خبرگزاری هرانا

    خانه  > کارگران  >  برگزاری سه تجمع اعتراضی طی شبانه روز گذشته

برگزاری سه تجمع اعتراضی طی شبانه روز گذشته

خبرگزاری هرانا ـ گروه‌های صنفی کارگری، شماری از کارگران اخراج شده کشتارگاه پرندک خزر و کارگران شاغل در پروژه راه آهن قزوین رشت طی دیروز و امروز در تجمعی اعتراضی خواستار رسیدگی به مطالبات خود شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، تجمع گروه‌های صنفی کارگری که نسبت به ادغام منابع درمانی سازمان تامین اجتماعی به طرح تحول سلامت معترضند در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی برگزار شد.

به دنبال تصمیم روز گذشته فعالان صنفی کارگری شاغل و بازنشسته برای برپایی اجتماعی صنفی اعتراضی در مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی، صبح امروز این گردهمایی صنفی با حضور کارگرانی از استان‌های تهران، سمنان، قزین، قم و مازندران برپا شد.

هدف تجمع کنندگان که از کارگران شاغل و بازنشسته تحت پوشش بیمه سازمان تامین اجتماعی هستند و شمار آنها به چند صد نفر می‌رسد، اعتراض به تلاش‌هایی است که در ماه‌های گذشته در جهت گنجانده‌شدن موضوع ادغام درمان سازمان تامین اجتماعی در طرح تحول سلامت صورت گرفته است.

پس از آنکه در ماه‌های گذشته موضوع بررسی لوایح برنامه ششم توسعه و بودجه سال ۹۶، در مجلس مطرح شد، زمزمزه‌هایی در خصوص تلاش برای ادغام امکانات و منابع مالی صندوق درمان سازمان تامین اجتماعی در طرح تحول سلامت مطرح شد.

این پیشنهاد که بیشتر از سوی مدیران وزارت بهداشت دولت یازدهم و نمایندگان همفکر آنها در مجلس شورای اسلامی مطرح شده‌است تاکنون با مخالفت جدی کارگران شاغل و بازنشسته روبرو بوده است.

کارگران در مقام مخالف اصلی این طرح می‌گویند، مدیریت انحصاری وزارت بهداشت بر تعیین بهای خدمات پزشکی و دارویی باعث شده است تا طرح تخول سلامت از مسیر اصلی خود که همانا ارائه پوشش فراگیر بیمه‌های درمانی برای محرومان بوده است فاصله گرفته و به طرحی هزینه‌بر که تنها نتیجه آن بلعیده شدن منابع صندوق‌های بیمه‌های اجتماعی درمانی است؛ تبدیل شود.

صبح امروز انجام شد؛ تجمع کارگران کشتارگاه پرندک خزر مقابل استانداری گیلان

به گزارش ایلنا، صبح امروز (۱۴ دی ماه) شماری از کارگران اخراج شده کشتارگاه پرندک خزر در اعتراض به بی‌توجه‌ای کارفرما در وضعیت شغلی وپرداخت مطالبات معوقه، مقابل ساختمان استانداری گیلان دست به تجمع زدند.

یکی از کارگران اخراجی در گفتگو با دیگر رسانه‌ها در خصوص دلایل تجمع امروزخود وسایرهمکارانش مقابل ساختمان استانداری گیلان گفته است؛ حدود ۱۰۰ کارگر کشتارگاه پرندک خزر با سوابق بالای کاری هستیم که از اردیبهشت ماه سال جاری بدنبال متوقف شدن ۴ ماهه فعالیت کشتارگاه به دلیل تخلفات بهداشتی با ۶ تا ۱۴ ماه حقوق معوقه از کار اخراج شده‌ایم.

به گفته او کارفرما در زمان اخراج کارگران جدا از پرداخت مطالبات معوقشان وعده بازگشت بکارشان را بعد از بازسازی کشتارگاه ورفع موانع بهداشتی آن داده بود اما بعدا (شهریور ماه) که کشتارگان مجددا راه اندازی شد به بهانه‌های مختلف از جمله مشکلات مالی نه تنها از پرداخت مطالبات کارگران طفره رفت بلکه با جذب نیروی کار جدید غیر بومی کارگران با سابقه شغلشان را از دست دادند.

کارگران درباره روند پی‌گیری حقوقی دریافت مطالباتشان می‌گویند «بعد از بدقولی کارفرما‌ همه کارگران به اداره کار شهرستان صومعه سرا شکایت کردند و اداره کار حکم به پرداخت مطالبات ما داد اما کارفرما تمکین نکرد و پرونده به دادسرای انتقال پیدا کرد.

به گفته کارگران، مجموع مطالبات این ۱۰۰ کارگر از کارفرما حدود ۲ میلیارد تومان می‌شود که هر کدام از کارگران مبالغی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان از کارفرما طلب دارند در ۹ماه گذشته بلاتکلیف بوده‌اند.

کارگران اخراجی کشتارگاه «پرندک خزر» می‌گویند پس از پی‌گیری‌های حقوقی سرانجام توانستند حکم مصادره اموال کارخانه را برای دریافت طلبشان بگیرند اما پیش از کارگران، بانک کشاورزی بابت طلب میلیاردی خود تمامی اموال کارخانه را مصادره کرد و اکنون دست کارگران به جایی بند نیست.

به گفته آنان پیش از این نیز چندین مرتبه مقابل استانداری گیلان وسایر نهادهای دولتی استان وشهرستان دست به اعتراض صنغی زده‌اند اما هر بار که تجمع می‌کنیم با وعده بی‌عمل مسئولان هر روز بر مشکلاتمان افزوده می‌شود.

روز گذشته در اعتراض به عدم پرداخت معوقات انجام شد؛ کارگران پروژه راه آهن قزوین رشت دست از کار کشیدند

به گزارش ایلنا، روز گذشته کارگران شاغل در پروژه راه آهن قزوین رشت در اعتراض به مطالبات مزدی پرداخت نشده دست از کار کشید ه وتجمع کردند.

صبح روز گذشته (دوشنبه ۱۳ دی ماه ۹۵) شماری از کارگران شاغل در پروژه راه آهن قزوین به رشت که تحت مسئولیت شرکت  پیمانکاری «خلخال دشت» مشغول بکار هستند  در اعتراض به چندین ماه مطالبات مزدی خود دست به اعتراض صنفی زده اند.

از قرار معلوم، این کارگران برای چندمین بار است در پی بی توجه ای پیمانکار به پرداخت مطالباتشان در محل کارگاه ومقابل نهاد های مختلف دولتی ددست به اعتراض صنفی می زنند.

ظاهرا دستمزد و مزایای این کارگران که تعداد آنها به حدود ۲۰۰ نفر می رسد در ۵ ماه گذشته پرداخت نشده است.

به گفته یکی از معترضین  در حالی روز گذشته به اعتراض صنفی خود پایان دادیم که سرپرست کارگاه این پروژه عمرانی به ما کارگران  وعده پرداخت حداقل  ۵۰۰ هزار تومان را بصورت الحساب داد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید