خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > slide, اقلیت های دینی  >  فریبرز باغی، شهروند بهایی از زندان یزد آزاد شد

فریبرز باغی، شهروند بهایی از زندان یزد آزاد شد

خبرگزاری هرانا – فریبرز باغی شهروند بهایی ساکن یزد، پس از تحمل ۳ سال حبس با پایان مدت محکومیت، بعد از ظهر امروز در پایان ساعات اداری در میان استقبال اعضای خانواده و دوستان از محل این زندان آزاد شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، فریبرز باغی شهروند بهایی محبوس با اتمام دوره محکومیت ۳ ساله، بعد از ظهر امروز در پایان ساعات اداری از زندان یزد آزاد شد.

 فریبرز باغی و ۱۶ شهروند بهایی دیگر درعملیات همزمان و گسترده ماموران امنیتی در ۱۰ مرداد ۱۳۹۱ در شهرهای یزد، اصفهان، کرمان و اراک دستگیر شدند. چند روز بعد ۳ بهایی دیگر هم در یزد به مجموع بازداشت شدگان اضافه شدند. پس از یک ماه حبس، هر ۲۰ نفر با قید وثیقه آزاد شدند.

دادگاهی که یک سال بعد در شهریور ۹۲ به صورت گروهی برای این ۲۰ نفر برگزار گردید، آنها را به اتهامهای تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت ملی به حبس تعزیری از ۱ تا ۴ سال و حبس تعلیقی ۱ سال محکوم کرد.

احکام صادره اواخر فروردین ماه امسال در دادگاه تجدید نظر تثبیت گردید و از دی ماه تعدادی از آنها احضاریه جهت معرفی به زندان دریافت نمودند. بعضی از احضاریه ها برای خود افراد و برخی دیگر برای ضامن های آنها فرستاده شده بود.

آفای باغی دوره حبس خود را از اسفندماه سال ۹۳ در زندان یزد آغاز کرد، همسر وی به نام “ناطقه نعیمی” نیز که جزو محکوم شدگان این گروه بود در سال ۹۴ جهت گذراندن محکومیت دو ساله خود راهی زندان یزد شد.

آقای باغی بعنوان یکی از محکوم شدگان در اعتراض به حکم وارده توسط شعبه اول دادگاه انقلاب یزد طی نامه ای سرگشاده ضمن اعتراض به حکم دادگاه از خشونت ها و تبعیض ها علیه بهائیان در ایران سخن گفته بود.

در قسمتی از نامه آقای باغی آمده بود “یکی از اتهامات من راه اندازی تشکیلات مخفی و اقدام علیه امنیت ملی بوده است. عبارت «تشکیلات مخفی» از لحاظ امنیتی بار معنائی منفی و خطرناکی را به ذهن متبادر می‌سازد که باعث نگرانی است ولی وقتی به ماهیت عملکرد این تشکیلات از لحاظ مذهبی نگاه کنیم فعالیتهایی مثل رسیدگی به نیازمندان، حل و فصل اختلافات زناشوئی و مالی و حتی تعلیم و تربیت کودکان بهائی و… حتی اگر مخفی و سازماندهی شده هم باشد تهدیدی برای امنیت یک کشور نمی‌تواند داشته باشد”.

شهروندان بهایی در ایران از آزادی های مرتبط به باورهای دینی محروم هستند، این محرومیت سیستماتیک در حالی است که طبق ماده ۱۸ اعلامیه جهانی حقوق بشر و ماده ۱۸ میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی هر شخصی حق دارد از آزادی دین و تغییر دین با اعتقاد و همچنین آزادی اظهار آن به طور فردی یا جمعی و به طور علنی یا در خفا برخوردار باشد.

گفتنی است بر اساس منابع غیررسمی در ایران بیش از سیصد هزار نفر بهایی وجود دارد اما قانون اساسی ایران فقط اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی گری را به رسمیت شناخته و مذهب بهاییان را به رسمیت نمی‌شناسد. به همین دلیل طی سالیان گذشته همواره حقوق بهائیان در ایران به‌صورت سیستماتیک نقض شده است.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید