خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  مقام قضایی؛ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان جامع و منسجم نیست

مقام قضایی؛ قانون حمایت از کودکان و نوجوانان جامع و منسجم نیست

خبرگزاری هرانا ـ معاونت توسعه قضایی اعلام کرد که قانون حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپرست جامع و منسجم نیست. کاظمی اظهارکرد “ابعاد قضایی این قانون ضعیف است و کودک فروشی و سرپرستی غیررسمی از مشکلات قانون اساسی است به طوری که ما شاهد فروش نوزادان به قیمت پنج میلیون تومان هستیم که این موضوع شیوع پیدا کرده و مشکلاتی را ایجاد کرده است”.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایرنا، علی کاظمی با بیان اینکه اولین قانون حمایت از کودکان بی سرپرست در سال ١٣۵٣ تصویب شد، اظهارکرد: “لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان بی سرپرست و بدسرپریت از سال ٨٣ به مجلس شورای اسلامی ارائه شده و هنوز تصویب نشده است که نیاز به حمایت و مطالبه گری است تا مجلس نسبت به آن حساس شود و هرچه سریعتر تصویب شود”.

وی بااشاره به اینکه قانون حمایت از کودکان بی سرپرست و بدسرپرست منسجم نیست و سیاست واحدی ندارد افزود: “برای نمونه درباره کودکان درشرایط حاد قوانین خاصی نداریم و در این قانون باید رویکردهای پیشگیرانه، حمایتی و درمانی در کنار هم دیده شوند”.

کاظمی اظهارکرد: “ابعاد قضایی این قانون ضعیف است و کودک فروشی و سرپرستی غیررسمی از مشکلات قانون اساسی است به طوری که ما شاهد فروش نوزادان به قیمت پنج میلیون تومان هستیم که این موضوع شیوع پیدا کرده و مشکلاتی را ایجاد کرده است”.

وی با بیان اینکه درگذشته زوجین باید درخواست فرزند خواندگی و مدارک خود را در مرحله به دادگاه ارائه می کردند، افزود: “درمرحله بعد دادگاه نامه ای به بهزیستی استان تهران ارسال و پس از بررسی مدارک این درخواست با طی مراحل درون سازمانی تا تحویل فرزند حداقل ٢ و حداکثر ۴ سال زمان می برد”.

به گفته زهره صفاری فرد، در گذشته به ازای هر کودک متقاضی وجود داشت که در این میان متقاضی فرزند دختر بیشتر بود و اولویت با زوجینی بود که در شرایط بهتری قرار داشتند.

وی یادآورشد: “با تصویب قانون جدید درسال ٨١ دیگرنیازی نیست که متقاضیان درخواست خود را در مرحله اول به دادگاه ارائه دهند بلکه به بهزیستی محل سکونت خود مراجعه می کنند و اقدامات انجام می شود و ۶ ماه به صورت آزمایشی فرزند در اختیار زوجین قرار می گیرد و بعد از آن با تایید کارشناسان حکم قطعی صادر می شود”.

وی در باره مزایای قانون جدید گفت: دراین قانون مقرر شد که خانم های تنها نیزمی توانند فرزند اختیار و همچنین باید در سه مرحله قبل از پروسه دریافت فرزند، هنگام دریافت و بعد از تحویل کودک مشاوره های لازم را دریافت کنند.

وی درباره مشکلات قانون کودکان بی سرپرست و بد سرپرست افزود: “مشکل اصلی بهزیستی واگذاری کودکان بدسرپرستی که ولی قهری دارند که یا فرزندان خود را نمی خواهند و یا صلاحیت نگهداری آنها را ندارند است که قانون مشخصی در خصوص واگذاری و مسائل جانبی آنها وجود ندارد”.

صفاری فرد درباره مشکلات قانونی دیگر را بحث ارث و تامین مالی کودکان بی سرپرست و بد سرپرست عنوان کرد و گفت: “در صورتی که والدینی که کودکان را به سرپرستی قبول کردند فوت کنند این افراد با مشکل تامین مالی مواجه می شوند و پشتوانه مالی ندارند”.

وی ادامه داد: “۵١٠ مرکز مراقبت از کودکان بی سرپرست و بد سرپرست در سراسر کشور وجود دارد که ٣۴ مرکز آنها شیرخوارگاه هستند که هر استان یک شیرخوارگاه دارد و تنها استان تهران ۴ شیرخوارگاه دارد”.

به گفته وی سالانه ۵٠٠ کودک بی سرپرست و بدسرپرست در تهران پذیرش می شود.

نشست هم اندیشی علمی کودک و نوجوان بی سرپرست در نظام حقوقی از نظر تا عمل ، توسط کمیسیون حقوق بشر اسلامی دردفتر مرکزی حقوق بشر اسلامی برگزار شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید