خبرگزاری هرانا
امروز سه شنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۶, 20th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۲۸ ساعت ۲۰:۱۶:۴۲

    خانه  > سایر گروهها  >  با ۱۹۵ رأی موافق نمایندگان؛ لایحه «حمایت از حقوق معلولان» تصویب شد

با ۱۹۵ رأی موافق نمایندگان؛ لایحه «حمایت از حقوق معلولان» تصویب شد

خبرگزاری هرانا – لایحه حمایت از حقوق معلولان با ۱۹۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در نشست علنی امروز مجلس به تصویب نمایندگان رسید.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از فارس، نمایندگان پارلمان در صحن علنی امروز سه‌شنبه (۲۸ آذر۹۶) مجلس شورای اسلامی کلیات لایحه حمایت از حقوق معلولان را بررسی کردند.

بر این اساس لایحه مذکور با ۱۹۵ رأی موافق، ۲ رأی مخالف و یک رأی ممتنع از مجموع ۲۲۵ نماینده حاضر در جلسه به تصویب رسید.

در صورت تصویب جزئیات این لایحه، شهرداری‌ها مکلف‌اند صدور پروانه احداث، بازسازی و پایان کار برای تمامی ساختمان‌ها و اماکن با کاربری عمومی از جمله مجتمع‌های مسکونی، تجاری، اداری، درمانی و آموزشی را به رعایت ضوابط در استانداردهای مصوب شورای شهرسازی و معماری ایران و اصلاحات پس از آن در مورد دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت توسط مجری، مشروط کنند.

همچنین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف می‌شود پوشش بیمه سلامت افراد دارای معلولیت تحت پوشش سازمان را به گونه‌ای تأمین کند که علاوه بر تأمین خدمات درمانی مورد نیاز این افراد، خدمات توانبخشی، جسمی و روانی افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.

همچنین براساس این لایحه، استفاده افراد دارای معلولیت از امور ورزشی، فرهنگی، هنری و آموزشی رایگان بوده و وزارت راه و شهرسازی نیز مکلف می‌شود متناسب با ارائه تسهیلات ارزان قیمت و سایر خدمات حمایتی از سازندگان واحدهای مسکونی تعهد لازم را برای اختصاص حداقل ۱۰ درصد واحدهای مسکونی احداثی با کیفیت و مناسب‌سازی شده افراد دارای معلولیت و فاقد مسکن به صورت ارزان قیمت با معرفی سازمان از سازندگان مذکور اخذ و بر اجرای آن نظارت کنند.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید