خبرگزاری هرانا

    خانه  > slide, اندیشه و بیان  >  دو کشته در دورود و بازداشت های فله ای؛ آماده سازی زندان اوین برای پذیرش تعداد زیادی از بازداشت شدگان

دو کشته در دورود و بازداشت های فله ای؛ آماده سازی زندان اوین برای پذیرش تعداد زیادی از بازداشت شدگان

خبرگزاری هرانا – با گذشت ۴ روز از آغاز اعتراضات مردمی در شهرهای مختلف ایران، مقامات مسئول علاوه بر ۲ کشته شده درگیری های دورود، به تدریج اطلاعات بیشتری از صدها بازداشت شده اعتراضات سراسری ارائه می کنند. همزمان از زندان اوین گزارش می رسد مسئولان زندان با تخلیه سالنهایی از زندان محل مشخصی برای پذیرش بازداشت شدگان این روزهای تهران آماده کردند.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، مسئولان زندان اوین با خالی کردن قرنطینه اندرزگاه ۴ این زندان که گنجایش ۱۸۰ نفر را دارد محل مشخصی برای انتقال بازداشت شدگان روزهای اخیر در تهران در نظر گرفته اند.

مسئولان این زندان، از روز گذشته روند خارج کردن زندانیان قدیمی تر از این سالنها را آغاز کردند و امروز کاملا این سالنها برای پذیرش افراد جدید آماده بودند.

این محل بصورت رسمی گنجایشی ۱۸۰ نفره دارد ولی طبق تجربه در صورت نیاز مسئولین زندان میتوانند جمعیتی چند برابر را نیز در آن جا دهند.

همزمان با این تحولات، شاهدان عینی به گزارشگر هرانا توضیح دادند حداقل ۲ اتوبوس از بازداشت شدگان که بیش از یکصد نفر تخمین زده میشوند امروز در این زندان سرنشینان خود را که از محلهای مختلف بخصوص مقرهای پلیس امنیت جمع آوری کرده بودند در این زندان پیاده کردند.

مسئولان قضایی و امنیتی تاکنون آمار جامعی از بازداشت شدگان ارائه ندادند با اینحال امروز دادستان تهران در نشست “شورای معاونان دادسرای تهران” بدون اشاره به تعداد، از دستگیری تعدادی از معترضین در تهران خبر داد.

همچنین معاون امنیتی انتظامی فرمانداری تهران در گفتگو با ایلنا از بازداشت ۲۰۰ نفر در تجمعات مناطق مرکزی تهران در روز گذشته خبر داد، وی گفت “حدود ۲۰۰ نفر در تجمعات روز گذشته در محدوده انقلاب و ولیعصر که قصد درگیری و تخریب اموال داشتند دستگیر شدند” این مقام مسئول افزود “این افراد هم اکنون در اختیار دستگاه قضایی قرار گرفته‌اند، برخی دیگر هم با نگاه رافت آزاد شدند. چند دانشجو هم دستگیر شده بودند که آزاد شدند؛ برخی از خانواده‌های دانشجویان در مقابل دانشگاه حضور پیدا کرده بودند که فرزندانشان تحویل آن‌ها داده شد.”

علی اصغر ناصربخت همچنین گفت “مجموع لیدرهایی که در تجمع غیرقانونی دیروز دستگیر شدند حدود ۴۰ نفر بودند”.

از سوی دیگر پس از انتشار اخبار ضد و نقیض در خصوص کشته شدن تعدادی از معترضان در “درود”، سرانجام امروز معاون استانداری لرستان تایید کرد دو شهروند اهل شهر درود شب گذشته در اعتراضات مردمی با گلوله کشته شدند. وی در ادامه افزود “چند تن از شهروندان معترض در خرم آباد دستگیر شدند.”

معاون استانداری لرستان یادآورشد: “در این درگیری هدف همه ما این بود که تجمع به صورت مسالمت آمیز پایان پذیرد، اما ۲ نفر حاضر در حادثه کشته شدند”.

فرمانده انتظامی شهرستان رباط کریم نیز از دستگیری فردی به هویت «ر.ع» که اقدام به انتشار فراخوان تجمع اعتراضی در شبکه اجتماعی اینستاگرام کرده بود خبر داد.

از سوی دیگر جواد کریمی قدوسی نماینده مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار الف از دستگیری چند معترض به وضعیت گرانی در مشهد خبر داد. هر چند پیش از این نیز  مقامات مسئول از بازداشت ۵۲ نفر نیز در جریان اعتراضات مشهد در این شهر خبر داده بودند.

صدا و سیمای استان گلستان نیز گزارش داد “در تجمع شب گذشته گرگان که حدود ۴۰ نفر از لیدرها و عناصر اصلی آن بازداشت شدند ۲ نفر از بازداشتی ها از تهران به استان گلستان آمده بودند”

همچنین در پی برخورد خشن و ضرب و شتم معترضان توسط نیروهای انتظامی و امنیتی در شهرستان اراک، روز گذشته در این شهر دست‌کم ۸۰ تن بازداشت و ۴ تن نیز زخمی شدند.

موارد فوق در حالی است که هرانا مورخ ۸ دیماه گزارش داده بود، در پی تظاهرات اعتراض آمیز در زاهدان “دست‌کم ۳ تن از دانشجویان شهر زاهدان به نام های امین رضایی، امید ارسلان پژمان، یاسین میرزایی” توسط نیروهای انتظامی این شهر دستگیر شدند.

از تاریخ ۷ دیماه تاکنون مردم شهرهای زیادی در ایران در اعتراض به وضعیت بد اقتصادی تجمع کردند. ماموران امنیتی علیه معترضان از ماشین آب‌پاش و گاز اشک‌آور استفاده کردند. 

معترضانی که در روز های ابتدایی بدلیل مشکلات مالی و وضعیت بد اقتصادی در خیابان ها دست به اعتراض زده بودند، در روز های اخیر علاوه بر مشکلات اقتصادی از سران کشور منجمله رهبر ایران و نظام حاکم نیز به تندی انتقاد کردند و بر علیه آن شعار دادند.

امروز مورخ ۱۰ دیماه برای چهارمین روز متوالی نیز معترضان در شهرهای مختلف ایران حضور خیابانی چشمگیری را به نمایش گذاشتند.

مطالب مرتـبط

    بدون نظر

    نظر بگذارید