خبرگزاری هرانا
امروز چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶, 14th of November 2018      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۹/۰۱ ساعت ۰:۳۹:۰۷

    خانه  > کارگران  >  معوقات مزدی یک واحد تولیدی / فوت دو کارگر طی حوادث کار

معوقات مزدی یک واحد تولیدی / فوت دو کارگر طی حوادث کار

خبرگزاری هرانا – حدود ۴۰ کارگر شاغل در مجموعه کارخانه ایران ریسه تاکستان با احتساب آبان ماه سه ماه مطالبات مزدی طلبکار هستند. در خبری دیگر نیز سخنگوی سازمان آتش‌نشانی ملکی از فوت دو کارگر افغانستانی به دلیل تنفس گازهای مسموم هنگام حفر چاه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۳۰، حدود ۴۰ کارگر شاغل در مجموعه کارخانه ایران ریسه تاکستان با احتساب آبان ماه سه ماه مطالبات مزدی طلبکارهستند.

جمعی از کارگران کارخانه ایران ریسه در تماس با ایلنا با اشاره به معوقات مزدی خود گفتند: “نزدیک به ۴۰کارگر هستیم که در کارخانه ایران ریسه تاکستان کار می‌کنیم اما در حال حاضر بابت سه ماه مطالبات مزدی طلبکاریم”.

به گفته یکی از کارگران دلیل پرداخت نشدن معوقات مزدی او وسایر همکارانش کمبود نقدینگی و نبود منابع مالی به دلیل کاهش حداقلی فعالیت تولیدی ونیروی کار کارخانه است.

طبق اظهارات این کارگر که به صورت رسمی وقرار دادی در استخدام کارخانه ایران ریسه هستند، وضعیت پیش آمده در حالی است که درگذشته در کارخانه ایران ریسه حدود ۱۶۰ کارگر کار می‌کردند اما در نتیجه اتفاقاتی که در دو سال گذشته اتفاق افتاد، اکنون تعداد آنها به حدود ۴۰ کارگر رسیده است.

او بابیان اینکه از دو سال قبل وضعیت تولید در کارخانه ایران ریسه به حداقل ممکن کاهش یافته است، گفت: “در حال حاضر ایران ریسه به صورت نیمه تعطیل درآمده است به طوری که در طول یک ماه کاری فقط به اندازه ده روز کار برای انجام دادن داریم”.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به مشکلات بازنشستگی کارگران ایران ریسه اشاره کرد وگفت: “به دلیل سخت‌گیری‌های سازمان تامین اجتماعی، بخش قابل توجهی از آنها نمی‌توانند از بازنشستگی تحت قانون نوسازی صنایع استفاده کنند”.

او در ادامه گفت: “در حال حاضر تعداد قابل توجه ای از کارگران این کارخانه برای اجرایی شدن این قانون به دیوان عدالت اداری شکایت کرده ورای به بازنشستگی با استفاده از قانون نوسازی صنایع گرفته اند اما پرونده شکایت عده ای دیگر از کارگر ان از سوی دیوان تاییدنشده واین کارگران برای بازنشستگی دچار مشکل هستند”.

به گفته این کارگر ایران ریسه، این وضعیت در حالی است ک از سوی دیگر کارفرمای این واحد تولیدی در تمامی این سالها بدون در نظر گرفتن شرایط محیطی و ماهیتی شغل این کارگران برای آنها باعناوین شغلی دیگری که از نظر سازمان تامین اجتماعی سخت و زیان آور تلقی نمی‌شود حق بیمه پرداخت کرده است.

فوت دو کارگر افغانستانی در حادثه سقوط چاه

به گزارش ایلنا مورخ ۱۳۹۶/۰۸/۳۰، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی ملکی از فوت دو کارگر افغانستانی به دلیل استشمام گازهای مسموم هنگام حفر چاه خبر داد.

سید جلال ملکی درباره جزییات حادثه امروز گفت: “ساعت ۸:۲۲ صبح یک حادثه سقوط در چاه در خیابان جنت‌آباد، خیابان چهارباغ شرقی به سامانه ۱۲۵ اطلاع‌داده شد”.

او با بیان اینکه بلافاصله پس از تماس؛ دو ایستگاه به محل حادثه اعزام شدند، تصریح کرد: “محل حادثه یک منزل سه طبقه مسکونی قدیمی بود. در این خانه؛ کارگران مشغول حفر چاهی به عمق ۳۵ متر برای آزمایش خاک بودند که به یکباره کارگر ۲۲ ساله بیهوش می‌شود و متاعقب این ماجرا؛ کارگر دوم که جوانی ۱۸ ساله بوده است برای کمک وارد چاه می‌شود”.

سخنگوی سازمان آتش‌نشانی با بیان اینکه کارگر دوم نیز در چاه گرفتار می‌شود، خاطرنشان کرد: “آتش‌نشانان به سرعت در محل حادثه حاضر شده و با توجه به اینکه احتمال می‌رفت هوای این چاه به گازهای مسموم آلوده باشد؛ آتش‌نشانان با تجهیزات کامل وارد چاه شدند و هر دو کارگر را از آن خارج کردند”.

ملکی تصریح کرد: “دو کارگر تحویل عوامل اورژانس شده و بعد از معاینات لازم مشخص شد هر دو کارگر جان خود را از دست داده‌اند. علت اصلی مرگ نیز توسط پزشکی قانونی مشخص خواهد شد”.

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید