خبرگزاری هرانا
امروز دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶, 14th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۱۳ ساعت ۲۱:۵۴:۱۶

    خانه  > سایر گروهها  >  حبس زدایی؛ حفظ قرآن و چاپ بنر با موضوع محیط زیست

حبس زدایی؛ حفظ قرآن و چاپ بنر با موضوع محیط زیست

خبرگزاری هرانا – مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت که متهمین شکار ۲ قلاده جوجه تیغی به چاپ ۱۴ متر بنر با موضوع ارزش حیوانات درحیات وحش کهگیلویه و بویراحمد محکوم شدند. از سوی دیگر دادرس دادگاه عمومی شهرستان مهریز، مجازات ۴ ماه حبس تعزیری محکوم را به ازای حفظ جزء ۳۰ قران در مدت یکسال تعلیق کرد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایسنا، سید اسدالله هاشمی در جمع خبرنگاران افزود: “این متهمین فرصت دارند با هماهنگی اجرای احکام کیفری حداکثر ظرف مدت یک ماه ۷عدد بنر به طول ۲ و عرض۱متر در میادین شهر قلعه رئیسی نصب کند”.

وی بیان کرد: “در استان با تعاملات خوب و قابل قبولی که با مراجع انتظامی و قضایی ایجاد شده، مامورین نیروی انتظامی پاسگاه کوشک قلعه رئیسی به ۲ نفر متخلف برخورد می کنند که بوسیله ۳ قلاده سگ آموزش دیده، ۲قلاده جوجه تیغی شکار و به مقصد برازجان استان بوشهر در حرکت بودند”.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: “برای متخلفین پرونده ای تشکیل و به مراجع قضایی ارسال شد که درادامه رسیدگی متهمین به شکار ۲ قلاده جوجه تیغی محکوم می شوند”.

هاشمی ضمن تشکر ویژه از توجه دادیار محترم شعبه اول دادگاه عمومی بخش چاروسا به مقوله حفظ و اهمیت محیط زیست گفت: “متهمین به ۱۸میلیون ریال جریمه کیفری و چاپ ۷ عدد بنر به طول ۲ متر وعرض یک متر با مضامین ارزش حیوانات درحیات وحش و فتوای مراجع در مورد احکام شرعی خوردن گوشت جوجه تیغی، چاپ و در سطح شهر قلعه رئیسی و مکانهای پرتردد نصب کند”.

گفتنی است، ابلاغیه ماده ۷۹ قانون مجازات اسلامی در مورد مجازات جایگزین حبس مشمول مجازات‌های سبک و در مورد جرائم غیرعمد نیز اگر حکم بیش از دو سال باشد قاضی بر اساس اختیار می‌تواند از جایگزین برای حبس استفاده کند.

همزمان با این موضوع گزارش شده است، دادرس دادگاه عمومی شهرستان مهریز، مجازات ۴ ماه حبس تعزیری محکوم را به ازای حفظ جزء ۳۰ قران در مدت یکسال تعلیق کرد.

به گزارش میزان، حمیدرضا زارع، دادرس دادگاه عمومی شهرستان مهریز گفت: “متهم به جرم فک پلمب گمرکی، براساس موضوع شکایت، مجموع اوراق و محتویات پرونده و گزارش مرجع انتظامی با استناد به ماده ۴۰۷ قانون آیین دادرسی کیفری به چهار ماه حبس تعزیری محکوم گردید”.

وی ادامه داد: “نظر به جوانی و متأهل بودن متهم و با عنایت به اصل فردی کردن مجازات و مناسب بودن مجازات با عمل ارتکابی، با اجازه حاصل از مواد ۴۰، ۴۶، ۴۹، و ۵۴ از قانون مجازات اسلامی مصوب سال ۱۳۹۲، مجازات مذکور به مدت یک سال تعلیق مراقبتی و این فرد مکلف به حفظ جز سی قرآن شد”.

این مقام قضایی تصریح کرد: “چنانچه در ایام تعلیق، مرتکب یکی از جرائم عمدی موجب حد، قصاص، دیه و یا تعزیر تا درجه هفت گردد، پس از قطعیت حکم اخیر و علاوه بر مجازات آن، مجازات معلق شده نیز به اجرا در خواهد آمد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید