خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]

    خانه  > کودکان  >  کاهش تعداد نوزادان با استقبال مردم از فرزندخواندگی، همچنان ۱۵۰۰ نوزاد در انتظار سرپرست

کاهش تعداد نوزادان با استقبال مردم از فرزندخواندگی، همچنان ۱۵۰۰ نوزاد در انتظار سرپرست

خبرگزاری هرانا – مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور گفت که در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ نوزاد در ۳۴ شیرخوارگاه سازمان بهزیستی در سراسر کشور نگهداری می شوند. با اینحال وی تاکید کرد “با استقبال خوب مردم از فرزندخواندگی، باعث شده است تا تعداد نوزادان حاضر در مراکز شیرخوارگاه های کشور، از جمله شیرخوارگاه های شهر تهران تا حدودی کاهش پیدا کند.”

به گزارش خبرگزاری هرانا، محمد نفریه مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور، در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛اظهار کرد: “بر اساس آخرین آمار، در حال حاضر حدود ۱۵۰۰ نوزاد در ۳۴ مرکز شیرخوارگاه در سراسر کشور نگهداری می شوند”.

نفریه تاکید کرد: “با استقبال خوب مردم از فرزندخواندگی، باعث شده است تا تعداد نوزادان حاضر در مراکز شیرخوارگاه های کشور، از جمله شیرخوارگاه های شهر تهران تا حدودی کاهش پیدا کند”.

وی تصریح کرد: “ظرفیت شیرخوارگاه آمنه شهر تهران در حدود ۱۰۰ نوزاد است، طی سال های گذشته دراین مرکز گاهی تعداد نوزادان به ۳۰۰ نوزاد می رسید و این تعداد بیش از ظرفیت واقعی شیرخوارگاه فوق بود”.

مدیر کل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: “در حال حاضر تعداد ۹۰ کودک در شیرخوارگاه آمنه نگهداری می شوند که می توان گفت هم اکنون این تعداد با ظرفیت استاندارد همخوانی پیدا کرده و از شرایط مطلوب برخوردار است”.

نفریه خاطرنشان کرد: “هیچ یک از شیرخوارگاه های کشور برای نگهداری ۳۰۰ نوزاد استاندارد لازم را ندارند و خوشبختانه مشکلات شیرخوارگاه آمنه با افزایش درخواست ها برای فرزند خواندگی مرتفع شده است”.

وی تاکید کرد: “کمبود مکان و نداشتن امکانات مورد نیاز باعث شده بود تا از شیرخوارگاه آمنه شهر تهران بیش از ظرفیت استاندارد مورد استفاده قرار بگیرد و تمام شیرخوارگاه های پایتخت نیز با تراکم حضور نوزادان مواجه بودند”.

مدیرکل دفتر امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور یادآور شد: “در حال حاضر در شهر تهران ۴ شیرخوارگاه شامل شبیر، ترکمانی، آمنه و شیرخوارگاه حضرت رقیه وجود دارد که همه آنها با استانداردهای واقعی و ظرفیت حقیقی برای نگهداری از نوزادان اقدام می کنند و عملکرد خوب و مثبتی دارند”.

نفریه تصریح کرد: “با اقدامات خوبی که معاونت اجتماعی بهزیستی استان تهران انجام داده است، مشکل تراکم نوزادان در شیرخوارگاه های این شهر مرتفع شده است اما، برخی استان های کشور هنوز با مشکل تراکم حضور نوزادان مواجه هستند”.

وی ادامه داد: “در برخی از استان های کشور با وجود متقاضی برای فرزندخواندگی، مراکز نگهداری از کودکان سازمان بهزیستی، با کمبود فرزند مواجه هستند و همانطور که گفته شد نسبت فرزند پذیران به فرزندان حاضر در مراکز فوق بیشتر است”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید