریست رجاء که در شرکت ها پیمانکاری مختلف مشغول به کار هستند، نگران روزهای پایانی سال هستند و می‌گویند: “اگر اوضاع بر همین منوال پیش برود، احتمالا پرداخت بخشی از مطالبات مزدی سال جاری، به سال بعد واگذار می‌شود و این مساله برای کارگران پیمانکاری، نگران‌کننده است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید