خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶, 25th of July 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۳۰ ساعت ۱۵:۲۴:۵۲

    خانه  > slide, اندیشه و بیان, زندانیان  >  گزارشی از آخرین وضعیت سعید شیرزاد؛ ۶ سال حبس و دو پرونده مفتوح / اسناد

گزارشی از آخرین وضعیت سعید شیرزاد؛ ۶ سال حبس و دو پرونده مفتوح / اسناد

خبرگزاری هرانا – سعید شیرزاد، زندانی سیاسی محبوس در زندان رجایی شهر کرج در خردادماه امسال حکم محکومیت قطعی خود به تحمل ۵ سال حبس تعزیری را دریافت کرد، با فاصله اندکی ۱ سال حبس تعلیقی نامبرده از بابت پرونده ای قدیمی به اجرا درآمد و محکومیت وی به ۶ سال حبس افزایش یافت. علاوه بر محکومیت مورد اشاره با توجه به اینکه آقای شیرزاد در ماجرای انتقال اجباری زندانیان سیاسی به بندی امنیتی در زندان رجایی شهر کرج بعنوان معترض نقش فعالی داشت دو پرونده دیگر نیز علیه این زندانی از بابت اتهاماتی چون توهین به رهبری و اخلال در نظم زندان مفتوح شده است. این زندانی سیاسی که مدت زیادی در اعتصاب غذا به سر برده و از سوی دیگر نیز مورد ضرب و شتم مسئولین زندان قرار گرفته است از مشکلات پزشکی و سلامتی در رنج است.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، از تاریخ ۸ مردادماه سال جاری، در پی تصمیم نهادهای امنیتی با متولی گری سازمان زندانها مبنی بر انتقال اجباری زندانیان سیاسی زندان رجایی شهر کرج به یک بند امنیتی-ویژه تنش ها در این زندان بالا گرفت.

زندانیان سیاسی در این زندان متحمل فشارهای مختلفی شدند که کماکان ادامه دارد. از جمله این زندانیان سعید شیرزاد است که در اعتراضات متعدد و طولانی زندانیان سیاسی این زندان در واکنش به انتقال به بند امنیتی-ویژه همراهی جست.

یک منبع نزدیک به این زندانی سیاسی در خصوص آخرین وضعیت وی به گزارشگر هرانا توضیح داد “از مردادماه تاکنون برای سعید دو پرونده جدید مفتوح شده است که از بابت یکی مبلغ ۷۰ میلیون وثیقه صادر شده و دومی نیز در آستانه دادرسی است.”

به گفته این منبع نزدیک به سعید شیرزاد “یک پرونده مربوط به مردادماه یعنی زمانی بود که آقای شیرزاد به همراه ۷ زندانی دیگر به نامهای سعید ماسوری، امیر قاضیانی، ابوالقاسم فولادوند، رضا اکبری منفرد، حسن صادقی، پیروز منصوری و جعفر اقدامی در اعتصاب غذا به سر می بردند و بدون حکم قضایی بصورت غیرقانونی به سلولهای انفرادی منتقل شدند، در چنین وضعیتی مسئولان زندان برای لاپوشانی اعمال خود همه این افراد را به اتهاماتی از جمله سردادن شعار علیه رهبر، اخلال در نظم زندان و توهین به مسئولان و … متهم کردند و با همراهی مقامات قضایی ناظر بر زندان پرونده هایی برای این افراد گشودند که در مرحله دادرسی است.”

با فاصله کوتاهی از این پرونده، در ماهی که گذشت نیز پرونده دیگری برای سعید شیرزاد و ۳ زندانی سیاسی دیگر به نامهای امیر قاضیانی، سعید پورحیدر و ابراهیم فیروزی مفتوح شد که در آن، این زندانیان به تخریب اموال عمومی متهم شدند.

در این پرونده که نزد شعبه ۳ بازپرسی دادسرای اوین مفتوح شده برای آقای شیرزاد قرار وثیقه ۷۰ میلیون تومانی صادر شده است.

دادنامه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد

علاوه بر پرونده های جدید بر اساس دادنامه پیش رو، آقای شیرزاد به اجتماع و تبانی از طریق ارتباط با خانواده های زندانیان مخالف نظام بصورت قطعی محکوم شده است.

منبع مطلع از پرونده سعید شیرزاد در این خصوص به گزارشگر هرانا توضیح داد “کمک سعید شیرزاد به خصوص در زمینه آموزش به کودکان خانواده های زندانیان که بعضا از خانواده های زندانیان هوادار سازمان مجاهدین خلق بودند مبنای طرح چنین اتهامی شده است.” همین اتهام و مصداق در اوراق دیگر پرونده مانند برگه اعلام وضعیت این زندانی نیز به چشم می خورد.

به گفته این منبع مطلع “در ادامه دادنامه، اتهام اخلال در نظم عمومی به دلیل شرکت در تجمع اعتراضی مقابل شهرداری تهران در اعتراض به کشته شدن یک دستفروش در متروی تهران مطرح شده بود. اتهام جاسوسی نیز به دلیل ارتباط با گزاشگر سابق سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران بر علیه او مطرح شده است.”

بر اساس اطلاعات درج شده در این دادنامه این حکم از تاریخ ۱۰ خردادماه سال جاری قطعیت یافته است.

در برگه “پرینت وضعیت زندان” که نشان دهنده آخرین موقعیت حقوقی آقای شیرزاد است، همانطور که مشاهده میشود به غیر از ۵ سال حبس صادره از پرونده اصلی، یکسال حبس دیگر نیز به این محکومیت اضافه شده است.

منبع نزدیک به سعید شیرزاد در توضیح اضافه شدن یک سال حبس جدید به محکومیت پیشین آقای شیرزاد توضیح داد “حکم یکسال تحمل زندان به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام مربوط به پرونده سال ۹۱ سعید است که پس از قطعیت حکم ۵ ساله تجدید نظر، زمانی که زندانیان در فضای اعتراض به موضوع انتقال به سر می بردند اجرایی و به حکم قبل اضافه شده است.”

بر اساس احکام قطعی، تاریخ آزادی آقای شیرزاد که از سال ۹۳ در زندان به سر می برد، ۲۱ فروردین ماه سال ۱۳۹۹ تعیین شده است.

سعید شیرزاد بعنوان یکی از معترضان به انتقال اجباری زندانیان و رفتارهای غیرقانونی مسئولین زندان بصورت خودسرانه با دستور رئیس زندان برای مدت ۸ ماه از ملاقات حضوری با خانواده محروم شده بود.

از سوی دیگر این زندانی سیاسی که چندین نوبت اعتصاب غذای طولانی را تجربه کرده بود، در آخرین آن که بیش از ۵۰ روز به طول انجامید و به کاهش ۱۸ کیلوگرمی انجامید تحلیل قوای جسمانی روبرو شد.

علاوه بر ضعف جسمی و وخامت حال، سعید شیرزاد، بر اثر ضرب و شتم هایی که بخصوص بعد از ماجرای انتقال اجباری چندین بار و عمدتا هم توسط محمد مردانی، رئیس سابق زندان تکرار شد دچار صدمات جسمی شد.

برگه اعلام وضعیت زندان

به گفته منبع نزدیک به سعید شیرزاد، پس از انجام آزمایش سونوگرافی به تازگی مشخص شده که منشا دردهای مستمر سعید “کیست کلیه” است، بیماری که در فضای زندان شکل گرفته و سابقه قبلی ندارد.

از سوی دیگر به دلیل ضرب و شتم های مورد اشاره این گزارش، آقای شیرزاد دارای دیسک کمر در مهره های تحتانی شده است و نیازمند بستری شدن و دریافت خدمات فیزیوتراپی است. رسیدگی هایی که تا زمان تنظیم این گزارش به دلیل رفتارهای سلیقه ای و تلافی جویانه مسئولان زندان کماکان از این زندانی دریغ می شود.

لازم به یادآوری است سعید شیرزاد، فعال سیاسی، در دوازدهم خردادماه ۱۳۹۳، در محل کار خود در پالایشگاه تبریز بازداشت و ابتدا به زندان اوین منتقل شد و پس از مدتی به زندان رجایی شهر کرج تبعید شد.

این زندانی سیاسی پس از چندین مرتبه تعویق دادرسی، نهایتا شهریور ماه ۱۳۹۴ از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی صلواتی و با حضور وکیل او امیرسالار داودی پس از گذشت پانزده ماه از تاریخ بازداشتش، به اتهام «ﺍﺟﺘﻤﺎﻉ ﻭ ﺗﺒﺎﻧﯽ ﺑﻪ ﻗﺼﺪ ﺍﻗﺪﺍﻡ ﻋﻠﯿﻪ ﺍﻣﻨﯿﺖ ﮐﺸﻮﺭ» به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد.

جلسه دادگاه تجدیدنظر سعید شیرزاد ۲۶ فروردین‌ماه ۱۳۹۶ پس از گذشت حدود یکسال و نیم از تاریخ دادگاه بدوی در فضایی پرتنش در شعبه ۵۴ دادگاه تجدیدنظر استان تهران مستقر در دادگاه انقلاب، برگزار شد.

ابلاغیه دادگاه تجدیدنظر

همینطور لازم به اشاره است، سعید شیرزاد پیش تر در ٣١ مرداد ماه ۱۳۹۱، زمانى که براى امداد و کمک رسانى به مردم زلزله زده آذربایجان شرقى به اهر رفته بود، در ماجرای موسوم به “امدادرسانان کمپ سرند” بازداشت و پس از گذراندن ١٩ روز با قید کفالت از زندان آزاد و مدتی بعد به یکسال حبس تعلیقی از بابت آن محکوم شد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید