خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, سایر گروهها  >  گزارشی از وضعیت سعید نوروزی، زندانی امنیتی زندان اوین

گزارشی از وضعیت سعید نوروزی، زندانی امنیتی زندان اوین

خبرگزاری هرانا – سعید نوروزی زندانی امنیتی محبوس در زندان اوین، دومین سال محکومیت ۵ ساله خود را در این محل سپری می کند. پرونده وی در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به اتهام “شروع به انتشار و افشای اسناد سری” مورد بررسی قرار گرفت که نهایتا منتهی به محکومیت ۵ ساله او به زندان شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سعید نوروزی زندانی امنیتی که در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به پنج سال حبس محکوم شده بود در حال گذراندن دومین سال دوران محکومیت خود در زندان اوین است.

آقای نوروزی اقتصاددان و از کارمندان سابق سپاه پاسداران است که به اتهام “شروع به انتشار اسناد سری” از سال ۹۴ در زندان اوین می برد.

بازپرسی آقای نوروزی در شعبه یکم دادسرای عمومی ناحیه ۳۳ مقدس صورت گرفته و در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی صلواتی در سال ۹۴ به اتهام “شروع به انتشار و افشای اسناد سری” به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

ابن محکومیت در حالی صورت گرفت که آقای نوروزی مدعی است “هیچگونه انتشار و یا افشایی صورت نگرفته است”.

این زندانی از سال ۹۴ در زندان اوین نگهداری میشود و به تازگی از اندرزگاه ۷ این زندان به ساختمان ۸ این محل منتقل شده است.

محکومیت این زندانی از ۱۹ خردادماه ۹۴ شروع شده و در ۲۳ اردیبهشتماه سال ۹۲ پایان خواهد یافت.

لازم به ذکر است، عمده زندانیان امنیتی در ایران ذیل ماده ۵۰۱ (جاسوسی) و ماده ۵۰۸ (همکاری با دولت متخاصم) قانون مجازات اسلامی مورد محاکمه قرار میگیرند، با توجه به عدم شفافیت دستگاه قضایی در رسیدگی به این قبیل پرونده ها و با توجه به اینکه دستگاه قضایی بر اساس سابقه در مواردی برای برخورد با مخالفان سیاسی خود از طرح اتهامات امنیتی به عنوان حربه ای استفاده کرده است صحت و سقم اتهامات منتسبه به این قبیل زندانیان برای نهادهای حقوق بشری روشن نیست.

هفته گذشته خبرگزاری هرانا با انتشار گزارشی به زندانیان امنیتی که عمدتا با اتهامات جاسوسی دستگیر شده بودند تحت عنوان زندان اوین؛ لیست هویت ۳۹ زندانی امنیتی اندرزگاه ۷ اوین پرداخته بود.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید