خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کارگران  >  برگزاری سه تجمع اعتراضی در کشور / یک تجمع فردا

برگزاری سه تجمع اعتراضی در کشور / یک تجمع فردا

خبرگزاری هرانا ـ بیش از سه هفته است که کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد بیرون مجتمع به نشانه اعتراض چادر زده‌اند. این کارگران می گویند مذاکرات با کارفرما و مقامات محلی بی‌نتیجه بوده‌است. ازطرفی جمعی از کارکنان موسسه ثامن الحجج، صبح امروز دوشنبه (۱۳ دی ماه) با سفر به تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. از سوی دیگر، جمعی از کارکنان موسسه ثامن الحجج، صبح امروز با سفر به تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند. همچنین جمعی از تشکل‌های کارگران و بازنشستگان اعلام کرده‌اند فردا صبح در اعتراض به مطرح شدن مجدد طرح ادغام مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع خواهند کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا، بیش از سه هفته است که کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد بیرون مجتمع به نشانه اعتراض چادر زده‌اند. این کارگران می گویند مذاکرات با کارفرما و مقامات محلی بی‌نتیجه بوده‌است.

کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد از ادامه اعتراضات صنفی خود خبر دادند.

این کارگران، بیش از سه هفته است که بیرون مجتمع چادر زده‌اند و در سرما و یخبندان، به نشانه اعتراض به عدم دریافت دستمزد، حتی شب‌ها را هم در این چادر‌ها به سر می‌برند.

معترضان می‌گویند: “بیش از شانزده ماه است که دستمزد ما پرداخت نشده؛ به گفته یکی از این کارگران، ما خواهان اجرای ماده ۱۲ قانون کار هستیم؛ او می‌گوید به راستی چرا کارفرما و مقامات پس از برگزاری مزایده، کارگران را قربانی کرده‌اند؟”

این کارگران در عین حال از برگزاری یک جلسه مذاکره در اداره کار مهاباد در شنبه (۱۱ دی) خبر دادند. از قرار معلوم در این جلسه، چهار نفر از نمایندگان کارگران، نمایندگان کارفرما، مقامات اداره کار و مسئولان محلی شرکت داشته‌اند.

یکی از کارگران حاضر در این جلسه با بیان اینکه این مذاکرات بی‌نتیجه خاتمه یافت؛ می‌گوید: “ما حاضر بودیم ۵۰ در صد از مطالبات را دریافت کنیم و به کارفرما فرصت بدهیم تا مشکلات را حل و باقی طلب ما را واریز کند؛ اما طرف مقابل این پیشنهاد را قبول نکرد، پیشنهاد آن‌ها این است که برای یک ماه اعتراض را متوقف کنید تا مشکلات را حل کنیم، اما ما نمی‌توانیم این پیشنهاد را بپذیریم؛ چرا که در ماههای گذشته هیچ قدمی در جهت حل مشکلات ما برداشته نشده”.

کارگران مجتمع کشت و صنعت مهاباد می‌گویند صدایمان به جایی نمی‌رسد. به نظر می‌رسد هیچ کس حامی ما نیست و همه مسئولان شهر و مقامات محلی، از کارفرما حمایت می‌کنند؛ برای ما به جز ادامه این اعتراضات هیچ راهی نمانده است.

صبح امروز اتفاق افتاد؛ سرگردانی یک ساله، کارکنان ثامن‌الحجج را به مقابل مجلس کشاند

به گزارش ایلنا، جمعی از کارکنان موسسه ثامن الحجج، صبح امروز دوشنبه (۱۳ دی ماه) با سفر به تهران مقابل ساختمان مجلس شورای اسلامی تجمع کردند.

به دنبال اعلام متوقف شدن فعالیت موسسه ثامن الحجج در کشور صبح امروز دست کم ۲۰۰ نفر از مجموع دو هزارو ۷۰۰ نفر از کارکنان موسسه ثامن الحجج که از نقاط مختلف کشور خود را به پایتخت رسانده‌اند، خواستار مشخص شدن وضعیت شغلی خود از نمایندگان مجلس شدند.

بر اساس گزارش یکی از معترضین گفت: تقریبا یکسال پیش به دلایلی که ما بی‌خبریم به دستور شورای ‌عالی پول اعتبار، بانک مرکزی وقوه قضائیه فعالیت تمامی ۴۸۰ شعبه موسسه ثامن الحجج متوقف و در نتیجه حدود ۲۷۰۰ پرسنل آن تاکنون سرگردان مانده‌اند.

او با بیان اینکه کارکنان موسسه ثامن الحجج اعتقاد دارند که قبل از انحلال این موسسه باید به وضعیت شغلی آن‌ها رسیدگی شود، افزود: “بعد از واگذاری مسئولیت سرپرستی حساب‌های مشتریان این موسسه به بانک پارسیان قرار بود همین بانک نیز در مورد وضعیت شغلی کارکنان موسسه ثامن‌الحجج تصمیم گیری کند و در همین رابطه حتی مسئولان بانک مذکور در یک نوبت از ۱۵۰۰ نفر از کارکنان ثامن الحجج آزمون استخدامی اخذ کردند که هنوز نتیجه آن مشخص نشده است”.

این کارمند موسسسه ثامن الحجج با یادآوری اینکه کارمندان اخراجی با میانگین سوابق۷ سال به امید بازگشت به کار، هر چند روز یکبار پیگیر وضعیت شغلی خود از نهادهای مختلف مرتبط با موسسه ثامن الحجج هستند، افزود: “علاوه بر نامشخص بودن وضعیت شغلی، مدیریت موسسه ثامن الحجج به هریک از کارکنان خود مبالغ قابل توجهی بابت سنوات ودو ماه دستمزد بدهکار است”.

به گفته او آن‌ها در همین رابطه از نماینده‌های مجلس به ویژه اعضای فراکسیون کارگری توقع دارند تا به مشکل آن‌ها رسیدگی کند.

تجمع‌کنندگان که از شعب مختلف موسسه ثامن الحجج در سراسر کشور به نمایندگی از جمعیت ۲۷۰۰ نفری کارکنان این موسسه مالی اعتباری امروز گرد‌هم آمده‌اند، می‌گویند تا زمان قطعی نشدن نتیجه در تهران می‌مانیم و به شهر‌هایمان بازنمی‌گردیم.

روزگذشته انجام شد؛ کارگران پیمانی فضای سبز منطقه سه شهرداری اهواز تجمع کردند

به گزارش ایلنا، گروهی از کارگران پیمانی فضای سبز منطقه سه شهرداری اهواز که طی چند ماه گذشته حقوق نگرفته‌اند؛ روز گذشته یکشنبه (۱۲ در ماه) مقابل دفتر پیمانکار واقع در پارک ملت تجمع کردند.

این کارگران گفته‌اند: “حدود ۱۵۰ نفر هستیم که تحت مسئولیت شرکت پیمانکاری « پارسوماش» در ناحیه  ۳ و ۴ منطقه سه شهر اهواز مشغولیم اما در نتیجه بی‌توجه‌ای مدیران این شرکت بابت  چند ماه مزد از کارفرما طلبکاریم”.

به گفته کارگران معترض،کارفرمای شرکت پیمانکاری دستمزد ماه های مهرآبان و آذر را به آنان پرداخت نکرده بود  که با تجمع روز گذشته دستمزد یک ماه مطالبات مربوط به مهر ماه کارگران به حسابشان واریز شد.

به ادعای آنان، یکی دیگر از موارد مورد اعتراض کارگران فضای سبز شهرداری منطقه سه اهواز ناکافی بودن دستمزد آنان است.

به گفته  آنان آنچه کارگران شهرداری اهواز هر ماه به عنوان دستمزد می گیرند حداقل‌های مزدی قانون است اما این حداقل‌ها کفاف معیشت آنها را نمی‌دهد. از طرفی حقوق کارگران تنها یکبار در سال افزایش پیدا می‌کند و آن یکبار هم به گونه‌ای تعیین می‌کنند که به هیچ وجه با هزینه‌های زندگی و نرخ تورم واقعی همخوانی ندارد.

جمعی از تشکل های کارگری و بازنشستگان: در اعتراض به طرح ادغام فردا تجمع می‌کنیم

به گزارش ایلنا، جمعی از تشکل‌های کارگران و بازنشستگان اعلام کرده‌اند فردا صبح در اعتراض به مطرح شدن مجدد طرح ادغام مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع خواهند کرد.

جمعی از تشکل‌های صنفی کارگری و همچنین تشکل‌های بازنشستگان تامین اجتماعی اعلام کرده‌اند فردا سه شنبه (۱۴ شهریور ماه) در اعتراض به مطرح شدن طرح ادغام در صحن علنی مجلس، از ساعت ۸ صبح مقابل مجلس شورای اسلامی تجمع اعتراضی بر پا خواهند کرد.

از قرار معلوم، قرار است طرح ادغام صندوق درمان تامین اجتماعی در بیمه سلامت فردا در صحن علنی مجلس در قالب ماده ٨٧ برنامه ششم پیشنهاد شود. لذا برپایی تجمع فردا با هدف حفظ استقلال سازمان تامین اجتماعی و صیانت از اندوخته‌های کارگران صورت خواهد گرفت.

در همین رابطه کانون هماهنگی شوراهای اسلامی کار استان تهران و کانون عالی بازنشستگان تامین اجتماعی در فراخوان‌های جداگانه از اعضای تشکل‌های خود خواسته‌اند که در این تجمع شرکت کنند و با حضور خود به نمایندگان مجلس نشان دهند که جامعه کارگری با بحث ادغام به شدت مخالف است. این فراخوان‌ها هم در شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود و هم از طریق سیستم ارتباطی پیامک به دست کارگران و بازنشستگان رسیده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید