خبرگزاری هرانا
امروز یکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵, 16th of January 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۵/۱۰/۱۲ ساعت ۲۱:۴۴:۲۸

    خانه  > حقوق آکادمیک  >  شصت هزار بی‌سواد در خراسان‌رضوی وجود دارد

شصت هزار بی‌سواد در خراسان‌رضوی وجود دارد

خبرگزاری هرانا ـ معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی گفت که ۶۰ هزار بیسواد در خراسان رضوی وجود دارد که ۳۰ هزار نفر آن‌ها جذب شدند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، مصطفی اسدی امروز، ۱۲ دی‌ماه در مراسم تقدیر از آموزش دهندگان سواد آموزی سبزوار با بیان این مطلب اظهار کرد: “در حال حاضر ۳۷ مرکز یادگیری محلی در خراسان رضوی برای ریشه‌کن نمودن بی سوادی فعال است”.

وی ادامه داد: “حدود ۲درصد از مردم خراسان رضوی بیسواد هستند که تا پایان سال ۲۰۱۸ بیسوادی در این استان ریشه کن میشود”.

اسدی گفت: “حصول اطمینان از آموزش کیفی فراگیر عادلانه، اشاعه فرصت‌های یادگیری مداوم برای همه و توانمندسازی فراگیران برای تبدیل به شهروندان خلاق و پاسخگو مورد توجه  نهضت سوادآموزی است”.

معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش خراسان‌رضوی افزود: “تقویت سیاستهای ریشه کن نمودن بیسوادی در کشور با همکاری سازمان فنی و حرفهای، رسانه‌ها، نهادهای آمار، جهاد کشاورزی، کمیته امداد امام، بهزیستی و بهداشت و درمان در حال اجراست”.

وی با بیان اینکه اوایل انقلاب اسلامی ۴۷ درصد مردم ایران باسواد بودند و در حال حاضر بیش از ۹۸ درصد مردم با سواد هستند و  ۲ درصد باقی مانده کار آموزش دهندگان را سخت کرده است، عنوان کرد: “امروز به دنبال سوادآموزی خانه به خانه، چهره به چهره  با بحث های اقناعی هستیم تا  بیسوادان و کم سوادان حداقل خواندن، نوشتن و حساب کردن را فرا بگیرند”.

در ادامه این مراسم، معاون استاندار و فرماندار ویژه سبزوار، احمد برادران طی سخنانی اظهار کرد: “توجه به عدالت آموزشی و دانش افزایی شهروندان در منشور حقوق شهروندی نیز مورد توجه قرار گرفته‌است”.

وی افزود: “افزایش سواد باعث بهبود زندگی مردم و ارتقاء شاخصهای توسعه در جامعه  میشود و از بسیاری از آسیبها و ناهنجاری‌های فرهنگی و اجتماعی در سطح جامعه جلوگیری می‌کند”.

برادران همکاری کلیه دستگاههای اجرایی، بخشداران و دهیاران را در ریشه کن کردن بیسوادی در شهرستان ضروری دانست و عنوان کرد: “۵۶۶ نفر بیسواد ۱۰ تا ۴۹ سال در شهرستان سبزوار شناسایی و در سامانه سوادآموزی ثبت شدند که از این تعداد ۱۸۳ نفر زن و ۳۸۳ نفر مرد هستند”.

مرتضی بینش، معاون مدیر کل و مدیر آموزش و پرورش سبزوار نیز در این مراسم خاطرنشان کرد: “براساس اطلاعات سامانه سوادآموزی در ابتدای تابستان سال جاری، ۸۱۶ نفر بی سواد شناسایی که با  جذب و آموزش این افراد ۲۵۰ نفر باسواد شدند و هم اکنون بیش از ۹۹.۵ درصد جمعیت این شهرستان از سواد بهره‌مند هستند.

وی صریح کرد: “۴۵۰ نفر آموزش دهنده اداره سوادآموزی سبزوار در سامانه سوادآموزی ثبت که ۱۵۰ نفر آن‌ها فعال هستند و ۵۳۰ نفر طی سال جاری در سه مقطع سوادآموزی، تحکیم و انتقال زیرپوشش برنامه‌های نهضت سوادآموزی این شهرستان قرار گرفتند”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید