خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  برگزاری سه تجمع صنفی و اعتراضی توسط کارگران / ویدئو

برگزاری سه تجمع صنفی و اعتراضی توسط کارگران / ویدئو

خبرگزاری هرانا ـ بیش از هزار نفر از کارگران و کارکنان شرکت هپکو، حدود ۸۰ نفر از کارگران سامان کاشی بروجرد و گروهی از بازنشستگان صنعت فولاد کشور در تجمعی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند. ویدیوی منتشره از اعتراض کارگران شرکت هپکو را در ادامه مشاهده نمائید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بیش از هزار نفر از کارگران و کارکنان شرکت هپکو در اراک امروز چهارشنبه ۲۱ دی ماه چهارمین روز اعتصاب خود ادامه دادند.

شماری از کارگران تجمع‌کننده گفتند: “از هیجدهم دیماه تاکنون برای پرداخت مطالباتمان هر روز تجمع کرده‌ایم”.

یکی از کارگران شرکت هپکو گفت: “از پنج ماه پیش تاکنون مزدی به آن‌ها پرداخت نشده‌است”، افزودند: “اگر این اتفاق صورت بگیرد دیگر دلیلی برای ادامه یافتن اعتراض‌های صنفی وجود ندارد.

این کارگران که خواهان بازگرداندن مسئولیت مدیریت این واحد خصوصی سازی شده به سازمان نوسازی صنایع هستند، افزودند: “در جریان تجمعات روزهای گذشته مسئولان مربوطه در خصوص پرداخت معوقات مزدی وعده‌هایی دادند که هنوز محقق نشده است”.

کارگران هپکو با اشاره به پی گیری دو نفر از نمایندگان شهرستان اراک در مجلس گفتند: “اخیراعلی اکبر کریمی و سید مهدی مقدسی که هر دو از حوزه انتخابیه اراک در کمیسیون‌های اقتصادی و صنعت مجلس شورای اسلامی عضویت دارند، در رابطه با وضعیت پیش آمده نامه‌ای را خطاب به وزیر امور اقتصادی و دارایی نوشته‌اند که ما منتظر پاسخ این نامه هستیم”.

عصر امروز انجام شد؛ تجمع صنفی کارگران سامان کاشی بروجرد در پی معوقات بیمه‌ای

به گزارش ایلنا، عصر امروز کارگران سامان کاشی بروجرد با تجمع صنفی خواستار پرداخت حق بیمه بیکاری معوق خود شدند.

حدود ۸۰ نفر از این کارگران مقابل سازمان تأمین اجتماعی این شهر به دلیل آنچه تعلل کارفرما در پرداخت حق بیمه هر ماه کارگران گفته می‌شود، تجمع کردند.

به گفته کارگران، کارفرما حق بیمه را به حساب تأمین اجتماعی واریز نکرده لذا تا زمانی که پرداخت حق بیمه کارگران به روز نشود تامین اجتماعی نمی‌تواند بیمه بیکاری آنها را برقرار کند.

همچنین گفته می‌شود، ۵۶ نفر از کارگران سامان کاشی بروجرد در آستانه بازنشستگی بوده اما کارفرما بیمه آنها را واریز نکرده و شرایط برای بازنشستگی آنها فراهم نیست.

این اعتراض در حالی رخ می‌دهد که ماه گذشته (۳۰ آذر) کارگران کاشی سامان کاشی بروجرد در اعتراض به بی‌توجهی مدیران کارخانه به پرداخت مطالبات مزدی خود مقابل ساختمان فرمانداری بروجرد تجمع کردند.

به گفته کارگران سامان کاشی در نتیجه فشارهای ناشی از بحران مالی که با آن دست به گریبانند همراه نمایندگان این واحد صنعتی، از یک‌سال و نیم پیش مرتب و دسته‌جمعی مقابل دفا‌تر مسئولان شهرستانی، استانی و مقابل ساختمان مجلس در تهران دست به تجمع زده‌اند.

طبق اظهارات کارگران سامان کاشی، این واحد به علت  مشکلات مالی، نبود سرمایه در گردش و بازار فروش، عدم نقدینگی و تهیه مواد اولیه و بدهکاری به سیستم بانکی از اسفندماه سال ۹۳ تاکنون نیمه‌تعطیل است.

سال‌های گذشته این کارخانه با بیش از ۴۰۰ کارگر فعالیت داشته که بیش از ۲۵۰ کارگر آن اخراج شده‌اند و هم‌اکنون این واحد نیمه‌فعال با حدود ۱۰۰ کارگر و با ظرفیت اندک کار می‌کند.

تجمع دوباره کارگران بازنشسته فولاد مقابل ساختمان مجلس

به گزارش ایلنا، صبح امروز گروهی از بازنشستگان صنعت فولاد کشور که از شهر‌ها و استان‌های مختلف به تهران آمدند برای دومین بار در ماه جاری مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به گزارش منابع خبری گروهی از کارگران وکارکنان بازنشسته فولاد که برای دومین بار در ماه جاری از سراسر کشور به تهران آمده‌اند از ساعت ۸ صبح امروز (چهارشنبه ۲۲ دیماه) مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی اجتماع کردند.

این تجمع مقارن ادامه بررسی مفاد لایحه برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی بوده است و از قرار معلوم تجمع‌کنندگان خواستار لغو خودگردانی صندوق فولاد، انتقال به صندوق بازنشستگی کشوری با تطبیق آیین‌نامه معتبر فولاد، مکلف کردن دولت به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان فولاد مطابق آیین‌نامه معتبر فولاد، پرداخت به موقع حقوق و هزینه‌های درمانی بازنشسته فولاد از بودجه‌ سنواتی هستند.

آن‌ها می‌گویند، دلیل اعتراض امروزمان در مقابل ساختمان مجلس رسیدگی به وضعیت بازنشستگان صنعت فولاد در لایحه بودجه ۹۶ وبرنامه ششم توسعه است که از قرار معلوم  وضعیت آن در جلسه بعد از ظهر  نهایی خواهد شد.

طبق اظهارات این کارگران بازنشسته، با وجود اعتراضات مکرر بازنشستگان صنعت فولاد در خصوص محقق نشدن مطالبات قانونیشان، و قولهای بی‌نتیجه مسئولان، با وجود ضعف جسمانی ناچاریم تا برای پیگیری مطالباتمان به تهران بیایم.

به گفته یکی از بازنشستگان معترض، چندین سال است به دلیل مشکلات مالی صندوق فولاد آسایش دوران بازنشستگی‌مان برهم خورده ومرتبا مسئولان برای پی گیری مشکلات بازنشستگان فولاد بار مالی  آن را بهانه می‌کنند.

طبق اظهارات وی، آیا رواست، بازنشسته‌ای که در زمان اشتغالش برای مدت سه دهه سخت ترین شرایط کاری را متحمل شده و حق بیمه پرداخت کرده است، حالا باید امروز به‌جای استراحت هر روز بدنبال مطالبات مزدی خود و تامین منابع مالی  باشد؟

طبق ادعای این کارگر معترض ،از روز هفتم تا به امروز ۲۲دی ماه که برای دومین بار برای پیگیری مطالباتمان به تهران آمده‌ایم شمار قابل توجهی از همکاران بازنشسته‌مان که پیشتر در اجتماع نخست ما را همراهی کرده بودند، به دلیل کهولت سن فوت کرده‌اند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید