خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶, 22nd of October 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۲۰ ساعت ۰:۳۱:۵۲

    خانه  > اعدام  >  رهایی یک محکوم به اعدام در گرگان همزمان با صدور حکم اعدام برای یک زندانی

رهایی یک محکوم به اعدام در گرگان همزمان با صدور حکم اعدام برای یک زندانی

خبرگزاری هرانا – رئیس زندان گرگان گفت “فردی که به جرم قتل مدت ۹ سال در زندان گرگان حبس بود، با اعلام رضایت از سوی خانواده مقتول از اعدام رهایی یافت”. همچنین در خبری دیگر مرد تبعه خارجی که به اتهام قتل و سرقت ۱۵‌میلیون‌ تومان طلاهای زن سالخورده بازداشت شده، روز گذشته محاکمه و به اعدام و ۱۰سال حبس محکوم شد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مهر، فرزین گرگانی اظهار کرد: “فردی به جرم قتل مدت ۹ سال در زندان گرگان حبس بود که با بخش خانواده مقتول از اعدام رهایی یافت”.

وی افزود: “این قتل با درگیری طرفین اتفاق افتاده بود و امروز با اعلام رضایت از سوی خانواده مقتول از اعدام رهایی یافت”.

 وی با اشاره به اینکه انگیزه قتل از قبل وجود نداشت، افزود: “این اتفاق در یک مشاجره لفظی به دلیل کرایه تاکسی رخ داد که منجر به درگیری شد و مقتول به دلیل صدمه زیاد به قتل رسید”.

رئیس زندان گرگان گفت: “اکنون با پیگیری‌هایی که شورای حل اختلاف زندان گرگان داشته است توانستیم رضایت را از شاکیان بگیریم و زمینه آزادی این زندانی را فراهم کنیم”.

وی تصریح کرد: “در برخی از قتل‌ها به دلیل زورگویی، تظاهر و تجاوز رخ می‌دهد با خود آسیب‌های همچون آزرده شدن روح مردم را به همراه دارد که ما در این بخش برای گرفتن رضایت از شکات ورود پیدا نخواهیم کرد”.

گرگانی با اشاره به اینکه از ابتدای سال جاری تاکنون تعداد ۷۳۷ مورد پرونده برای اخذ رضایت به شورای حل اختلاف زندان گرگان فرستاده‌ شده بود، اظهار کرد: “از این تعداد ۶ مورد مرتبط با جرائم اعدام نفس بود که با موفقیت انجام شد”.

اعدام و زندان، مجازات قتل پیرزن تنها

به گزارش جوان آنلاین، مرد افغانستانی که به اتهام قتل و سرقت ۱۵‌میلیون‌ تومان طلاهای زن سالخورده بازداشت شده، روز گذشته محاکمه و به اعدام و ۱۰سال حبس محکوم شد.

دوازدهم فروردین‌ماه سال ۹۵، زن جوانی مأموران پلیس تهران را از قتل مادر ۷۰ ساله‌اش به نام پروین باخبر کرد و به مأموران گفت: «مادرم سال‌ها بود که تنها زندگی می‌کرد و هرازگاهی به دیدنش می‌رفتیم، اما هر روز با او تماس داشتیم و از حالش باخبر بودیم. روز گذشته چند بار تلفن کردم، اما پاسخی نشنیدم. به خانه‌اش آمدم و چند بار زنگ زدم، اما او در را باز نکرد. با کلیدی که همراه داشتم وارد خانه شدم که با جنازه او در حالیکه دست و پایش بسته شده بود، روبه‌رو شدم.‌»

با این توضیحات مأموران به آدرس منزل پیرزن رفتند و با انتقال جسد به پزشکی قانونی در بررسی‌‌های میدانی دریافتند، طلاهای مقتول به ارزش ‌۱۵‌میلیون تومان نیز سرقت شده است.

همچنین در گام بعدی تحقیقات مشخص شد مقتول با مردان غریبه رفت و آمد داشته است.

به این ترتیب با بررسی فهرست تماس‌های زن سالخورده، مرد افغانستانی به نام فؤاد به عنوان اولین مظنون پرونده تحت تعقیب قرار گرفت و بازداشت شد. با انتقال متهم به پلیس‌آگاهی وی تحت بازجویی‌های مقدماتی به قتل و سرقت طلاهای زن سالخورده اعتراف کرد و گفت با او رابطه پنهانی داشته است.

با اقرارهای متهم پرونده کامل و به شعبه چهار دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد و روز گذشته مقابل هیئت قضایی به ریاست قاضی عبداللهی و مستشار واعظی قرار گرفت.

بعد از قرائت کیفرخواست از سوی نماینده دادستان دو پسر مقتول درخواست اعدام کردند و دختر مقتول درخواست دیه کرد.

سپس متهم به دستور ریاست دادگاه در جایگاه قرار گرفت و با انکار جرمش گفت: «در قتل نقشی نداشتم و همه اظهاراتم تحت فشارهای بازجویی بوده است.‌»

او در شرح ماجرا گفت: «من و دوستانم از قبل مقتول را می‌شناختیم. روز حادثه چهار نفر از آنها با مقتول قرار گذاشته بودند تا به خانه‌اش بروند و کار ساختمانی انجام دهند. آنها برای قرار ملاقات با تلفن همراه من تماس گرفتند و بعد از ساعتی به خانه پیرزن رفتند. من مقابل خانه مقتول ایستادم و وارد خانه نشدم. ساعتی بعد دوستانم آمدند و متوجه قتل و سرقت طلاهای پیرزن شدم حالا آنها متواری‌اند و من گرفتار شدم.‌‌»

قاضی گفت: «‌شما در جریان تحقیقات به قتل و سرقت طلاهای پیرزن اعتراف کرده و صحنه جرم را هم بازسازی کرده‌ای، چطور حالا قتل را به گردن افراد دیگر می‌اندازی؟»

متهم گفت: «‌من حرف‌های قبلی را قبول ندارم.»

در پایان هیئت قضایی بعد از شور، دفاعیات متهم را نپذیرفت و او را به اعدام و ۱۰سال حبس محکوم کرد.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید