خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, زندانیان  >  ممانعت از اعزام آرش صادقی به بیمارستان؛ استفاده هر روزه از دستگاه اکسیژن برای نفس کشیدن

ممانعت از اعزام آرش صادقی به بیمارستان؛ استفاده هر روزه از دستگاه اکسیژن برای نفس کشیدن

خبرگزاری هرانا – آرش صادقی زندانی سیاسی بند هشت زندان اوین بعد از اعتصاب غذای ۷۱ روزه و عدم بستری شدن در بیمارستان، به دلیل محرومیت از درمان و رسیدگی پزشکی مناسب همچنان در وضعیت سلامتی نامناسبی به سر می برد. این زندانی در کنار خونریزی معده، به دلیل عفونت ریه ها از مشکلات تنفسی به شدت رنج می برد و تقریبا هر روز در بهداری زندان با کمک دستگاه اکسیژن نفس می کشد. وضعیت نامناسب جسمی آقای صادقی درحالی است که روز سه شنبه هفته جاری نیز قرار بود به بیمارستان منتقل شود اما مجددا با دستور دادستانی این اعزام لغو شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، به دستور پزشک بهداری، آرش صادقی به علت وضعیت عفونی ریه ها باید تقریبا هر روز به بهداری مراجعه کند تا با دستگاه اکسیژن به او رسیدگی شود.

در بهداری زندان برای آرش صادقی به صورت موقت داروی ضد تهوع تجویز میشود که بنا به گفته پزشک بهداری داروی ضد تهوع از خونریزی معده وی جلوگیری نمیکند. همچنین وی از درد معده، درد روده و کم خونی که نتیجه خونریزی مداوم معده است رنج میبرد.

این درحالی است که او قرار بود سه شنبه برای انجام تست تنفسی و وضعیت وخیم معده اش به بیمارستان منتقل شود اما به دستور دادستانی این اعزام لغو شده است.

آقای صادقی که چندی قبل در هفتاد و دومین روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود پایان داده بود، با تاخیر ۴ روزه به بیمارستان طالقانی تهران منتقل شد.

پزشک متخصص ارشد بیمارستان تایید کرد که او خونریزی ۱۲.۵ درصد معده، کمبود هموگلوبین (کمخونی) شدید و عفونت شدید ریه داشته و بایستی دستکم ۴ الی ۵ روز در بیمارستان بستری شود.

با این حال، با فشار دادستانی، حفاظت زندان و سپاه ثارالله، این زندانی با حالت وخیم جسمی و علیرغم مقاومت پزشکان، شامگاه به زندان اوین عودت داده شد.

لازم به توضیح است دستور مرخصی پزشکی آرش صادقی که با بازداشت وثیقه ملکی همراه شده است هم اکنون قابلیت اجرایی دارد اما با توجه به اینکه دستگاه قضایی-امنیتی اعزام او به مرخصی را منوط به بازگشت همسرش -گلرخ ایرایی- به زندان کرده و نظر به مخالفت آقای صادقی با این خلف وعده مسئولان، کماکان این زندانی از امکان اعزام به مرخصی محروم است.

 هرانا پیش از این گزارش کرده بود، جواب دقیق آزمایشات انجام شده بر روی کلیه ها و روده آرش صادقی نشان می دهد که کلیه های وی به دلیل کمبود آب، جمع شده و کلیه راست ۷۰ درصد و کلیه چپ ۲۰ درصد دچار آسیب دیدگی شده اند. به گفته پزشک، کلیه سمت راست در آینده مثل سابق کارایی نخواهد داشت.

همچنین نتیجه آزمایش بر روده وی از چسبندگی شدید روده خبر می دهد که پزشکان گفته اند اگر وضع روده به همین شکل ادامه پیدا کند خونریزی را در پی خواهد داشت.

طبق گزارشی که پزشک قانونی پس از معاینه دقیق آرش صادقی گزارش کرده خطر به کما رفتن و حتی فوت وی وجود دارد.

لازم به یادآوری است، آرش صادقی که در سالن ۱۰ بند ۸ زندان اوین مشغول تحمل ۱۹ سال محکومیت حبس خود است، هم‌زمان با بازداشت همسرش گلرخ ابراهیمی ایرایی جهت اجرای شش سال حکم حبس، با نگارش نامه‌ای ضمن غیرقانونی خواندن این اقدام، اعلام اعتصاب غذای اعتراضی کرد.

این زندانی عقیدتی مدتی بعد، در نامه‌ای سرگشاده به ذکر مستند موارد حقوقی نقض شده در فرآیند بازداشت، بازجویی، تشکیل دادگاه و صدور حکم و سپس اجرای آن در پرونده همسرش پرداخت.

گلرخ ابراهیمی ایرایی، صبح روز سوم آبان ماه بدون دریافت احضاریه کتبی توسط ماموران امنیتی جهت اجرای حکم حبس بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

روز چهاردهم دی ماه، با مرخصی گلرخ ایرایی از بند نسوان (زنان) زندان اوین، آرش صادقی در هفتادودومین روز به اعتصاب غذای اعتراضی خود در بند هشت این زندان پایان داد.

اما دادستانی برخلاف وعده های داده شده با تمدید مرخصی همسر این زندانی مخالفت، وی را جهت تحمل حبس به زندان احضار کرده است. همچنین مادر خانم ایرایی نیز به عنوان وثیقه گذار اخطاریه دریافت کرده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید