خبرگزاری هرانا
[responsive-menu RM="logged-in-menu"]
امروز پنجشنبه ۲۵ آبان ۱۳۹۶, 8th of May 2021      آخرين بروز رسانی در ۱۳۹۶/۰۸/۲۵ ساعت ۲۰:۴۴:۲۸

    خانه  > زندانیان  >  آخرین وضعیت خبات دهدار در زندان سنندج

آخرین وضعیت خبات دهدار در زندان سنندج

خبرگزاری هرانا – خبات دهدار در زندان مرکزی سنندج مشغول سپری‌کردن ۵ سال و سه ماه حبس خود است. وی متهم به «عضویت در یکی از احزاب اپوزیسیون کردستان» است.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از مرکز دموکراسی و حقوق بشر کردستان، خبات دهدار که از سوی دادگاه عمومی سنندج به ۵ سال و ۳ ماه حبس تعزیزی محکوم گردیده است، با احتساب مدت زمان بازداشت قبل از صدور حکم تاکنون نزدیک به یک سال و نیم از مجموع مدت محکومیتش را سپری کرده است.

وی در اوایل سال ۱۳۹۵ توسط توسط شعبه‌ی ۱۰۴ دادگاه عمومی سنندج به اتهام «عضویت در یکی از احزاب کرد» به پنج سال و سه ماه زندان محکوم شده و روز یکشنبه ۲۳ خرداد همان سال از سوی دادگاه احضار و برای تحمل حبس به زندان مرکزی سنندج منتقل گردید.

محکومیت وی از سوی دادگاه عمومی مغایر با ماده ۳۰۳ تشکیلات و صلاحیت دادگاههای کیفری است که طبق آن، دادگاه انقلاب به جرائم «اقدام علیه امنیت داخلی و خارجی، محاربه و افساد فی الارض» و مواردی از این دست رسیدگی میکند.

در ایران، عموما صدور حکم برای متهمین امنیتی مانند متهمان به عضویت در احزاب مخالف نظام با استناد به ماده‌ی ۴۹۹ قانون مجازات اسلامی در رابطه با همکاری و یا عضویت در سازمانهای برهم زننده امنیت از سوی دادگاه انقلاب صورت می‌گیرد.

اولین بار، خبات دهدار در سال ۱۳۹۴ بازداشت و مدت ۱۷ روز را در بازداشتگاه اداره‌ی اطلاعات سنندج تحت بازجویی بوده و سپس با قرار وثیقه‌ی ۲۰۰ میلیون تومانی به صورت موقت از زندان آزاد شده بود.

 

مطالب مرتـبط

بدون نظر

نظر بگذارید