خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اعدام  >  احراز هویت مسلم محمدی، افزایش آمار اعدام شدگان رجایی شهر کرج

احراز هویت مسلم محمدی، افزایش آمار اعدام شدگان رجایی شهر کرج

خبرگزاری هرانا – سحرگاه ۲۹ آذرماه زندان رجایی شهر کرج شاهد اجرای حکم اعدام گروهی از زندانیان بود. هرانا طی گزارشات پیشین تعداد اعدام شدگان را حداقل ۴ زندانی برآورد کرده بود با اینحال پس از گذشت زمان و دریافت اطلاعات بیشتر مشخص شد حداقل چهار زندانی دیگر علاوه بر ۴ فرد قبل در همان زمان و محل اعدام شده است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، سحرگاه روز ۲۹ آذرماه، از مجموع زندانیان محکوم به اعدام منتقل شده به سلولهای انفرادی زندان رجایی شهر کرج حداقل ۸ زندانی اعدام شدند. اتهام عمده اعدام شدگان قتل و نوع محکومیت آنان اعدام در قالب قصاص بود.

رسانه های داخلی به اعدام ۴ متهم به سرقت مسلحانه در زندان رجایی شهر کرج بدون اعلام هویت آنان اشاره کردند.

هرانا پیش تر به ۴ مورد از اجرای احکام مورد اشاره پرداخته بود با اینحال در روزهای اخیر با دریافت اسناد و اطلاعات بیشتر احراز شد که حداقل یک زندانی دیگر به نام “مسلم محمدی” همراه با ۷ زندانی دیگر اعدام شده است. به نظر می آید آقای محمدی یکی از چهار متهم پرونده موسوم به “سرقت مسلحانه از سوپرمارکت ها” بود که به همراه ۳ هم پرونده دیگرش اعدام شد.

یکی از نزدیکان مسلم محمدی در گفتگو با گزارشگر هرانا ضمن تایید این موضوع توضیح داد “مسلم محمدی، از اهالی قرچک ورامین بود و بابت سرقت مسلحانه از یکسال پیش در زندان به سر می برد.”

این منبع نزدیک به آقای محمدی اضافه کرد “مسلم دوسال پیش از بابت جرایم مواد مخدر هم زندان بود که از آن تبرئه و آزاد شد اما دوباره سال قبل بابت سرقت مسلحانه دستگیر و خیلی سریع به اعدام محکوم شد و در کمال ناباوری ما حدود یک هفته قبل به سلول منتقل و بعد هم ۲۹ آذرماه همراه با سایر زندانیان در زندان رجایی شهر کرج اعدام شد.”

این زندانی پیش از ۲۱ آذرماه به سلول انفرادی منتقل شده بود و نسبت به زندانیان دیگری که بین ۲۷ و ۲۸ آذرماه به سلول جهت اجرای حکم منتقل شدند مدت بیشتری را در انفرادی به انتظار مانده بود.

لازم به یادآوری است، هرانا پیش تر گزارش کرده بود سحرگاه ۲۹ آذرماه با حضور نماینده دادستان، ریاست زندان و سایر مقامات مسئول احکام اعدام در مورد دست کم ۴ زندانی به نامهای نیما اسماعیلیان، حمید عبدالهی، مصطفی چاردولی و امیرعباس اردستانی که اولیای دم پرونده های آنان حاضر به مسامحه یا بخشش نشدند به اجرا درآمد. با توجه به اطلاعات تکمیلی “مسلم محمدی” را نیز باید بعنوان اعدام شده هشتم این روز به لیست مذکور اضافه نمود.

با توجه به عدم اجازه دولت ایران به فعالیت آزادانه نهادهای مستقل مدافع حقوق بشر، گردش اخبار در موارد حساسی چون اعدام با دشواری های زیاد و از منافذ غیررسمی صورت می گیرد، از این رو هرانا احتمال افزایش تعداد اعدام شدگان یا ارائه جزییات دیگر در قالب گزارشات تکمیلی را در نظر می گیرد.

از سوی دیگر در زمان گزارش قبلی هرانا، از سرنوشت یکی از منتقل شدگان جهت اعدام، به نام پیمان شیخی اظهار بی اطلاعی شده بود که با گذشت زمان مشخص شد نامبرده با رضایت اولیای دم و تعویق اجرای حکم به بند سابق محل نگهداری بازگشته است.

به غیر از اعدام “نیما اسماعیلیان” که متهم به قتل یک افسر پلیس بود، اجرای حکم سایر افراد تاکنون توسط مراجع و رسانه های دولتی اطلاع رسانی نشده اند، مرکز آمار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران هم در گزارش سالانه خود اعلام کرده بود بیش از ۶٠ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمیشوند که اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می خوانند.

لازم به ذکر است بنا بر گزارش سالانه سازمان عفو بین الملل ایران به تناسب سرانه جمعیت و میزان اعدام رتبه نخست اعدام شهروندان خود در دنیا را دارد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید