خبرگزاری هرانا
امروز پنج شنبه ۲ آذر ۱۳۹۶, 24th of April 2019      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۰۲ ساعت ۲۱:۲۳:۳۸

    خانه  > اندیشه و بیان, زندانیان  >  یک فوریت طرح سامان دهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها تصویب شد

یک فوریت طرح سامان دهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان ها تصویب شد

خبرگزاری هرانا – افزایش شمار زندانیان و بازداشتی ها در زندان ها موجب شد تا نمایندگان دست به کار شوند و با نوشتن طرحی برای حل مشکل افزایش بازداشتی‌ها و زندانی‌ها اقدام کنند.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از خبرآنلاین، روز گذشته محمدعلی پورمختار عضو کمیسیون قضایی مجلس طراح طرح یک فوریتی «سامان دهی زندانیان و کاهش جمعیت کیفری زندان‌ها»، با اشاره به امضای ۱۲۸ تن از نمایندگان ذیل این طرح، گفت: “به واسطه تصویب این طرح می‌توانیم تعداد زندانیانی را که روز به روز در حال افزایش است کاهش دهیم”.

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس تشریح کرد: “به رغم تأکید ریاست قوه قضاییه می بینیم قضاتی که مکلف به ممانعت فرستادن افراد برای بازداشت و صدور حکم زندان هستند،‌ به این موضوع کمتر توجه می‌کنند.‌ دلیلش هم این است که قضات فکر می کنند این ابلاغیه صرفا یک دستورالعمل است که می تواند اجرا شود یا نشود!”

این نماینده مجلس دهم، ضمن ابراز تأسف دوباره از اجرا نشدن دستورالعمل رئیس قوه قضاییه، افزود: “اگر این بخشنامه را به طرح تبدیل کرده و مصوبش کنیم تا به قانون تبدیل شود، توجه قضات را بیشتر جلب می کند”.

او به آمار سازمان زندان‌ها اشاره کرد و افزود: “بازداشت موقت ها در همین مدت هفت ماه، ۴.۵ درصد افزایش یافته است. برخی از قضات، تا متهم وارد دادسرا می شود،‌ او را به بازداشتگاه می فرستند و رسیدگی هم نمی کنند! براساس گفته سازمان زندان‌ها،‌ افرادی که در ادامه این مسیر آزاد می شوند؛ آمارشان منفی است!”

دراین جلسه سلمان خدادادی هم در قامت نماینده مخالف این طرح گفت: “ما به جای این که به فکر ۲۷۰ هزار نفر متهم زندانی باشیم، باید به فکر ۸۰ میلیون نفر ایرانی باشیم. ما برای این که بودجه و جای نگهداری این ۲۷۰ هزار نفر را نداریم، می خواهیم ۸۰ میلیون نفر را با مشکل مواجه کنیم؟”

پس از خدادادی نوبت به مهرداد لاهوتی نماینده لنگرود رسید که از این طرح دفاع کند. او گفت: “امروز نزدیک به ۲۵۰ هزار زندانی در کشور داریم،‌ حال آن که ظرفیت زندان های ما ۱۴۰ هزار نفر است. ما آدم‎هایی را به دلایل مختلف می توانستیم زندانی نکنیم، اما افراد را در زندان ریخته ایم. برای هر مسئله کوچکی، اول قاضی متهم را به بازداشتگاه می فرستد تا بعد موضوع را بررسی کند! در نهایت نمایندگان با ۱۲۲ رای موافق، ۱۷ رای مخالف و هشت رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر با یک فوریت این طرح موافقت کردند تا این موضوع در مجلس بررسی شود”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید