خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > اندیشه و بیان, بهداشت و محیط زیست  >  حبس و جریمه برای عامل شکار در منطقه حفاظت شده

حبس و جریمه برای عامل شکار در منطقه حفاظت شده

خبرگزاری هرانا ـ عامل شکار یک میش و یک بره قوچ وحشی در بهرام گور به چهار سال و نیم حبس، لغو جواز حمل و مصادره اسلحه به نفع دولت و ۲۰ میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران، اواخر شهریورماه سال جاری به دنبال کسب اطلاعاتی مبنی بر ورود یک شکارچی غیرمجاز به منطقه حفاظت شده بهرام گور، نیروهای یگان محیط زیست این منطقه عازم محدوده مورد نظر شده و پس از مدتی یک خودروی پیکان سفید رنگ را حین بازگشت از منطقه مشاهده نموده و به راننده خودرو دستور ایست دادند. (لینک خبر در زمان انتشار)

رییس منطقه حفاظت شده بهرام گور و پارک ملی قطرویه در این باره گفت: “راننده پیکان بدون توجه به ایست محیط بانان شروع به فرار  نموده و محیط بانان نیز با دو خودروی پیکاپ به تعقیب وی پرداختند”.

احمد رستگار اظهار داشت: “پس از حدود ۳۰ کیلومتر تعقیب و گریز در مسیرهای فرعی و خاکی، لاستیک یکی از خودروهای محیط زیست پنجر شده و از ادامه مسیر بازماند اما خودروی دوم محیط زیست مسیر متخلف را مسدود نمود”.

شکارچی متخلف پس از توقف، از خودرو پیاده شده و با پای پیاده متواری شد اما محیط بانان به تعقیب وی پرداخته و متهم را دستگیر نمودند.

در جریان بازرسی از خودروی پیکان لاشه یک میش و یک بره قوچ وحشی به همراه یک اسلحه شکاری دارای جواز حمل و سایر ادوات شکار کشف و ضبط گردید.

متهم پس از تشکیل پرونده جهت رسیدگی به جرم به مراجع قضایی معرفی گردید.

شکارچی متخلف مبلغ دوازده میلیون تومان از کل مبلغ ضرر و زیان وارده به محیط زیست را به حساب دولت واریز و فیش مربوطه را به دادگاه ارائه نمود اما هشت میلیون تومان باقیمانده را وایز ننمود.

در جریان رسیدگی به این پرونده در دادگاه کیفری نیریز، دادگاه با استناد به گزارش نیروهای محیط زیست، کشف لاشه شکار و اسلحه اسلحه شکاری از متخلف و اعترافات وی، بزهکاری متهم را محرز و مسلم دانست.

بنابراین دادگاه متهم را به تحمل چهار سال و شش ماه حبس محکوم نمود.

همچنین با رای دادگاه جواز حمل اسلحه شکاری متعلق به متهم لغو و اسلحه مذکور به نفع دولت (وزارت دفاع) مصادره گردید.

دادگاه متهم را به پرداخت هشتاد میلیون ریال بابت الباقی ضرر و زیان وارده به محیط زیست و همچنین پنجاه درصد حق الوکاله پرداخت شده از سوی اداره محیط زیست به وکیل پرونده محکوم نمود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید